sobota, luty 24, 2024
piątek, 23 marzec 2018 11:14

Jak rozpoznać, że mamy dni płodne?

Od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej aż do menopauzy, w życiu każdej zdrowej kobiety, występują dni płodne. W czasie cyklu miesięcznego następuje owulacja, czyli jajeczkowanie. Komórka jajowa żyje do 24 godzin. W tym okresie możliwe jest zapłodnienie.

 

Kiedy występują dni płodne?

Chociaż komórka jajowa żyje krótko, należy pamiętać o tym, że plemniki mają dłuższy żywot. Ich zdolność zapłodnienia utrzymuje się nawet do 5 dni. Dlatego dni płodne to nie tylko sam dzień owulacji. Uznaje się, że są to 3-4 dni przed owulacją oraz 2 dni po niej. Chcąc obliczyć termin dni płodnych, należy ustalić czas owulacji. Przydatny do tego jest kalkulator, który znaleźć można na stronie: kobiecosc.info. Przy regularnych miesiączkach owulacja pojawia się 14 dni przed następnym cyklem. Istnieje jednak wiele czynników mających wpływ na zmianę terminu owulacji. Stres, przemęczenie, przeziębienie, stosowanie antybiotyków, drastycznych diet, a nawet zmiana klimatu – mogą spowodować przesunięcie terminu jajeczkowania.

Jak dokładnie ustalić czas owulacji?

Jedną z naturalnych metod jest mierzenie temperatury ciała. Tuż po owulacji spada ona o 0,3 stopnia. Temperaturę należy mierzyć przez cały czas cyklu, codziennie o tej samej porze. Innym wskaźnikiem jest obserwacja śluzu. W dni płodne jest on przezroczysty, ciągnący i dający uczucie wilgoci. W pozostałe dni pozostaje nierozciągliwy i biały. W czasie jajeczkowania zwiększa się wrażliwość piersi, może pojawić się kłucie w podbrzuszu, a także minimalne plamienia. Te metody są odpowiednie, dla kobiet dobrze znających swój cykl. W przypadku wątpliwości można skorzystać z testu owulacyjnego. Jest on bardzo przydatny, dla kobiet nieregularnie miesiączkujących, które nie mogą określić dnia jajeczkowania na podstawie obserwacji swojego ciała.

Jeżeli kobieta planuje ciążę, powinna zacząć od przygotowania się do niej. Z pewnością wskazana jest cytologia, by mieć pewność, że przyszła matka jest zdrowa. Znajomość swojego cyklu pomaga określić występowanie dni płodnych. Ma to również znaczenie dla osób nieplanujących ciąży i stosujących naturalne metody antykoncepcji.