czwartek, kwiecień 18, 2024
poniedziałek, 02 październik 2017 11:48

Grzybica paznokci – preparaty lecznicze i sposoby leczenia

Grzybica paznokci stóp nie jest tym samym, czym jest grzybica stóp. Bywają one często ze sobą mylone, choć leczenie obu chorób wygląda inaczej.

Grzybica stóp a grzybica paznokci stóp – czym się różnią?

Przede wszystkim grzyby chorobotwórcze atakują inną część ciała. W przypadku grzybicy stóp, problem dotyczy skóry i takie dolegliwości możemy leczyć przy użyciu preparatów leczniczych dostępnych bez recepty. Wystarczy zapoznać się z ulotką, by dowiedzieć się, że nie będą one skuteczne przeciw grzybicy paznokci.

Objawy i leczenie grzybicy paznokci

W paznokcie Matka Natura wyposażyła nas w trosce o zdrowie delikatnej skóry palców. Paznokcie, które są dla nich tarczą ochronną, stanowią również barierę dla leczenia miejscowego. Jak rozpoznać, że grzybica atakuje nasze paznokcie? Przede wszystkim zmieniają one swoją barwę – przestają być przezroczyste, a zaczynają żółte i brązowe. Płytka paznokcia łuszczy się i rozwarstwia, a sam paznokieć grubieje, co utrudnia przycinanie czy piłowanie. Pojawia się również nieprzyjemny zapach. Nieleczona grzybica paznokci powoduje oddzielanie się paznokcia od skóry, w efekcie chory paznokieć odpada.

Co należy zrobić, gdy grzyby zaatakują nasze paznokcie? Bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, bez podejmowania żadnych środków łagodzących objawy. Leczenie na własną rękę w tym przypadku będzie bezskuteczne, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że stosowane kremy zaburzą wyniki badań. Lekarz bowiem przed przepisaniem odpowiednich środków farmakologicznych zleci wykonanie badania mikologicznego, które składa się z dwóch części: bezpośredniego badania mikroskopowego oraz hodowli. Tylko dzięki takiemu działaniu lekarz jest w stanie prawidłowo dobrać lekarstwa.

W przypadku grzybicy paznokci, po dobraniu leku po przeprowadzonych badaniach, przeprowadza się terapię pulsową. Polega ona na przyjmowaniu medykamentu w ustalonych odstępach czasowych. Substancja czynna leczniczo gromadzi się w keratynie płytki paznokcia, dzięki czemu nawet w trakcie przerw w przyjmowaniu leku, zwalczamy chorobotwórcze grzyby. Po leczeniu paznokieć nie odzyska od razu swojego poprzedniego, zdrowego wyglądu. Musimy poczekać, aż paznokieć odrośnie. Ale nie ma się czym już przejmować – najważniejsze jest, by pozbyć się z organizmu szkodliwych grzybów.

Jak nie leczyć grzybicy paznokci?

Przede wszystkim nie należy próbować wyszorować grzyba. Możemy tylko uszkodzić zdrowe miejsca i rozprzestrzenić po nich dermatofity. Nie należy też stosować długich kąpieli – grzyby przecież uwielbiają wilgoć. Stopy należy myć codziennie, dokładnie, ale delikatnie i krótko.

Rola środków dostępnych bez recepty - profilaktyka grzybicy paznokci

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w leczeniu grzybicy paznokci niezbędna jest wizyta u dermatologa, który na podstawie przeprowadzonych badań, wypisze leki na receptę. Kluczowy jest jednak moment przed wystąpieniem pierwszych objawów grzybicy paznokci, bowiem najpierw najczęściej występuje grzybica stóp. Jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy i zastosujemy dostępne bez recepty preparaty na grzybicę stóp, zdołamy zatrzymać rozprzestrzenianie się grzybów. Preparaty przeciwgrzybicze można też stosować profilaktycznie, jeśli wcześniej mieliśmy problemy z grzybicą. Specjalne pudry, kremy czy lakiery do paznokci pomogą uchronić się przed nawracającymi dolegliwościami.

Codzienna higiena, a przede wszystkim ostrożność podczas korzystania z publicznych basenów, kąpielisk czy łazienek hotelowych są niezbędne, jeśli zawsze chcemy cieszyć się pięknymi i zadbanymi stopami.