Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 17 sierpień 2017 16:20

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest to nawracające schorzenie, które pojawia się najczęściej u dzieci pomiędzy 6 a 7 rokiem życia. Choroba pozostaje z pacjentami na całe życie, a leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, powstaje w wyniku zaburzeń w układzie immunologicznym. Jak do tej pory nie poznano czynnika wywołującego chorobę, który można by uznać za jednoznaczny, stąd całkowite wyleczenie na chwilę obecną, staje się praktycznie niemożliwym. Leczenie odbywa się przede wszystkim objawowo. Polega na łagodzeniu uporczywego świądu, jak i eliminacji powstałego dyskomfortu czy też uczucia suchości.

Spośród głównych czynników, które determinują występowanie przedstawianego zespołu chorobowego, wymienia się czynniki środowiskowe, nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego oraz geny odpowiedzialne za „kodowanie” predyspozycji do występowania reakcji alergicznych.

Objawy AZS

Pacjenci zmagają się z dokuczliwym świądem oraz nadmierną suchością skóry. W zgięciach łokciowych oraz kolanowych mogą pojawiać się czerwone grudki, które wraz z upływem czasu przyjmują postać ropnych krostek. Są to tak zwane wypryski atopowe, które pojawiają się w ostrej fazie schorzenia.

W podostrej fazie można zauważyć występowanie ognisk rumieniowych oraz przeczosów. W przypadku przewlekłej postaci schorzenia może dochodzić do pojawiania się ognisk lichenizacji – liszajowacenia.

Leczenie zespołu atopowego zapalenia skóry

Metody dobierane są indywidualnie, w zależności od występowania konkretnych objawów oraz stopnia ich nasilenia. Głównym założeniem jest łagodzenie uciążliwych objawów.

Najczęściej stosowane metody to kremy i maści wykazujące działanie przeciwzapalne. Do tego preparaty do stosowania miejscowego, wraz z lekami przeciwhistaminowymi. Leki immunosupresyjne mają na celu łagodzić reakcje alergiczne, zaś w ciężkich przypadkach stosuje się glikokortykosteroidy. Do tego indywidualnie psychoterapię oraz leki uspokajające, jeśli objawy pogarszają się w wyniku występowania stresu oraz napięcia psychicznego.

Czytany 339 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.