Polecane artykuły

 • 1

piątek, 23 marzec 2018 10:14

Jak rozpoznać, że mamy dni płodne?

Od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej aż do menopauzy, w życiu każdej zdrowej kobiety, występują dni płodne. W czasie cyklu miesięcznego następuje owulacja, czyli jajeczkowanie. Komórka jajowa żyje do 24 godzin. W tym okresie możliwe jest zapłodnienie.

 

Kiedy występują dni płodne?

Chociaż komórka jajowa żyje krótko, należy pamiętać o tym, że plemniki mają dłuższy żywot. Ich zdolność zapłodnienia utrzymuje się nawet do 5 dni. Dlatego dni płodne to nie tylko sam dzień owulacji. Uznaje się, że są to 3-4 dni przed owulacją oraz 2 dni po niej. Chcąc obliczyć termin dni płodnych, należy ustalić czas owulacji. Przydatny do tego jest kalkulator, który znaleźć można na stronie: kobiecosc.info. Przy regularnych miesiączkach owulacja pojawia się 14 dni przed następnym cyklem. Istnieje jednak wiele czynników mających wpływ na zmianę terminu owulacji. Stres, przemęczenie, przeziębienie, stosowanie antybiotyków, drastycznych diet, a nawet zmiana klimatu – mogą spowodować przesunięcie terminu jajeczkowania.

Jak dokładnie ustalić czas owulacji?

Jedną z naturalnych metod jest mierzenie temperatury ciała. Tuż po owulacji spada ona o 0,3 stopnia. Temperaturę należy mierzyć przez cały czas cyklu, codziennie o tej samej porze. Innym wskaźnikiem jest obserwacja śluzu. W dni płodne jest on przezroczysty, ciągnący i dający uczucie wilgoci. W pozostałe dni pozostaje nierozciągliwy i biały. W czasie jajeczkowania zwiększa się wrażliwość piersi, może pojawić się kłucie w podbrzuszu, a także minimalne plamienia. Te metody są odpowiednie, dla kobiet dobrze znających swój cykl. W przypadku wątpliwości można skorzystać z testu owulacyjnego. Jest on bardzo przydatny, dla kobiet nieregularnie miesiączkujących, które nie mogą określić dnia jajeczkowania na podstawie obserwacji swojego ciała.

Jeżeli kobieta planuje ciążę, powinna zacząć od przygotowania się do niej. Z pewnością wskazana jest cytologia, by mieć pewność, że przyszła matka jest zdrowa. Znajomość swojego cyklu pomaga określić występowanie dni płodnych. Ma to również znaczenie dla osób nieplanujących ciąży i stosujących naturalne metody antykoncepcji.

Czytany 221 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?