Polecane artykuły

 • 1

środa, 19 lipiec 2017 15:24

Jak się chronić przed udarem słonecznym?

Letnie upały są niebezpieczne dla organizmu nie tylko ze względu na możliwość poparzenia skóry, ale również wystąpienia udaru słonecznego. Sytuacja ta jest niezwykle groźna dla zdrowia, ponieważ w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Aby zapobiec tak drastycznym skutkom przegrzania, niezwykle ważne jest uzupełnianie płynów i składników odżywczych.

 

Udar słoneczny – czym jest?

Z udarem słonecznym możemy mieć do czynienia o niemal każdej porze roku. Powstaje on w wyniku intensywnego i długotrwałego ogrzewania organizmu. Dochodzi do tego najczęściej w momencie, gdy przebywamy zbyt długi czas w pełnym słońcu bez nakrycia głowy i butelki wody w zanadrzu.

Udarowi łatwo jest przeciwdziałać. Najprostszym sposobem jest okrycie ciała i dysponowanie wodą, a najlepiej napojem zawierającym elektrolity. Wtedy nie tylko ugasimy pragnienie i wyregulujemy temperaturę ciała, ale dostarczymy do organizmu wiele składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w każdych warunkach. W przypadku udaru, nawet w ostatniej chwili podany płyn nawadniający może uratować życie, dlatego warto zawsze go posiadać.

Jakie są skutki udaru?

Przed wystąpieniem najpoważniejszego ze skutków, czyli śmierci człowieka, organizm osoby odczuwającej udar wysyła szereg sygnałów świadczących o tym, że dzieje się coś niedobrego. Pierwszym z nich jest wszechobecny pot, który jest oznaką tego, że tracimy wodę, a wraz z nią sole mineralne. Następnie w okolicy kostek i stóp pojawia się opuchlizna, a twarz robi się niezwykle gorąca. W tym momencie nadal jest wszystko w porządku, jednak nie można zlekceważyć takiej sytuacji, ponieważ dalej jest tylko gorzej.

Wraz z biegiem czasu następuje stopniowe osłabienie i odwodnienie, aby na końcu chory upadł z wycieńczenia. Wtedy pomóc może jedynie pomoc lekarska i błyskawiczne nawodnienie drogą dożylną. Jeżeli tak się nie stanie – chory umiera.

Jak zapobiec udarowi i postępującemu odwodnieniu?

Zapobiec samemu udarowi jest niezwykle łatwo. Wystarczy jedynie ograniczyć wystawianie się na działanie promieni słonecznych. Jeżeli jednak zachodzi konieczność dłuższego przebywania w miejscu wystawionym na działanie Słońca, na pewno pomoże nakrycie głowy, a także stosowanie częstych przerw i odpoczynek w zacienionym miejscu. Warto posiadać większą ilość wody i regularnie nawadniać nią organizm.

Postępujące odwodnienie jest bezpośrednim skutkiem udaru. Stan ten jest niczym innym, jak niedoborem jonów, czyli elektrolitów w organizmie. Szczególnie latem ważne jest regularne ich uzupełnianie, dlatego warto zakupić w aptece płyny nawadniające posiadające elektrolity. Są one wydawane bez recepty, dlatego możesz zakupić dowolną ich ilość. Jako jeden z najlepszych płynów tego typu polecamy Orsalit. Więcej informacji na temat tego płynu zasięgniesz na stronie www.orsalit.pl. Pamiętaj również, że odwodnienie jest groźne nie tylko podczas wakacji!

Czytany 358 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?