piątek, marzec 29, 2024
czwartek, 28 grudzień 2017 18:34

Czyszczenie i pielęgnacja skóry osób starszych

Pielęgnacja skóry osób starszych jest niezwykle ważna, gdyż z wiekiem traci ona elastyczność i jest niezwykle podatna na podrażnienia, odleżyny itd. Bardzo ważna jest również regularna higiena miejsc intymnych. Pomagają w tym specjalne pieluchy dla dorosłych i środki pielęgnacyjne dedykowane dla osób starszych.

 

Pielęgnacja osoby starszej lub chorej zależy zawsze od stanu fizycznego i kondycji psychicznej danej osoby. Jednak jeżeli do naszych obowiązków opiekuńczych należy również mycie, warto pamiętać o ważnych i podstawowych zasadach, które dotyczą każdego przypadku.

Oczyszczanie skóry, czyli krok pierwszy w pielęgnacji

Każda skóra wymaga oczyszczania, pielęgnacji i wzmacniania warstwy ochronnej. Tym bardziej takie elementy dbania o skórę należą się osobom w wieku podeszłym, gdy skóra jest sucha, cienka i niezwykle podatna na wszelkie podrażnienia. Poza tym znacznie łatwiej dostać się wszelkim zakażeniom, grzybicom itp. w przypadku skóry osób starszych, dlatego higiena regularna i dokładna jest jedną z najważniejszych rzeczy. Np. zbyt długi czas, gdy skóra narażona jest na kontakt z moczem można w łatwy sposób wywołać podrażnienie lub odparzenia. Pieluchy dla dorosłych należy zmieniać regularnie i dbać o czystość i suchość skóry. Warto przy każdej wymianie pieluchy skórę przetrzeć wacikiem nasączonym wodą, dokładnie skórę osuszyć i posmarować jednym ze środków przeznaczonych dla osób starszych.

Czym myjemy ciało?

Skórę najlepiej myć hypoalergicznym płynem. Dobrze, aby jego skład zawierał środki nawilżające i natłuszczające, jak np. emolienty, które chronią skórę przed negatywnymi skutkami oddziaływania czynników zewnętrznych, jak pot, mocz, kał, wiatr, słońce, mróz itd. Produkty, których używamy dla osób starszych dobrze, aby miały też allantoinę, witaminę E, czy panthenol, które pomagają skórze się regenerować, a także leczą rany. Oczywiście po bardzo starannym i dokładnym umyciu ciała, łącznie z miejscami trudno dostępnymi (np. pod piersiami u kobiet), należy bardzo dokładnie zmyć mydło.

Nie zaleca się stosowania wilgotnych chusteczek. Chemia w nich zawarta wbrew pozorom wcale nie łagodzi podrażnień, lecz je może nasilać. Najlepsza jest zwykła woda. Dlatego nawet, gdy zmieniamy pieluchy dla dorosłych, nie korzystajmy z wilgotnych chusteczek, tylko przemyjmy skórę wacikiem nasączonym wodą, a kolejnym skórę osuszmy.

Jak myć ciało osoby starszej?

Zasady są podobne, jak przy myciu małych dzieci. Zaczynamy zawsze myć osobę starszą od twarzy i schodzimy myjąc w dół ciała – szyja, ręce, pod pachami, pod piersiami, plecy, brzuch, nogi itd. Gdy zakończymy ten proces, warto wymienić wodę i wtedy umyć części intymne. Skórę należy wycierać bardzo delikatnie, właściwie osuszać, nie wycierać. Ręczniki powinny być bawełniane i miękkie, często zmieniane i prane w wysokiej temperaturze.

Gdy skóra jest już całkiem osuszona należy nasmarować ją jednym z dedykowanych osobom starszym kremów lub balsamów, które zarówno skórę nawilżą, jak i natłuszczą. Kremy nakładamy delikatnie i bardzo ostrożnie wsmarowujemy. Nie wolno wykonywać mocnego masażu, bo na tak delikatnej skórze mogą nawet w ten sposób powstać otarcia. Lepiej wklepać krem niż mocno wsmarowywać. Zawsze, gdy wymieniamy pieluchy dla dorosłych pamiętajmy również o smarowaniu miejsc intymnych odpowiednimi preparatami, chroniącymi przed odparzeniami.