Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 17 sierpień 2017 14:20

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest to nawracające schorzenie, które pojawia się najczęściej u dzieci pomiędzy 6 a 7 rokiem życia. Choroba pozostaje z pacjentami na całe życie, a leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, powstaje w wyniku zaburzeń w układzie immunologicznym. Jak do tej pory nie poznano czynnika wywołującego chorobę, który można by uznać za jednoznaczny, stąd całkowite wyleczenie na chwilę obecną, staje się praktycznie niemożliwym. Leczenie odbywa się przede wszystkim objawowo. Polega na łagodzeniu uporczywego świądu, jak i eliminacji powstałego dyskomfortu czy też uczucia suchości.

Spośród głównych czynników, które determinują występowanie przedstawianego zespołu chorobowego, wymienia się czynniki środowiskowe, nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego oraz geny odpowiedzialne za „kodowanie” predyspozycji do występowania reakcji alergicznych.

Objawy AZS

Pacjenci zmagają się z dokuczliwym świądem oraz nadmierną suchością skóry. W zgięciach łokciowych oraz kolanowych mogą pojawiać się czerwone grudki, które wraz z upływem czasu przyjmują postać ropnych krostek. Są to tak zwane wypryski atopowe, które pojawiają się w ostrej fazie schorzenia.

W podostrej fazie można zauważyć występowanie ognisk rumieniowych oraz przeczosów. W przypadku przewlekłej postaci schorzenia może dochodzić do pojawiania się ognisk lichenizacji – liszajowacenia.

Leczenie zespołu atopowego zapalenia skóry

Metody dobierane są indywidualnie, w zależności od występowania konkretnych objawów oraz stopnia ich nasilenia. Głównym założeniem jest łagodzenie uciążliwych objawów.

Najczęściej stosowane metody to kremy i maści wykazujące działanie przeciwzapalne. Do tego preparaty do stosowania miejscowego, wraz z lekami przeciwhistaminowymi. Leki immunosupresyjne mają na celu łagodzić reakcje alergiczne, zaś w ciężkich przypadkach stosuje się glikokortykosteroidy. Do tego indywidualnie psychoterapię oraz leki uspokajające, jeśli objawy pogarszają się w wyniku występowania stresu oraz napięcia psychicznego.

Czytany 281 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.