Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 11 maj 2017 16:06

Zdrowotne korzyści płynące z jazdy konnej

Jazda konna niesie ze sobą nie tylko perspektywę wyjątkowej przygody na łonie natury, ale również szereg prozdrowotnych korzyści. Poprzez kontakt z końmi możemy zadbać o swoje dobre samopoczucie, polepszyć swoją kondycję oraz zredukować stres.

 

Dzisiaj zainteresowanie jazdą konną jest coraz większe. To już nie tylko sport przeznaczony dla wybranych, ale zasadniczo każdy z nas może w nim zasmakować. Musimy tylko wybrać odpowiedni ośrodek, w którym będziemy mogli zacząć jazdę pod okiem doświadczonego instruktora. Niezależnie od tego, ile mamy lat, jazda konna to zawsze świetny wybór!

Jeździectwo, także to rekreacyjne, które nie jest skoncentrowane na osiąganiu jak najlepszych wyników, niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Rozpocznijmy od tej pierwszej.

Podczas jazdy na koniu jesteśmy zmuszeni do tego, aby angażować różne partie mięśni, między innymi te w rękach, nogach, na pośladkach oraz na brzuch i plecach. Do utrzymania się w siodle wymagana jest przy tym prosta postawa, więc jednocześnie możemy zmniejszyć wady postawy. Oczywiście, fakt, że w trakcie jazdy konnej pracują różne mięśnie, przekłada się też pozytywne na sylwetkę – możemy ją wymodelować i stracić zbędne kilogramy.

Również jazda konna pozwala na polepszenie pracy różnych układów wewnętrznych. Warto wskazać tutaj na działanie serca oraz prac układu krwionośnego. Poprzez jazdę na koniu możemy ustabilizować swoje ciśnienie krwi i poprawić wydolność serca, co jest ważne szczególnie w starszym wieku. Ponadto jazda konna wspomaga metabolizm, dlatego dzięki niej nasz układ pokarmowy działa prawidłowo.

Oczywiście, nie możemy też zapomnieć o wskazaniu, że jazda konna ma zbawienny wpływ na psychikę człowieka. W trakcie obcowania z naturą oraz ze zwierzęciem możemy zapomnieć o swoim stresie, zdenerwowaniu, poczuć się komfortowo. Delikatne kołysanie powstające podczas jazdy na końskim grzebiecie ukoi nerwy każdego.

Gdy zainteresowała cię jazda konna, odwiedź gospodarstwo agroturystyczne Stary Młyn (Starymlynstrzeszyn.pl) w Strzeszynie na Pojezierzu Drawskim. Dokładna oferta czeka pod adresem: Starymlynstrzeszyn.pl.

Czytany 481 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.