Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 17 sierpień 2017 14:20

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest to nawracające schorzenie, które pojawia się najczęściej u dzieci pomiędzy 6 a 7 rokiem życia. Choroba pozostaje z pacjentami na całe życie, a leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, powstaje w wyniku zaburzeń w układzie immunologicznym. Jak do tej pory nie poznano czynnika wywołującego chorobę, który można by uznać za jednoznaczny, stąd całkowite wyleczenie na chwilę obecną, staje się praktycznie niemożliwym. Leczenie odbywa się przede wszystkim objawowo. Polega na łagodzeniu uporczywego świądu, jak i eliminacji powstałego dyskomfortu czy też uczucia suchości.

Spośród głównych czynników, które determinują występowanie przedstawianego zespołu chorobowego, wymienia się czynniki środowiskowe, nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego oraz geny odpowiedzialne za „kodowanie” predyspozycji do występowania reakcji alergicznych.

Objawy AZS

Pacjenci zmagają się z dokuczliwym świądem oraz nadmierną suchością skóry. W zgięciach łokciowych oraz kolanowych mogą pojawiać się czerwone grudki, które wraz z upływem czasu przyjmują postać ropnych krostek. Są to tak zwane wypryski atopowe, które pojawiają się w ostrej fazie schorzenia.

W podostrej fazie można zauważyć występowanie ognisk rumieniowych oraz przeczosów. W przypadku przewlekłej postaci schorzenia może dochodzić do pojawiania się ognisk lichenizacji – liszajowacenia.

Leczenie zespołu atopowego zapalenia skóry

Metody dobierane są indywidualnie, w zależności od występowania konkretnych objawów oraz stopnia ich nasilenia. Głównym założeniem jest łagodzenie uciążliwych objawów.

Najczęściej stosowane metody to kremy i maści wykazujące działanie przeciwzapalne. Do tego preparaty do stosowania miejscowego, wraz z lekami przeciwhistaminowymi. Leki immunosupresyjne mają na celu łagodzić reakcje alergiczne, zaś w ciężkich przypadkach stosuje się glikokortykosteroidy. Do tego indywidualnie psychoterapię oraz leki uspokajające, jeśli objawy pogarszają się w wyniku występowania stresu oraz napięcia psychicznego.

Czytany 309 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę? Samoopalacze - jak je stosować by mieć piękną opaleniznę?

  Dobrze zaaplikowany samoopalacz pozwala uzyskać efekt naturalnej opalenizny bez potrzeby zażywania kilkugodzinnych kąpieli słonecznych i narażania skóry na szkodliwe działania promieni UV. Czym są te kosmetyki, jaki rodzaj wybrać i jak je stosować aby osiągnąć zadowalający rezultat?

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.