Polecane artykuły

 • 1

środa, 30 listopad 2016 11:01

Jak bilansować dietę dziecka?

Dieta dziecka powinna być bogata w różne wartościowe składniki. Niestety, często zdarza się, że utrzymanie zdrowej diety jest bardzo trudne, zwłaszcza u niejadka, który nie przepada za różnymi potrawami. Jak wobec tego można zbilansować dietę dziecka, aby była najzdrowsza?

Przy komponowaniu zdrowej diety dla dziecka warto pamiętać o postępowaniu według schematu zdrowego żywienia, który zaleca spożywanie określonych ilości poszczególnych składników w codziennym menu.

Schemat żywienia dla dzieci zawiera:

 • produkty zbożowe – 5 porcji
 • warzywa – 5 porcji
 • owoce – 4 porcje
 • produkty białkowe – 3 porcje
 • tłuszcze – 1-2 porcje

Przy ustalaniu zbilansowanego posiłku warto wobec tego wziąć pod uwagę powyższy schemat oraz zalecaną liczbę porcji, czyli ilość produktów zbożowych powinna być podobna do warzyw, owoców powinno być nieco mniej, z kolei produkty białkowe, na przykład sery, mięso, ryby czy jaja powinny stanowić nieco ponad połowę ilości produktów zbożowych.

Najmniej w diecie powinno być tłuszczów, ale nie można ich całkowicie eliminować – najlepiej wybierać zdrowe tłuszcze, na przykład oliwę z oliwek, olej rzepakowy czy tłuszcze w postaci ryb, jaj czy produktów mlecznych.

Dieta dziecka powinna być też jak najbardziej zróżnicowana, dlatego warto wprowadzać do niej różnorodne propozycje. Wiadomo, że dzieci często przepadają za określonymi produktami spożywczymi, ale nie powinny one zdominować całej diety. Właśnie dlatego warto też zadbać o atrakcyjną prezentację dań, ponieważ wtedy będzie można „przemycić” do nich różne produkty, na przykład nielubiane przez niektóre dzieci warzywa.

Można również stosować specjalne suplementy diety przeznaczone dla najmłodszych. Zawierają one bogactwo składników, które potrzebne są w diecie każdego dziecka. Wśród preparatów witaminowych cieszących się dużym powodzeniem znajduje się Visolvit w formie saszetek z granulatem do rozpuszczania w wodzie, który daje napój o wyśmienitym smaku pomarańczowym. Więcej informacji na temat suplementu można znaleźć na stronie: Visolvit.pl.

Czytany 1125 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?