Polecane artykuły

 • 1

środa, 02 grudzień 2015 13:18

Dlaczego warto wykonać USG 3d?

USG 3d to wyjątkowe badanie oferowane kobietom w ciąży. Pozwala ono uzyskać trójwymiarowy obraz dziecka w brzuchu matki, co dla rodziców stanowi niezwykle emocjonujące doświadczenie. Ogromnie ważna jest także wartość diagnostyczna takiego badania.

Na czym polega USG 3d?

USG 3d jest obecnie wykonywane w wielu gabinetach ginekologicznych w Warszawie, a także w mniejszych miastach. Jest ono ciekawą alternatywą dla badania ultrasonograficznego wykonywanego klasyczną metodą 2d, które daje płaski, dwuwymiarowy obraz płodu w trakcie ciąży. Taki obraz ma nieocenioną wartość medyczną, ponieważ lekarz ginekolog na jego podstawie może zdiagnozować wiele schorzeń, zaburzeń i wad wrodzonych już na wczesnym etapie ciąży.

Przeprowadzenie USG metodą 3d ma natomiast ogromne znaczenie dla pacjentki oraz jej partnera, ponieważ pozwala zobaczyć obraz dziecka w trzech wymiarach, zupełnie jak na fotografii wykonanej we wnętrzu macicy. Taka wizualizacja ma ogromną wartość dla przyszłych rodziców, pozwala nawiązać więź emocjonalną z maleństwem, a wydrukowany zapis obrazu z USG stanowi niesamowitą pamiątkę dla nich oraz dla przyszłego potomka. W wielu sytuacjach podczas wykonywania badania ultrasonograficznego metodą 3d można zaobserwować gesty i zachowanie dziecka, np. uśmiech na jego twarzy, trzymanie się za stopę lub ssanie kciuka, co dla rodziców stanowi trudną do opisania wartość emocjonalną.

Jak przebiega badanie i gdzie można je wykonać?

USG 3d można wykonać w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD w Warszawie, wyposażonym w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i zatrudniającym lekarzy, którzy mają doświadczenie w przeprowadzaniu tego badania. Wykonuje się je podobnie do tradycyjnego, za pomocą aparatu ultrasonograficznego wyposażonego w odpowiednią technologię 3d.

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga także specjalnych przygotowań ze strony pacjentki.

Podczas badania lekarz ginekolog używa sondy z ochronną nakładką, a pacjentka może obserwować trójwymiarowy obraz na monitorze urządzenia. Poza wartością emocjonalną dla rodziców USG 3d ma też duże znaczenie diagnostyczne. Za jego pomocą można wykryć takie schorzenia jak rozszczepiona warga oraz nieprawidłowa budowa kości nosowych, która może świadczyć o występowaniu Zespołu Downa. Metoda 3d umożliwia także dużo dokładniejszą ocenę przezierności karkowej płodu, która pozwala na bardzo wczesne zdiagnozowanie rozszczepienia kręgosłupa.

USG 3d można wykonać praktycznie na każdym etapie ciąży, może ono także być wielokrotnie powtarzane, ponieważ jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla ciężarnej. Ze względu na intymny charakter badania warto wykonać je w zaufanym gabinecie, polecanym przez inne pacjentki. Taką przychodnią jest działające w Warszawie Specjalistyczne Centrum Medyczne ADAD, w którym pracują lekarze ginekologii posiadający odpowiednie przeszkolenie medyczne, ale także empatyczne podejście do pacjentek. Warto pamiętać, że podczas USG w trakcie ciąży komfortowa atmosfera w trakcie badania jest co najmniej tak samo ważna, jak profesjonalna wiedza lekarza.

Czytany 3789 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.