Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 01 lipiec 2019 13:28

Jak wygląda seksualna mapa Polki?

Para Para

Od premiery „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej minęło ponad 40 lat. Przez ten czas świat się zmienił, zmienił się seks kobiet. Jak? Z najnowszego raportu „Seksualna mapa Polki”* przeprowadzonego zlecenie firmy Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. wynika, że kobiety lubią się kochać, robią to dość często i wiedzą, jak czerpać przyjemność z łóżkowych igraszek.

Czy to znaczy, że nasz „seks powszedni” jest idealny? Co mówią statystyki?

Polka aktywna w sypialni

Aż 96 proc. Polek w wieku 18-65 lat deklaruje, że są aktywne seksualnie. Połowa badanych robi to kilka lub kilkanaście razy w miesiącu. Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog twierdzi, że w tej materii niemal każdy „wynik” jest dobry. Ilość seksu zależy od nas, od naszych potrzeb. Niektórzy uprawiają seks codziennie, inni raz w miesiącu, a jeszcze inni rzadziej  i są zadowoleni. Pewne jest to, że popęd seksualny jest ważnym źródłem energii psychicznej, to „popęd życia”. Warto z niego korzystać!”

Z badania wynika też, że większość Polek (55 proc.) ma w życiu więcej niż jednego partnera seksualnego. Najwięcej z nas (30 proc.) miało 2-3 partnerów seksualnych. A kiedy zaczynamy życie płciowe? Zwykle
w przedziale 17-20 lat (57 proc).

Jest dobrze, ale może być lepiej!

Najbardziej zadowolone ze swojego życia seksualnego są najmłodsze kobiety, czyli te w przedziale 18-24 lata. W skali od 0 do 10 oceniają one swoje pożycie na 7,4. Niestety, z wiekiem stopień zadowolenia z seksu obniża się. W grupie powyżej 55. roku życia większość pań ocenia swój seks na 5,8 pkt. Zdaniem prof. Violetty Skrzypulec-Plinty może mieć to związek m.in. ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmach kobiet i mężczyzn. „U kobiet, które niedawno urodziły dziecko oraz u pań w okresie menopauzy często pojawia się problem z suchością pochwy, wielu mężczyzn natomiast boryka się z zaburzeniami erekcji. Z takimi przypadłościami można sobie poradzić - współczesna medycyna dysponuje arsenałem odpowiednich środków. Gorzej, jeśli problemem jest brak pożądania. Na to niestety nie ma tabletek…”.

Zbyt zmęczona, by się kochać?

Większość Polek, szczególnie młodych, pytanych o to, dlaczego nie ma ochoty na seks wskazuje na zmęczenie (72 proc.) i stres (57 proc.). Cóż, problemy w pracy, czy rodzinne skutecznie oddalają od łóżkowych igraszek. Zdaniem Joanny Kaszki, coacha seksu, w takim przypadku rozwiązaniem bywa zmiana sposobu myślenia o seksie: „Warto zacząć traktować swoją łóżkową aktywność jak sposób na relaks, na pozbycie się zmęczenia. Z seksem jest trochę jak ze sportem - na początku nie chce nam się ćwiczyć, potem jednak doceniamy dobre samopoczucie, jakie odczuwamy dzięki treningowi”. Tymczasem 26 proc. nas traktuje seks jak obowiązek, co również skutecznie odstręcza od łóżka.

Niestety wiele z nas nie potrafi też przekonać się do seksu z powodu niskiej oceny własnej atrakcyjności 24 proc). Tymczasem, seksuologowie są zdania, że piękne ciało nie jest gwarantem dobrego seksu!
W łóżku nie trzeba wyglądać perfekcyjnie, by czuć się dobrze. Ważna jest znajomość ciała, świadomość swoich potrzeb i energia, by spełniać erotyczne fantazje! Seks zaczyna się w głowie! - dodaje Joanna Keszka.

*Raport „Seksualna mapa Polki” powstał na podstawie badania, które przeprowadzono w lutym 2019 r. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. W badaniu wzięły udział 1043 Polki  w wieku 18-65 lat, były wśród nich zarówno mieszkanki dużych, małych miast oraz wsi.

Czytany 165 razy

Artykuły powiązane

 • Jak żyć zdrowo? Jak żyć zdrowo?

  Zastanawiasz się nad tym, jak żyć zdrowo i cieszyć się życiem? Doskonale się składa. Jesteśmy w stanie zaprezentować Ci szereg udogodnień, które pomogą w znalezieniu odpowiedzi na nurtujące pytania i wątpliwości.

 • Masz kompleksy z powodu swojego intymnego wyglądu? Wybierz labioplastykę! Masz kompleksy z powodu swojego intymnego wyglądu? Wybierz labioplastykę!

  Wiele kobiet nie jest w pełni zadowolonych z wyglądu swoich narządów płciowych. W takim przypadku pomoże zabieg labioplastyki!

 • W jaki sposób zmienić swoje życie na lepsze? W jaki sposób zmienić swoje życie na lepsze?

  Zdrowie to jedna z najcenniejszych rzeczy, jakie dostajemy od losu. Jednak nie zawsze dbamy o nie w odpowiedni sposób. Dlatego chcąc zmienić swoje życie na lepsze, warto zadbać o zmianę swoich codziennych nawyków, które niekorzystnie wpływają na zdrowie. Wtedy nie tylko będzie się zdrowszym, ale też zyska lepsze samopoczucie i odzyska pozytywną energię. Jak się do tego zabrać?

 • Sekret nawilżonej, zdrowej skóry i błyszczących włosów Sekret nawilżonej, zdrowej skóry i błyszczących włosów

  Próbujesz sobie poradzić z regularnym piciem wody i nawilżaniem organizmu, ale nie lubisz smaku zwykłej wody? Dużo trenujesz i obawiasz się niedoboru składników odżywczych w Twoim organizmie? A może po prostu interesujesz się zdrową żywnością i chcesz wprowadzić do swojego życia więcej zdrowych nawyków? Niezależnie od powodu, poznaj produkt, który znakomicie wpłynie na cały Twój organizm!

 • Gabinet podologiczny w Łodzi - jakie usługi wykonuje? Gabinet podologiczny w Łodzi - jakie usługi wykonuje?

  W gabinecie podologicznym pracuje podolog, czyli specjalista od stóp. Nadal nie jest to w Polsce zbyt popularny zawód. Chociaż to się stopniowo zmienia, ponieważ coraz więcej osób decyduje się odwiedzić taki gabinet. Pamiętaj o tym, że podolog to nie jest lekarz. Z czym warto pójść do gabinetu podologicznego?