Polecane artykuły

 • 1

piątek, 24 listopad 2017 16:51

Jak odróżnić suplement diety od leku

Słuchając niektórych reklam można odnieść wrażenie, że suplementy diety potrafią czynić cuda. Sprawiają, że nie chorujemy, świetnie się czujemy, dobrze wyglądamy i jesteśmy pełni energii. Przynajmniej w teorii. Czasem można odnieść wrażenie, że suplementy diety niczym nie różnią się leków, sprawiając, że jesteśmy zdrowi. Nic bardziej mylnego, bowiem między suplementami a lekami jest wiele różnic, o których warto wiedzieć. W takim razie jak odróżnić suplementy diety od leku i co to dla nas oznacza?

Jesteś chory - kup lek

Jedno trzeba wyjaśnić od razu - suplementy diety nie leczą. Jeśli jesteśmy chorzy, to oprócz oczywiście wizyty u lekarza, potrzebne nam są leki. Żaden suplement diety nam w takiej sytuacji nie pomoże. Rolą suplementu jest bowiem nie leczyć, ale uzupełniać naszą dietę o pewne konkretne składniki, jak witaminy czy minerały. To skoncentrowane źródło najczęściej występuje w formie tabletek, pastylek czy proszków do rozpuszczania w wodzie.

Różnice między suplementami i lekami zaczynają się już na etapie opracowywania, badań, wprowadzania na rynek i uzyskiwania pozwoleń. Leki obwarowane są wieloma przepisami prawnymi, a nad poprawnością badań czuwa wiele osób. Leki są nieustannie monitorowane przez inspekcję farmaceutyczną. Tych wszystkich wymogów nie muszą spełniać suplementy diety, nad tworzeniem którym czuwa jedynie inspekcja sanitarna, czyli sanepid.

Wprowadzenie nowego leku na rynek jest niezwykle trudne. Należy spełnić szereg obwarowań. Lek dopuszczany jest do obrotu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, kiedy suplementy diety nie wymagają żadnej rejestracji. Wprowadzając na rynek suplement producent nie musi, jak to ma miejsce w przypadku leku, dostarczyć dokumentacji gwarantującej skuteczność, bezpieczeństwo i jakość ich produktu.

Identyczne opakowania?

Często leki i suplementy diety sprzedawane są w niemal identycznych opakowaniach. Nic więc dziwnego, że bardzo często ludzie nie widzą między nimi różnicy i zapominają, że lek nie jest suplementem i odwrotnie. Ale po bliższym przyjrzeniu się opakowaniu jesteśmy w stanie wskazać, które należy do leku, które do suplementu. Po pierwsze pod nazwą leku powinien znaleźć się zwrot “lek” lub “produkt leczniczy”. Nie znajdziemy tej nazwy na opakowaniu suplementu. Na pudełku z lekami znajdziemy także numer pozwolenia na dopuszczenie leku do obrotu. Z oczywistych względów takich numerów nie mają opakowania suplementów diety - w końcu żadnych nie potrzebują.

Kolejną rzeczą, która może zmylić, jest fakt, że niektóre leki sprzedawane są nie tylko w aptekach, ale także w supermarketach czy na stacjach paliw. To tak zwane leki OTC - “over the counter” - czyli sprzedawane bez recepty. Ale także one na swoich opakowaniach muszą mieć numer pozwolenia.

Ani leki, ani suplementy diety nie są cukierkami, które można niekontrolowanie przyjmować. Każde wprowadzanie skoncentrowanych substancji do naszego organizmu powinno być umotywowane i przemyślane. Warto pamiętać, że pomiędzy lekami i suplementami jest wiele różnic i że żaden suplement nie zastąpi przepisanego przez lekarza medykamentu.

Czytany 241 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?