Polecane artykuły

 • 1
piątek, 23 marzec 2018 11:14

Jak rozpoznać, że mamy dni płodne?

Od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej aż do menopauzy, w życiu każdej zdrowej kobiety, występują dni płodne. W czasie cyklu miesięcznego następuje owulacja, czyli jajeczkowanie. Komórka jajowa żyje do 24 godzin. W tym okresie możliwe jest zapłodnienie.

 

Kiedy występują dni płodne?

Chociaż komórka jajowa żyje krótko, należy pamiętać o tym, że plemniki mają dłuższy żywot. Ich zdolność zapłodnienia utrzymuje się nawet do 5 dni. Dlatego dni płodne to nie tylko sam dzień owulacji. Uznaje się, że są to 3-4 dni przed owulacją oraz 2 dni po niej. Chcąc obliczyć termin dni płodnych, należy ustalić czas owulacji. Przydatny do tego jest kalkulator, który znaleźć można na stronie: kobiecosc.info. Przy regularnych miesiączkach owulacja pojawia się 14 dni przed następnym cyklem. Istnieje jednak wiele czynników mających wpływ na zmianę terminu owulacji. Stres, przemęczenie, przeziębienie, stosowanie antybiotyków, drastycznych diet, a nawet zmiana klimatu – mogą spowodować przesunięcie terminu jajeczkowania.

Jak dokładnie ustalić czas owulacji?

Jedną z naturalnych metod jest mierzenie temperatury ciała. Tuż po owulacji spada ona o 0,3 stopnia. Temperaturę należy mierzyć przez cały czas cyklu, codziennie o tej samej porze. Innym wskaźnikiem jest obserwacja śluzu. W dni płodne jest on przezroczysty, ciągnący i dający uczucie wilgoci. W pozostałe dni pozostaje nierozciągliwy i biały. W czasie jajeczkowania zwiększa się wrażliwość piersi, może pojawić się kłucie w podbrzuszu, a także minimalne plamienia. Te metody są odpowiednie, dla kobiet dobrze znających swój cykl. W przypadku wątpliwości można skorzystać z testu owulacyjnego. Jest on bardzo przydatny, dla kobiet nieregularnie miesiączkujących, które nie mogą określić dnia jajeczkowania na podstawie obserwacji swojego ciała.

Jeżeli kobieta planuje ciążę, powinna zacząć od przygotowania się do niej. Z pewnością wskazana jest cytologia, by mieć pewność, że przyszła matka jest zdrowa. Znajomość swojego cyklu pomaga określić występowanie dni płodnych. Ma to również znaczenie dla osób nieplanujących ciąży i stosujących naturalne metody antykoncepcji.

Czytany 320 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.