Polecane artykuły

 • 1
środa, 30 listopad 2016 12:01

Jak bilansować dietę dziecka?

Dieta dziecka powinna być bogata w różne wartościowe składniki. Niestety, często zdarza się, że utrzymanie zdrowej diety jest bardzo trudne, zwłaszcza u niejadka, który nie przepada za różnymi potrawami. Jak wobec tego można zbilansować dietę dziecka, aby była najzdrowsza?

Przy komponowaniu zdrowej diety dla dziecka warto pamiętać o postępowaniu według schematu zdrowego żywienia, który zaleca spożywanie określonych ilości poszczególnych składników w codziennym menu.

Schemat żywienia dla dzieci zawiera:

 • produkty zbożowe – 5 porcji
 • warzywa – 5 porcji
 • owoce – 4 porcje
 • produkty białkowe – 3 porcje
 • tłuszcze – 1-2 porcje

Przy ustalaniu zbilansowanego posiłku warto wobec tego wziąć pod uwagę powyższy schemat oraz zalecaną liczbę porcji, czyli ilość produktów zbożowych powinna być podobna do warzyw, owoców powinno być nieco mniej, z kolei produkty białkowe, na przykład sery, mięso, ryby czy jaja powinny stanowić nieco ponad połowę ilości produktów zbożowych.

Najmniej w diecie powinno być tłuszczów, ale nie można ich całkowicie eliminować – najlepiej wybierać zdrowe tłuszcze, na przykład oliwę z oliwek, olej rzepakowy czy tłuszcze w postaci ryb, jaj czy produktów mlecznych.

Dieta dziecka powinna być też jak najbardziej zróżnicowana, dlatego warto wprowadzać do niej różnorodne propozycje. Wiadomo, że dzieci często przepadają za określonymi produktami spożywczymi, ale nie powinny one zdominować całej diety. Właśnie dlatego warto też zadbać o atrakcyjną prezentację dań, ponieważ wtedy będzie można „przemycić” do nich różne produkty, na przykład nielubiane przez niektóre dzieci warzywa.

Można również stosować specjalne suplementy diety przeznaczone dla najmłodszych. Zawierają one bogactwo składników, które potrzebne są w diecie każdego dziecka. Wśród preparatów witaminowych cieszących się dużym powodzeniem znajduje się Visolvit w formie saszetek z granulatem do rozpuszczania w wodzie, który daje napój o wyśmienitym smaku pomarańczowym. Więcej informacji na temat suplementu można znaleźć na stronie: Visolvit.pl.

Czytany 1203 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.