Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 19 kwiecień 2018 15:31

Co na ból gardła

Każdy z nas, zwłaszcza w okresie jesienno–zimowym, doświadczył stanu, który powszechnie nazwany jest przeziębieniem. Pierwsze objawy są różne, katar, ból głowy, jednak najbardziej uciążliwe zdają się być dolegliwości związane z gardłem, chrypka, swędzenie, drapanie. Co może być najskuteczniejszym panaceum na ból gardła?

 

Infekcja górnych dróg oddechowych może być wirusowa lub bakteryjna. Leczenie tej drugiej kończy się zazwyczaj zażywaniem antybiotyków, natomiast problem wirusa można rozwiązać nawet domowymi sposobami. Co na ból gardła zatem proponuje domowa medycyna? Jednym z najbardziej powszechnych sposobów jest płukanie organu wodą z solą lub innymi substancjami, takimi jak wyciąg z tymianku czy rumianku. Inne, babcine sposoby? Proszę bardzo:

• napoje z miodem, który łagodzi dolegliwości,
• czosnek, naturalny antybiotyk można go spożywać niemal w każdej postaci.

Nie wszyscy, jednak zdają się być zwolennikami domowych sposobów na przeziębienie, firmy farmaceutyczne prześcigają się w ofertach, wskazując klientom co na ból gardła, może być najskuteczniejsze. Część z tych preparatów oparta jest zresztą na substancjach wspomnianych wyżej. Są to zatem na przykład pastylki do ssania z propolisem, miodem czy prawoślazem, występujące pod nazwą Api Gardin Forte. Inne, bardziej znane specyfiki to Cholinex czy, jeden ze starszych preparatów do ssania, Chlorochinaldin. Na rynku znajdziemy również różnego rodzaju areozole.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze możemy leczyć się sami. Jeśli dolegliwości związane z przeziębieniem się przedłużają należy udać się do lekarza. Nie jesteśmy przecież w stanie sami stwierdzić jakie były przyczyny naszych problemów i co na ból gardła będzie najskuteczniejsze. Ponadto, podejmując decyzję jaki specyfik zastosujemy w walce z infekcją, należy bezsprzecznie zapoznać się z ulotką, załączoną do preparatu. Możemy przecież cierpieć na inne choroby i przyjmować leki, które wejdą w interakcję, co z kolei przyczyni się do reakcji niepożądanych.

Czytany 87 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.