Polecane artykuły

 • 1
środa, 02 grudzień 2015 13:18

Dlaczego warto wykonać USG 3d?

USG 3d to wyjątkowe badanie oferowane kobietom w ciąży. Pozwala ono uzyskać trójwymiarowy obraz dziecka w brzuchu matki, co dla rodziców stanowi niezwykle emocjonujące doświadczenie. Ogromnie ważna jest także wartość diagnostyczna takiego badania.

Na czym polega USG 3d?

USG 3d jest obecnie wykonywane w wielu gabinetach ginekologicznych w Warszawie, a także w mniejszych miastach. Jest ono ciekawą alternatywą dla badania ultrasonograficznego wykonywanego klasyczną metodą 2d, które daje płaski, dwuwymiarowy obraz płodu w trakcie ciąży. Taki obraz ma nieocenioną wartość medyczną, ponieważ lekarz ginekolog na jego podstawie może zdiagnozować wiele schorzeń, zaburzeń i wad wrodzonych już na wczesnym etapie ciąży.

Przeprowadzenie USG metodą 3d ma natomiast ogromne znaczenie dla pacjentki oraz jej partnera, ponieważ pozwala zobaczyć obraz dziecka w trzech wymiarach, zupełnie jak na fotografii wykonanej we wnętrzu macicy. Taka wizualizacja ma ogromną wartość dla przyszłych rodziców, pozwala nawiązać więź emocjonalną z maleństwem, a wydrukowany zapis obrazu z USG stanowi niesamowitą pamiątkę dla nich oraz dla przyszłego potomka. W wielu sytuacjach podczas wykonywania badania ultrasonograficznego metodą 3d można zaobserwować gesty i zachowanie dziecka, np. uśmiech na jego twarzy, trzymanie się za stopę lub ssanie kciuka, co dla rodziców stanowi trudną do opisania wartość emocjonalną.

Jak przebiega badanie i gdzie można je wykonać?

USG 3d można wykonać w Specjalistycznym Centrum Medycznym ADAD w Warszawie, wyposażonym w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i zatrudniającym lekarzy, którzy mają doświadczenie w przeprowadzaniu tego badania. Wykonuje się je podobnie do tradycyjnego, za pomocą aparatu ultrasonograficznego wyposażonego w odpowiednią technologię 3d.

Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga także specjalnych przygotowań ze strony pacjentki.

Podczas badania lekarz ginekolog używa sondy z ochronną nakładką, a pacjentka może obserwować trójwymiarowy obraz na monitorze urządzenia. Poza wartością emocjonalną dla rodziców USG 3d ma też duże znaczenie diagnostyczne. Za jego pomocą można wykryć takie schorzenia jak rozszczepiona warga oraz nieprawidłowa budowa kości nosowych, która może świadczyć o występowaniu Zespołu Downa. Metoda 3d umożliwia także dużo dokładniejszą ocenę przezierności karkowej płodu, która pozwala na bardzo wczesne zdiagnozowanie rozszczepienia kręgosłupa.

USG 3d można wykonać praktycznie na każdym etapie ciąży, może ono także być wielokrotnie powtarzane, ponieważ jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla ciężarnej. Ze względu na intymny charakter badania warto wykonać je w zaufanym gabinecie, polecanym przez inne pacjentki. Taką przychodnią jest działające w Warszawie Specjalistyczne Centrum Medyczne ADAD, w którym pracują lekarze ginekologii posiadający odpowiednie przeszkolenie medyczne, ale także empatyczne podejście do pacjentek. Warto pamiętać, że podczas USG w trakcie ciąży komfortowa atmosfera w trakcie badania jest co najmniej tak samo ważna, jak profesjonalna wiedza lekarza.

Czytany 3808 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.