piątek, 17 marzec 2017 11:07

Jaka muzyka pobudzi nas do aktywności?

Naukowcy są zgodni co do tego, muzyka oddziałuje na nasze komórki mózgowe, ma wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, ale też całego organizmu. Niektórzy wykorzystują ją w terapiach terapeutycznych, co przynosi mnóstwo pozytywnych efektów. Muzyka uspokaja i relaksuje, jednak może także pobudzać nas do działania, motywować do podejmowania nowych wyzwań oraz uzupełniać pokłady energii.

Rewolucje w naszym mózgu

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób  muzyka wpływa na nasz organizm, trzeba zajrzeć w głąb mózgu. Dzieli się on na lewą i prawą półkulę. Prawa odpowiedzialna jest za emocje, uczucia i naszą sferę intymną. Podczas słuchania muzyki, to właśnie ona jest w sposób szczególny aktywowana. Dzieje się tak za sprawą odbierania jej emocjonalnie i intuicyjnie, a także jej zdolności do oddziaływania na naszą wyobraźnię.

U osób, które muzyką zajmują się zawodowo, aktywowana jest także lewa półkula. To ta część mózgu, której zawdzięczamy logiczne oraz analityczne myślenie. Kiedy pobudzamy półkulę lewą, muzykę odbieramy nie tylko całościowo, ale też analizujemy jej poszczególne elementy, każdy dźwięk, instrument i słowa piosenki. W tym kontekście muzykę można nazwać sztuką, która nie tylko uprzyjemnia nam wolny czas, ale też uczy.

Duża porcja energii

 Dlaczego muzyka oddziałuje na nas tak bardzo motywująco? To pytanie zadaje sobie wielu specjalistów, przeprowadzając od lat szereg badań. Warto jednak zadać sobie jeszcze jedno pytanie – czy każdy rodzaj muzyki oddziałuje na nas w ten sam sposób niezależnie od sytuacji i okoliczności? Otóż nie, np. kiedy się uczymy, musimy się odpowiednio skoncentrować, kojąco na nasze zmysły działa wówczas klasyka, przy uprawianiu sportu wybierzemy bardziej rytmiczne rytmy i muzykę żywszą. Przy nauce wspiera ona koncentracje i sprzyja lepszemu zapamiętywaniu materiału, w codziennym życiu jest dla nas bodźcem aktywującym nasz mózg, pobudzając go do działania. Dobrze jest słuchać zróżnicowanej muzyki, jednak to pop i rock mają w sobie coś, co sprawia, że nasz organizm budzi się do życia.

Wszystkie gatunki muzyczne, niezależnie od tego, czy potrzebujemy relaksacji czy motywacji, znajdziesz na Tuba.fm. Wszystkie stacje radiowe w jednym miejscu, czyli każdy rodzaj muzyki i największe przeboje czasów współczesnych i lat 60., 70. i 80.

Czytany 752 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.