Polecane artykuły

 • 1

środa, 19 lipiec 2017 15:24

Jak się chronić przed udarem słonecznym?

Letnie upały są niebezpieczne dla organizmu nie tylko ze względu na możliwość poparzenia skóry, ale również wystąpienia udaru słonecznego. Sytuacja ta jest niezwykle groźna dla zdrowia, ponieważ w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Aby zapobiec tak drastycznym skutkom przegrzania, niezwykle ważne jest uzupełnianie płynów i składników odżywczych.

 

Udar słoneczny – czym jest?

Z udarem słonecznym możemy mieć do czynienia o niemal każdej porze roku. Powstaje on w wyniku intensywnego i długotrwałego ogrzewania organizmu. Dochodzi do tego najczęściej w momencie, gdy przebywamy zbyt długi czas w pełnym słońcu bez nakrycia głowy i butelki wody w zanadrzu.

Udarowi łatwo jest przeciwdziałać. Najprostszym sposobem jest okrycie ciała i dysponowanie wodą, a najlepiej napojem zawierającym elektrolity. Wtedy nie tylko ugasimy pragnienie i wyregulujemy temperaturę ciała, ale dostarczymy do organizmu wiele składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w każdych warunkach. W przypadku udaru, nawet w ostatniej chwili podany płyn nawadniający może uratować życie, dlatego warto zawsze go posiadać.

Jakie są skutki udaru?

Przed wystąpieniem najpoważniejszego ze skutków, czyli śmierci człowieka, organizm osoby odczuwającej udar wysyła szereg sygnałów świadczących o tym, że dzieje się coś niedobrego. Pierwszym z nich jest wszechobecny pot, który jest oznaką tego, że tracimy wodę, a wraz z nią sole mineralne. Następnie w okolicy kostek i stóp pojawia się opuchlizna, a twarz robi się niezwykle gorąca. W tym momencie nadal jest wszystko w porządku, jednak nie można zlekceważyć takiej sytuacji, ponieważ dalej jest tylko gorzej.

Wraz z biegiem czasu następuje stopniowe osłabienie i odwodnienie, aby na końcu chory upadł z wycieńczenia. Wtedy pomóc może jedynie pomoc lekarska i błyskawiczne nawodnienie drogą dożylną. Jeżeli tak się nie stanie – chory umiera.

Jak zapobiec udarowi i postępującemu odwodnieniu?

Zapobiec samemu udarowi jest niezwykle łatwo. Wystarczy jedynie ograniczyć wystawianie się na działanie promieni słonecznych. Jeżeli jednak zachodzi konieczność dłuższego przebywania w miejscu wystawionym na działanie Słońca, na pewno pomoże nakrycie głowy, a także stosowanie częstych przerw i odpoczynek w zacienionym miejscu. Warto posiadać większą ilość wody i regularnie nawadniać nią organizm.

Postępujące odwodnienie jest bezpośrednim skutkiem udaru. Stan ten jest niczym innym, jak niedoborem jonów, czyli elektrolitów w organizmie. Szczególnie latem ważne jest regularne ich uzupełnianie, dlatego warto zakupić w aptece płyny nawadniające posiadające elektrolity. Są one wydawane bez recepty, dlatego możesz zakupić dowolną ich ilość. Jako jeden z najlepszych płynów tego typu polecamy Orsalit. Więcej informacji na temat tego płynu zasięgniesz na stronie www.orsalit.pl. Pamiętaj również, że odwodnienie jest groźne nie tylko podczas wakacji!

Czytany 382 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.