środa, kwiecień 24, 2024
środa, 26 kwiecień 2017 12:51

Jak wyglądają objawy suchego kaszlu?

Przy doborze odpowiedniego środka na kaszel należy przede wszystkim rozpoznać rodzaj kaszlu, z którym mamy do czynienia. Czym charakteryzuje się kaszel suchy?

 

Kaszel najczęściej towarzyszy przeziębieniu oraz grypie, ale również może być on objawem innych schorzeń. W związku z tym w okresach przejściowych możemy usłyszeć go bardzo często. Jeśli chcemy poradzić sobie z nieprzyjemnym kaszlem suchym, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, czy rzeczywiście to on jest naszym problemem.

Kaszel suchy – objawy

Kaszel suchy, który nazywany jest też kaszlem nieproduktywnym, nie powoduje wykrztuszania wydzieliny z dróg oddechowych, co z kolei wyróżnia kaszel mokry, produktywny. Kaszel suchy jest napadowy, męczący, może rozbudzać w nocy i nie pozwalać zasnąć. Towarzyszy mu nieprzyjemne uczucie drapania, drażnienia w gardle, które dodatkowo wzmaga odruch kaszlenia.

Nie tylko przy przeziębieniach i grypach

Chociaż najczęściej mamy do czynienia z kaszlem suchym przy infekcjach wirusowych takich jak przeziębienia i grypy, to jednak może być on też symptomem innych schorzeń. Gdy kaszlowi nie towarzyszą gorączka, ból gardła, katar, w takiej sytuacji może być on objawem alergii wziewnej, na przykład na kurz, roztocza, pyłki. Warto wtedy udać się do lekarza w celu wykonania odpowiednich testów, ponieważ nieleczona alergia może doprowadzić do rozwoju astmy.

Suchy kaszel może też pojawiać się wtedy, gdy przebywamy w za suchym pomieszczeniu, na przykład w okresie grzewczym. Także może towarzyszyć przebywaniu w zanieczyszczonym środowisku, na przykład na terenach z wysokim zanieczyszczeniem powietrza, smogiem.

Jak leczyć kaszel suchy?

Zarówno kaszel suchy, jak i mokry mają swoją specyfikę, dlatego konieczne jest wybranie właściwego specyfiku. Dla kaszlu suchego powinien być to preparat, na przykład syrop o charakterze przeciwkaszlowym, który będzie hamował odruch kaszlu.

Jednym z tego rodzaju syropów jest Levopront (Levopront.pl), którego składnikiem aktywnym jest lewodropropizyna. Związek ten hamuje skurcz oskrzeli, ale nie wpływa na działanie układu nerwowego, dlatego jest też bezpieczny w stosowaniu u dzieci. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie: Levopront.pl.