środa, 30 listopad 2016 12:01

Jak bilansować dietę dziecka?

Dieta dziecka powinna być bogata w różne wartościowe składniki. Niestety, często zdarza się, że utrzymanie zdrowej diety jest bardzo trudne, zwłaszcza u niejadka, który nie przepada za różnymi potrawami. Jak wobec tego można zbilansować dietę dziecka, aby była najzdrowsza?

Przy komponowaniu zdrowej diety dla dziecka warto pamiętać o postępowaniu według schematu zdrowego żywienia, który zaleca spożywanie określonych ilości poszczególnych składników w codziennym menu.

Schemat żywienia dla dzieci zawiera:

  • produkty zbożowe – 5 porcji
  • warzywa – 5 porcji
  • owoce – 4 porcje
  • produkty białkowe – 3 porcje
  • tłuszcze – 1-2 porcje

Przy ustalaniu zbilansowanego posiłku warto wobec tego wziąć pod uwagę powyższy schemat oraz zalecaną liczbę porcji, czyli ilość produktów zbożowych powinna być podobna do warzyw, owoców powinno być nieco mniej, z kolei produkty białkowe, na przykład sery, mięso, ryby czy jaja powinny stanowić nieco ponad połowę ilości produktów zbożowych.

Najmniej w diecie powinno być tłuszczów, ale nie można ich całkowicie eliminować – najlepiej wybierać zdrowe tłuszcze, na przykład oliwę z oliwek, olej rzepakowy czy tłuszcze w postaci ryb, jaj czy produktów mlecznych.

Dieta dziecka powinna być też jak najbardziej zróżnicowana, dlatego warto wprowadzać do niej różnorodne propozycje. Wiadomo, że dzieci często przepadają za określonymi produktami spożywczymi, ale nie powinny one zdominować całej diety. Właśnie dlatego warto też zadbać o atrakcyjną prezentację dań, ponieważ wtedy będzie można „przemycić” do nich różne produkty, na przykład nielubiane przez niektóre dzieci warzywa.

Można również stosować specjalne suplementy diety przeznaczone dla najmłodszych. Zawierają one bogactwo składników, które potrzebne są w diecie każdego dziecka. Wśród preparatów witaminowych cieszących się dużym powodzeniem znajduje się Visolvit w formie saszetek z granulatem do rozpuszczania w wodzie, który daje napój o wyśmienitym smaku pomarańczowym. Więcej informacji na temat suplementu można znaleźć na stronie: Visolvit.pl.

Czytany 1249 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.