czwartek, marzec 28, 2024
wtorek, 10 kwiecień 2018 12:37

Boisz się, że dziecko waży za dużo? Sprawdź użyteczne narzędzie kontrolne

Twoje dziecko waży więcej niż jego rówieśnik ze żłobka lub przedszkola? Martwi Cię szybkie przybieranie na wadze malucha i obawiasz się jego przyszłych problemów z nadwagą? Wykorzystując kalkulator BMI dla dzieci, możesz szybko i łatwo oszacować prawidłowość przyrostów. Sprawdź, jak to działa.

Tempo przybierania na wadze u dzieci jest sprawą bardzo indywidualną. Wpływa na nią wiele czynników – nie tylko predyspozycje genetyczne, ale również apetyt czy aktywność. Wiele dzieci wyrasta z typowej niemowlęcej pulchności ok. 2. roku życia, jednak przekarmianie maluchów oraz ich siedzący tryb życia mogą prowadzić do rozwoju nadwagi i otyłości. Dlatego w razie niepokojących sygnałów i jakichkolwiek wątpliwości warto wykorzystać kalkulator BMI dla dzieci.  

Wskaźnik BMI u dzieci – co to jest?

BMI (z ang. Body Mass Index) to wskaźnik, który stosowany jest do oceny prawidłowego przyrostu masy ciała. Wartość wyliczana jest na podstawie standardowego wzoru:

BMI = masa ciała w kg : (wysokość ciała w m)2

O ile jednak samo wyliczenie wartości wskaźnika jest proste, o tyle trudniejsza jest interpretacja wyniku. Warto bowiem mieć świadomość, że BMI u dzieci analizowane jest na podstawie siatek centylowych. Ponadto uwzględnia się wiek oraz płeć.

Kalkulator BMI dla dzieci – jak działa?

Jeśli chcesz szybko otrzymać wiarygodny wynik, skorzystaj z kalkulatorów BMI. To proste w obsłudze narzędzia, które dokonują pomiarów w oparciu o płeć oraz aktualną wagę, wzrost i wiek dziecka. Wystarczy wyżej wymienione parametry wpisać w formularz, aby w ciągu kilku sekund otrzymać wyniki.

Przykład:

Załóżmy, że dziewczynka ma 48 miesięcy, waży 20 kg i mierzy 118 cm. Zgodnie z wyliczeniami kalkulatora jej BMI wynosi 14,4. Dziecko ma prawidłową masę ciała i znajduje się w 25. percentylu (na siatce centylowej).

Warto przy tym pamiętać, że ten sposób wyliczania BMI jest przeznaczony dla dzieci powyżej 1. roku życia.

Jak przygotować się do pomiarów BMI?

Aby uzyskany wynik był jak najbardziej wiarygodny, potrzebne są aktualne parametry wagi i wzrostu dziecka. To bardzo ważne, ponieważ maluchy w okresie okołoprzedszkolnym bardzo szybko rosną. Jeżeli więc chcesz skorzystać z kalkulatora, zważ i zmierz dziecko bezpośrednio przed obliczeniem wskaźnika BMI.

Waga dziecka jest nieprawidłowa – co dalej?

Jeżeli kalkulator wskazuje nieprawidłową wagę dziecka (nadwagę lub niedowagę), na pewno nie powinnaś działać na własną rękę. Koniecznie skontaktuj się z pediatrą – spróbuje on ustalić, z czego wynika problem, a następnie podejmie odpowiednie działania.