Polecane artykuły

 • 1

piątek, 17 marzec 2017 10:07

Jaka muzyka pobudzi nas do aktywności?

Naukowcy są zgodni co do tego, muzyka oddziałuje na nasze komórki mózgowe, ma wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego, ale też całego organizmu. Niektórzy wykorzystują ją w terapiach terapeutycznych, co przynosi mnóstwo pozytywnych efektów. Muzyka uspokaja i relaksuje, jednak może także pobudzać nas do działania, motywować do podejmowania nowych wyzwań oraz uzupełniać pokłady energii.

Rewolucje w naszym mózgu

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób  muzyka wpływa na nasz organizm, trzeba zajrzeć w głąb mózgu. Dzieli się on na lewą i prawą półkulę. Prawa odpowiedzialna jest za emocje, uczucia i naszą sferę intymną. Podczas słuchania muzyki, to właśnie ona jest w sposób szczególny aktywowana. Dzieje się tak za sprawą odbierania jej emocjonalnie i intuicyjnie, a także jej zdolności do oddziaływania na naszą wyobraźnię.

U osób, które muzyką zajmują się zawodowo, aktywowana jest także lewa półkula. To ta część mózgu, której zawdzięczamy logiczne oraz analityczne myślenie. Kiedy pobudzamy półkulę lewą, muzykę odbieramy nie tylko całościowo, ale też analizujemy jej poszczególne elementy, każdy dźwięk, instrument i słowa piosenki. W tym kontekście muzykę można nazwać sztuką, która nie tylko uprzyjemnia nam wolny czas, ale też uczy.

Duża porcja energii

 Dlaczego muzyka oddziałuje na nas tak bardzo motywująco? To pytanie zadaje sobie wielu specjalistów, przeprowadzając od lat szereg badań. Warto jednak zadać sobie jeszcze jedno pytanie – czy każdy rodzaj muzyki oddziałuje na nas w ten sam sposób niezależnie od sytuacji i okoliczności? Otóż nie, np. kiedy się uczymy, musimy się odpowiednio skoncentrować, kojąco na nasze zmysły działa wówczas klasyka, przy uprawianiu sportu wybierzemy bardziej rytmiczne rytmy i muzykę żywszą. Przy nauce wspiera ona koncentracje i sprzyja lepszemu zapamiętywaniu materiału, w codziennym życiu jest dla nas bodźcem aktywującym nasz mózg, pobudzając go do działania. Dobrze jest słuchać zróżnicowanej muzyki, jednak to pop i rock mają w sobie coś, co sprawia, że nasz organizm budzi się do życia.

Wszystkie gatunki muzyczne, niezależnie od tego, czy potrzebujemy relaksacji czy motywacji, znajdziesz na Tuba.fm. Wszystkie stacje radiowe w jednym miejscu, czyli każdy rodzaj muzyki i największe przeboje czasów współczesnych i lat 60., 70. i 80.

Czytany 606 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?