środa, kwiecień 17, 2024
czwartek, 19 kwiecień 2018 17:31

Co na ból gardła

Każdy z nas, zwłaszcza w okresie jesienno–zimowym, doświadczył stanu, który powszechnie nazwany jest przeziębieniem. Pierwsze objawy są różne, katar, ból głowy, jednak najbardziej uciążliwe zdają się być dolegliwości związane z gardłem, chrypka, swędzenie, drapanie. Co może być najskuteczniejszym panaceum na ból gardła?

 

Infekcja górnych dróg oddechowych może być wirusowa lub bakteryjna. Leczenie tej drugiej kończy się zazwyczaj zażywaniem antybiotyków, natomiast problem wirusa można rozwiązać nawet domowymi sposobami. Co na ból gardła zatem proponuje domowa medycyna? Jednym z najbardziej powszechnych sposobów jest płukanie organu wodą z solą lub innymi substancjami, takimi jak wyciąg z tymianku czy rumianku. Inne, babcine sposoby? Proszę bardzo:

• napoje z miodem, który łagodzi dolegliwości,
• czosnek, naturalny antybiotyk można go spożywać niemal w każdej postaci.

Nie wszyscy, jednak zdają się być zwolennikami domowych sposobów na przeziębienie, firmy farmaceutyczne prześcigają się w ofertach, wskazując klientom co na ból gardła, może być najskuteczniejsze. Część z tych preparatów oparta jest zresztą na substancjach wspomnianych wyżej. Są to zatem na przykład pastylki do ssania z propolisem, miodem czy prawoślazem, występujące pod nazwą Api Gardin Forte. Inne, bardziej znane specyfiki to Cholinex czy, jeden ze starszych preparatów do ssania, Chlorochinaldin. Na rynku znajdziemy również różnego rodzaju areozole.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze możemy leczyć się sami. Jeśli dolegliwości związane z przeziębieniem się przedłużają należy udać się do lekarza. Nie jesteśmy przecież w stanie sami stwierdzić jakie były przyczyny naszych problemów i co na ból gardła będzie najskuteczniejsze. Ponadto, podejmując decyzję jaki specyfik zastosujemy w walce z infekcją, należy bezsprzecznie zapoznać się z ulotką, załączoną do preparatu. Możemy przecież cierpieć na inne choroby i przyjmować leki, które wejdą w interakcję, co z kolei przyczyni się do reakcji niepożądanych.