czwartek, 17 listopad 2016 19:06

Fakty odnośnie prostowania zębów

Zdrowy i piękny uśmiech jest czymś, o czym z pewnością marzy każdy z nas. Niestety, nie zawsze jest on nam dany przez naturę i trzeba nieco nad nim popracować. Warto przedstawić kilka faktów odnośnie prostowania zębów, które z pewnością rozwieją wiele pytań i niedopowiedzeń.

 

Najważniejsza sprawa – nigdy nie jest zbyt późno na aparat ortodontyczny. Nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe dla zabiegów ortodontycznych, więc można je wykonywać zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Aparat ortodontyczny przy okazji odmłodzi rysy twarzy w trwały sposób. Co więcej, wyleczenie wady zgryzu prowadzi do poprawy owalu twarzy, zredukowania bruzd oraz wysmuklenia twarzy.

Nie zawsze jest też prawdą to, że przed założeniem aparatu należy usuwać zdrowe zęby. Faktycznie, dawniej stosowano taki zabieg, jeżeli zęby nie mieściły się w zbyt małej szczęce, lecz nowoczesne gabinety dentystyczne stosują rozbudowę łuków zębowych. Dzięki temu mamy pewność, że w naszej szczęce zmieszczą się wszystkie zęby.

Wiele osób spotyka się również z opinią, że aparat na zęby wywołuje próchnicę – nic podobnego! Sytuacja wygląda nawet odwrotnie, gdyż większość wad zgryzu tworzy bardzo dobre środowisko do rozwoju próchnicy zębowej. Odpowiednie ustawienie zębów przy pomocy aparatu pomaga leczyć próchnicę i ułatwia utrzymanie higieny w jamie ustnej.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego należy odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim, powinniśmy dokładnie oczyścić zęby z kamienia i osadów. Nieodzowna może również okazać się kontrola radiologiczna zębów oraz kości szczęk – ortodonta musi mieć pewność, że zęby są zdrowe pod każdym względem i nie ma w nich żadnych schorzeń.

Każdy pacjent ma realny wpływ na długość leczenie ortodontycznego. Pierwszym krokiem będzie wybór lekarza, który wykonuje krótkie terapie. Kolejna sprawa to zapewnienie sobie takiego aparatu, który zapewni szybkie leczenie. Na koniec ostatnia kwestia i chyba najważniejsza – słuchaj zaleceń swojego lekarza ortodonty. Jeżeli będziesz się stosować do poleceń specjalisty, to całe leczenie przebiegnie szybko i bez niepotrzebnych kłopotów.

Czytany 1007 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.