piątek, marzec 29, 2024
czwartek, 03 styczeń 2019 14:20

Dlaczego bolą mnie zęby? - przyczyny nadwrażliwości

Bóle zębów z pewnością możemy zaliczyć do szczególnie nieprzyjemnych doświadczeń. Jeżeli odczuwamy je z pewną regularnością - po spożywaniu posiłków, piciu zimnych lub gorących napoi, czy spacerach podczas chłodnej pogody - być może cierpimy na ich nadwrażliwość. W efekcie osłabienia lub uszkodzenia szkliwa, kanaliki w naszych zębach zostają odsłonięte, przez co nietrudno o ostry ból w wielu sytuacjach. Jakie są przyczyny nadwrażliwości oraz jak z nią walczyć?

 

 

Dieta

 

Stan naszego szkliwa w dużym stopniu jest zależny od sposobu żywienia. Dieta bogata w cukier oraz kwaśne / ostre produkty - może prowadzić do nadwrażliwości. Prawdopodobnie większość z nas pytając jak dbać o zęby w pierwszej kolejności usłyszy o ograniczeniu cukru. Składnik ten stanowi świetną pożywkę dla bakterii, które prowadzą do cofania się dziąseł. Efektem jest odsłonięcie wrażliwych obszarów zęba.

 

Produkty o kwaśnym i ostrym smaku z kolei mogą niszczyć szkliwo. Będą to cytrusy, jogurty, kiszonki, fermentowane wyroby mleczne, wino oraz napoje gazowane. W większości są to produkty bogate w zdrowe składniki odżywcze, dlatego starajmy się je ograniczać w miarę naszych możliwości.

 

Zbyt mocne szczotkowanie

 

Mogłoby się zdawać, że chcąc osiągnąć zdrowe i białe zęby należy je z dużą siłą czyścić przy użyciu szczoteczki. Jednakże mocne szczotkowanie może doprowadzić do ścierania zewnętrznych warstw zęba. Nieprawidłową technikę ich czyszczenia rozpoznamy po zbyt szybkim zużyciu szczoteczki. W normalnych warunkach powinna nam posłużyć od 2 do 3 miesięcy. Powodem może być również zbyt rzadka wymiana szczoteczek. Z czasem jej włosie twardnieje - co będzie niekorzystne dla naszego szkliwa oraz dziąseł.

 

Mocne szczotkowanie może również doprowadzić do cofania się dziąseł. W takiej sytuacji nerwy w korzeniu zęba zostają odsłonięte. Powodem cofania się może być dodatkowo choroba dziąseł, która powinna być rozpoznana i leczona przez dentystę.

 

Jak dbać o zęby nadwrażliwe?

 

Oprócz regularnego szczotkowania z odpowiednią techniką oraz wykorzystywania świeżej szczoteczki - ważne będą regularne wizyty u stomatologa. Chcąc chronić zęby z osłabionym lub uszkodzonym szkliwem, warto stosować płyn do płukania jamy ustnej: LISTERINE® PROFESSIONAL SENSITIVITY THERAPY. Produkt w swoim składzie posiada szczawian potasu, który wiąże się z wapniem (obecnym w naszych ustach) - w efekcie powstają kryształy kumulujące się na zębach oraz wewnątrz odsłoniętych kanalików, tym samym zapewniając trwałą ochronę. Po bliższe zapoznanie się z produktem warto odwiedzić adres internetowy: https://www.listerine.pl