środa, 19 lipiec 2017 17:24

Jak się chronić przed udarem słonecznym?

Letnie upały są niebezpieczne dla organizmu nie tylko ze względu na możliwość poparzenia skóry, ale również wystąpienia udaru słonecznego. Sytuacja ta jest niezwykle groźna dla zdrowia, ponieważ w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Aby zapobiec tak drastycznym skutkom przegrzania, niezwykle ważne jest uzupełnianie płynów i składników odżywczych.

 

Udar słoneczny – czym jest?

Z udarem słonecznym możemy mieć do czynienia o niemal każdej porze roku. Powstaje on w wyniku intensywnego i długotrwałego ogrzewania organizmu. Dochodzi do tego najczęściej w momencie, gdy przebywamy zbyt długi czas w pełnym słońcu bez nakrycia głowy i butelki wody w zanadrzu.

Udarowi łatwo jest przeciwdziałać. Najprostszym sposobem jest okrycie ciała i dysponowanie wodą, a najlepiej napojem zawierającym elektrolity. Wtedy nie tylko ugasimy pragnienie i wyregulujemy temperaturę ciała, ale dostarczymy do organizmu wiele składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w każdych warunkach. W przypadku udaru, nawet w ostatniej chwili podany płyn nawadniający może uratować życie, dlatego warto zawsze go posiadać.

Jakie są skutki udaru?

Przed wystąpieniem najpoważniejszego ze skutków, czyli śmierci człowieka, organizm osoby odczuwającej udar wysyła szereg sygnałów świadczących o tym, że dzieje się coś niedobrego. Pierwszym z nich jest wszechobecny pot, który jest oznaką tego, że tracimy wodę, a wraz z nią sole mineralne. Następnie w okolicy kostek i stóp pojawia się opuchlizna, a twarz robi się niezwykle gorąca. W tym momencie nadal jest wszystko w porządku, jednak nie można zlekceważyć takiej sytuacji, ponieważ dalej jest tylko gorzej.

Wraz z biegiem czasu następuje stopniowe osłabienie i odwodnienie, aby na końcu chory upadł z wycieńczenia. Wtedy pomóc może jedynie pomoc lekarska i błyskawiczne nawodnienie drogą dożylną. Jeżeli tak się nie stanie – chory umiera.

Jak zapobiec udarowi i postępującemu odwodnieniu?

Zapobiec samemu udarowi jest niezwykle łatwo. Wystarczy jedynie ograniczyć wystawianie się na działanie promieni słonecznych. Jeżeli jednak zachodzi konieczność dłuższego przebywania w miejscu wystawionym na działanie Słońca, na pewno pomoże nakrycie głowy, a także stosowanie częstych przerw i odpoczynek w zacienionym miejscu. Warto posiadać większą ilość wody i regularnie nawadniać nią organizm.

Postępujące odwodnienie jest bezpośrednim skutkiem udaru. Stan ten jest niczym innym, jak niedoborem jonów, czyli elektrolitów w organizmie. Szczególnie latem ważne jest regularne ich uzupełnianie, dlatego warto zakupić w aptece płyny nawadniające posiadające elektrolity. Są one wydawane bez recepty, dlatego możesz zakupić dowolną ich ilość. Jako jeden z najlepszych płynów tego typu polecamy Orsalit. Więcej informacji na temat tego płynu zasięgniesz na stronie www.orsalit.pl. Pamiętaj również, że odwodnienie jest groźne nie tylko podczas wakacji!