Polecane artykuły

 • 1

piątek, 23 marzec 2018 10:14

Jak rozpoznać, że mamy dni płodne?

Od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej aż do menopauzy, w życiu każdej zdrowej kobiety, występują dni płodne. W czasie cyklu miesięcznego następuje owulacja, czyli jajeczkowanie. Komórka jajowa żyje do 24 godzin. W tym okresie możliwe jest zapłodnienie.

 

Kiedy występują dni płodne?

Chociaż komórka jajowa żyje krótko, należy pamiętać o tym, że plemniki mają dłuższy żywot. Ich zdolność zapłodnienia utrzymuje się nawet do 5 dni. Dlatego dni płodne to nie tylko sam dzień owulacji. Uznaje się, że są to 3-4 dni przed owulacją oraz 2 dni po niej. Chcąc obliczyć termin dni płodnych, należy ustalić czas owulacji. Przydatny do tego jest kalkulator, który znaleźć można na stronie: kobiecosc.info. Przy regularnych miesiączkach owulacja pojawia się 14 dni przed następnym cyklem. Istnieje jednak wiele czynników mających wpływ na zmianę terminu owulacji. Stres, przemęczenie, przeziębienie, stosowanie antybiotyków, drastycznych diet, a nawet zmiana klimatu – mogą spowodować przesunięcie terminu jajeczkowania.

Jak dokładnie ustalić czas owulacji?

Jedną z naturalnych metod jest mierzenie temperatury ciała. Tuż po owulacji spada ona o 0,3 stopnia. Temperaturę należy mierzyć przez cały czas cyklu, codziennie o tej samej porze. Innym wskaźnikiem jest obserwacja śluzu. W dni płodne jest on przezroczysty, ciągnący i dający uczucie wilgoci. W pozostałe dni pozostaje nierozciągliwy i biały. W czasie jajeczkowania zwiększa się wrażliwość piersi, może pojawić się kłucie w podbrzuszu, a także minimalne plamienia. Te metody są odpowiednie, dla kobiet dobrze znających swój cykl. W przypadku wątpliwości można skorzystać z testu owulacyjnego. Jest on bardzo przydatny, dla kobiet nieregularnie miesiączkujących, które nie mogą określić dnia jajeczkowania na podstawie obserwacji swojego ciała.

Jeżeli kobieta planuje ciążę, powinna zacząć od przygotowania się do niej. Z pewnością wskazana jest cytologia, by mieć pewność, że przyszła matka jest zdrowa. Znajomość swojego cyklu pomaga określić występowanie dni płodnych. Ma to również znaczenie dla osób nieplanujących ciąży i stosujących naturalne metody antykoncepcji.

Czytany 249 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.