piątek, 23 marzec 2018 11:14

Jak rozpoznać, że mamy dni płodne?

Od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej aż do menopauzy, w życiu każdej zdrowej kobiety, występują dni płodne. W czasie cyklu miesięcznego następuje owulacja, czyli jajeczkowanie. Komórka jajowa żyje do 24 godzin. W tym okresie możliwe jest zapłodnienie.

 

Kiedy występują dni płodne?

Chociaż komórka jajowa żyje krótko, należy pamiętać o tym, że plemniki mają dłuższy żywot. Ich zdolność zapłodnienia utrzymuje się nawet do 5 dni. Dlatego dni płodne to nie tylko sam dzień owulacji. Uznaje się, że są to 3-4 dni przed owulacją oraz 2 dni po niej. Chcąc obliczyć termin dni płodnych, należy ustalić czas owulacji. Przydatny do tego jest kalkulator, który znaleźć można na stronie: kobiecosc.info. Przy regularnych miesiączkach owulacja pojawia się 14 dni przed następnym cyklem. Istnieje jednak wiele czynników mających wpływ na zmianę terminu owulacji. Stres, przemęczenie, przeziębienie, stosowanie antybiotyków, drastycznych diet, a nawet zmiana klimatu – mogą spowodować przesunięcie terminu jajeczkowania.

Jak dokładnie ustalić czas owulacji?

Jedną z naturalnych metod jest mierzenie temperatury ciała. Tuż po owulacji spada ona o 0,3 stopnia. Temperaturę należy mierzyć przez cały czas cyklu, codziennie o tej samej porze. Innym wskaźnikiem jest obserwacja śluzu. W dni płodne jest on przezroczysty, ciągnący i dający uczucie wilgoci. W pozostałe dni pozostaje nierozciągliwy i biały. W czasie jajeczkowania zwiększa się wrażliwość piersi, może pojawić się kłucie w podbrzuszu, a także minimalne plamienia. Te metody są odpowiednie, dla kobiet dobrze znających swój cykl. W przypadku wątpliwości można skorzystać z testu owulacyjnego. Jest on bardzo przydatny, dla kobiet nieregularnie miesiączkujących, które nie mogą określić dnia jajeczkowania na podstawie obserwacji swojego ciała.

Jeżeli kobieta planuje ciążę, powinna zacząć od przygotowania się do niej. Z pewnością wskazana jest cytologia, by mieć pewność, że przyszła matka jest zdrowa. Znajomość swojego cyklu pomaga określić występowanie dni płodnych. Ma to również znaczenie dla osób nieplanujących ciąży i stosujących naturalne metody antykoncepcji.

Czytany 392 razy

Artykuły powiązane

 • Oleje CBD, czyli lekarstwo doskonałe

  Konopie znane są ludzkości od tysięcy lat. Już w starożytności zauważono, że posiadają bardzo wartościowe właściwości.

 • Apteki internetowe – kiedy warto z nich korzystać?

  Biznes w sieci kwitnie. Coraz więcej firm przestawia się częściowo lub całkowicie na sprzedaż online. Dzieje się tak również w przypadku aptek.

 • Sildenafil (Kamagra) na potencję 

  Sildenafil (https://euro-sterydy.pl/kamagra-w-zelu-na-potencje/ ) stanowi substancję czynną, która pozwala osiągnąć długotrwały i satysfakcjonujący wzwód. Jeszcze nie tak dawno, kupienie tabletek zawierających w składzie sildenafil wiązało się z koniecznością wcześniejszej wizyty u lekarza, ponieważ musiał on wystawić na ten środek receptę.

 • Chirurgia plastyczna - kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

  Tajemnicą poliszynela jest fakt, że chirurgiczne ingerencje w nasz naturalny wygląd, stają się coraz popularniejsze. Od lat nagminnie korzystają z nich celebryci, dla których ciało jest wizytówką i narzędziem pracy. Czy żyjąc z dala od szołbiznesu, warto w ogóle rozważać opcję skorzystania z usług chirurga plastycznego?

 • Co daje pakowanie próżniowe żywności?

  Nie jest tajemnicą, że żywność ulega procesom chemicznym, wskutek których psuje się i czasem ląduje w koszu na śmieci. Tymczasem istnieje bardzo prosty sposób, by przedłużyć trwałość produktów spożywczych! Pakowarka próżniowa pozwala na zapakowanie żywności w sposób znacznie wydłużający ich przydatność do spożycia.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.