Polecane artykuły

 • 1

środa, 30 listopad 2016 12:01

Jak bilansować dietę dziecka?

Dieta dziecka powinna być bogata w różne wartościowe składniki. Niestety, często zdarza się, że utrzymanie zdrowej diety jest bardzo trudne, zwłaszcza u niejadka, który nie przepada za różnymi potrawami. Jak wobec tego można zbilansować dietę dziecka, aby była najzdrowsza?

Przy komponowaniu zdrowej diety dla dziecka warto pamiętać o postępowaniu według schematu zdrowego żywienia, który zaleca spożywanie określonych ilości poszczególnych składników w codziennym menu.

Schemat żywienia dla dzieci zawiera:

 • produkty zbożowe – 5 porcji
 • warzywa – 5 porcji
 • owoce – 4 porcje
 • produkty białkowe – 3 porcje
 • tłuszcze – 1-2 porcje

Przy ustalaniu zbilansowanego posiłku warto wobec tego wziąć pod uwagę powyższy schemat oraz zalecaną liczbę porcji, czyli ilość produktów zbożowych powinna być podobna do warzyw, owoców powinno być nieco mniej, z kolei produkty białkowe, na przykład sery, mięso, ryby czy jaja powinny stanowić nieco ponad połowę ilości produktów zbożowych.

Najmniej w diecie powinno być tłuszczów, ale nie można ich całkowicie eliminować – najlepiej wybierać zdrowe tłuszcze, na przykład oliwę z oliwek, olej rzepakowy czy tłuszcze w postaci ryb, jaj czy produktów mlecznych.

Dieta dziecka powinna być też jak najbardziej zróżnicowana, dlatego warto wprowadzać do niej różnorodne propozycje. Wiadomo, że dzieci często przepadają za określonymi produktami spożywczymi, ale nie powinny one zdominować całej diety. Właśnie dlatego warto też zadbać o atrakcyjną prezentację dań, ponieważ wtedy będzie można „przemycić” do nich różne produkty, na przykład nielubiane przez niektóre dzieci warzywa.

Można również stosować specjalne suplementy diety przeznaczone dla najmłodszych. Zawierają one bogactwo składników, które potrzebne są w diecie każdego dziecka. Wśród preparatów witaminowych cieszących się dużym powodzeniem znajduje się Visolvit w formie saszetek z granulatem do rozpuszczania w wodzie, który daje napój o wyśmienitym smaku pomarańczowym. Więcej informacji na temat suplementu można znaleźć na stronie: Visolvit.pl.

Czytany 1175 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.