piątek, kwiecień 26, 2024
poniedziałek, 25 czerwiec 2018 12:39

Inkontynencja - jak zrozumieć i pomóc bliskim

Inkontynencja to poważny problem, który dotyka co drugiej osoby starszej – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ta enigmatyczna nazwa to nietrzymanie moczu. I choć z pozoru może się to wydawać niegroźny problem, któremu łatwo zapobiegać, w rzeczywistości ma bardzo poważne skutki. Dlatego nie bagatelizuj problemów z nietrzymaniem moczu swoich bliskich – postaraj się zrozumieć, co on ze sobą dla nich niesie.

Nietrzymanie moczu dotyczy większości społeczeństwa po 80. roku życia. Jest ona wynikiem, który towarzyszy wielu chorobom wieku podeszłego. Wydaje się, że jest to w porównaniu z rozmaitymi dolegliwościami dość niegroźna przypadłość. Nic bardziej mylnego. Dlatego też wielu opiekunów, nie zgłębiających problemu bagatelizuje wagę problemu.

Poważne skutki nietrzymania moczu

Inkontynencja jest przyczyną wielu poważnych problemów osób starszych. Tylko kilkanaście procent społeczeństwa jawnie reaguje na problem i szuka pomocy na pierwszym etapie. Niektórzy zgłaszają się po pomoc lekarza dopiero po 10-15 latach od rozpoczęcia problemów, jednak większość ludzi w ogóle nie zgłasza problemu.

Dlaczego tak jest? Problemy seniora

Inkontynencja wiąże się ze wstydem. Osoby starsze ogromnie wstydzą się tego, co się im przytrafia. Poza tym do samego wstydu za brak kontroli nad jedną z podstawowych czynności fizjologicznych dochodzi lęk o to, że przytrafi im się incydent publicznie. Mokre, brudne, niekiedy nieładnie pachnące ubranie i uczucie nieczystości sprawiają, że osoby starsze boją się wychodzić. To dla odmiany powoduje powolne wyobcowanie i osamotnienie. Senior wstydzi się siebie, przestaje spotykać się z ludźmi, wychodzić i popada w osamotnienie, co może skończyć się depresją.

Dodatkowo, gdy zachodzi konieczność wyjścia, nawet na chwilę, wiąże się to z dużym stresem. Często więc osoby starsze przestają pić – nie tylko ograniczają płyny, ale prawie w ogóle nie piją. Jako, że w wieku senioralnym zanika potrzeba pragnienia, to w bardzo wielu przypadkach seniorzy kończą na szpitalnym oddziale ratunkowym ze skrajnym odwodnieniem.

Jak widać podłoże z pozoru łatwej do opanowania przypadłości jest niezwykle skomplikowane.

Rozmawiaj szczerze i pokazuj rozwiązania

Postaraj się postawić na szczerą rozmowę z osobą bliską, którą dotknęła inkontynencja. Jeżeli z wyczuciem, szacunkiem i delikatnością rozpoczniesz jawną rozmowę, zyskasz zaufanie bliskiego. Pokaż osobie starszej rozwiązania, które pomogą mu polepszyć swoje życie i wrócić do niego, zamiast się alienować. Pokaż produkty, które mogą pomóc – majtki chłonne, pieluchy itd. W zależności od intensywności problemu dobierzcie odpowiednie zabezpieczenie i kosmetyki do pielęgnacji miejsc intymnych. Omów dokładnie działanie pieluch, zwróć uwagę na to, że są niewidoczne, a dają poczucie bezpieczeństwa. Są niezwykle chłonne i pozostawiają uczucie suchości i czystości. Dzięki nim komfort życia staje się zupełnie inny i można pozbyć się strachu oraz odzyskać swoje życie, a to przecież zawsze warto!