Polecane artykuły

 • 1

piątek, 16 marzec 2018 12:44

Starasz się o dziecko? O tym pamiętaj!

Czasem starania o potomstwo nie idą gładko. Przyszli rodzice łatwo wpadają wtedy w panikę i szukają u siebie ewentualnych zaburzeń zdrowotnych. A warto wiedzieć, że zajście w ciążę wymaga czasem niewielkich, ale bardzo ważnych zmian. Dlaczego i co mają na celu te zmiany? To wyjaśniamy w naszym artykule!

Czynniki wpływające na płodność

W niektórych przypadkach zajście w ciąże nie jest tak łatwą sprawą. Pojawiają się czynniki, które mogą mieć ogromny i niestety negatywny wpływ na poczęcie dziecka. O czym warto pamiętać, kiedy staramy się o dziecko? Oto nasza podstawowa lista!

Stres a płodność

W zasadzie trudno w dzisiejszych czasach o życie, które będzie całkowicie bezstresowe. Cały czas gonią nas terminy lub płatności - i w pracy, i w życiu prywatnym. Cały czas też ktoś chce od nas czegoś. To olbrzymi balast dla naszego organizmu.

Stres powoduje, że w naszej krwi krąży kortyzol - hormon stresu. Ma on wpływ na nasze narządy wewnętrzne, a także gospodarkę hormonalną. Wysoki lub podwyższony poziom kortyzolu zaburza płodność.

Jak sobie radzić ze stresem? Wiadomo, że nie każdy może pozwolić sobie na zmianę pracy lub otoczenia. Warto posłuchać swojego ciała i sprawdzić, co nas relaksuje. Mogą być to masaże, maratony z filmami komediowymi lub po prostu spotkania w gronie bliskich. Ważne jednak, by było to szyte na naszą miarę i było do nas całkowicie dopasowane.

Prawidłowa waga

Na płodność oddziałuje również masa naszego ciała. Problemem może być zarówno nadwaga, jak i niedowaga. I znowu - tu też nie chodzi o to, by mieć figurę jak z żurnala. Tutaj znowu należy postawić na znajomość swojego organizmu. Inna waga będzie optymalna dla osoby o drobnej budowie ciała, a inne dla mocno zbudowanej (z tzw. mocnymi kośćmi).

Dążenie do spełnienia jakichś ogólnych standardów może przyprawić nas o problemy zdrowotne oraz zwiększyć poziom stresu. Do swojej wagi warto podejść krytycznie. A jeśli mamy z tym problem, nie musimy koniecznie angażować trenera osobistego czy dietetyka. Już lekarz pierwszego kontaktu może pomóc w ocenie, czy nasza sylwetka mieści się w kategorii “zdrowa”.

Pamiętaj: dieta!

W tym zakresie spotkamy się z całym mnóstwem zaleceń. Często nawet sprzecznych ze sobą, bo przecież każde guru od żywienia ma swoją opinię. Jest jednak coś, co łączy wszystkie zalecenia. Co to takiego? To sugestia, żeby odstawić używki lub znacznie ograniczyć ich ilość. Chodzi przede wszystkim o alkohol, napoje energetyczne oraz kawę.

A w zakresie jedzenia chodzi przede wszystkim, żeby unikać fastfoodów oraz słodyczy. Oczywiście świetnie, jeśli nasze jedzenie będzie zawierało jak najwięcej zdrowych produktów i warzyw. Nie należy jednak popadać w skrajności.

Dawka ruchu

Kolejny punkt programu to ruch. Należy go oczywiście zażywać w miarę regularnie, tym bardziej że podczas wysiłku fizycznego wytwarzane są endorfiny - hormony szczęścia. Nie można jednak popaść w przesadę. Nadmierny wysiłek czy sporty ekstremalne wyczerpią nasz organizm i może dojść do problemów z płodnością.

Presja

To jest dopiero temat rzeka, dla osób, które starają się o dziecko. Z początku pytania o potomka są życzliwe, później jednak odbieramy je jako natarczywe. Dodatkowo denerwują nas i zwiększają poziom stresu.

Jak uniknąć presji? Najlepiej postawić na szczerość i powiedzieć, że takie komentarze,  sprawiają przykrość. Nawet jeśli są wypowiadane z dobrymi intencjami. Druga strona powinna zrozumieć. A kiedy tak nie będzie, to warto rozważyć czasowe unikanie kontaktów.

Gdzie szukać pomocy?

Co jednak, jeśli prowadzi się bardzo zdrowy tryb życia, a upragnionych dwóch kresek na teście ciągle nie ma? Jeśli taki stan trwa od co najmniej dwóch lat, to trzeba udać się do specjalisty. Prawdopodobnie pojawił się problem obniżonej płodności.

Bardzo wysoką skuteczność w diagnozowaniu oraz leczeniu niepłodności ma Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA. Dlaczego skuteczność diagnostyki jest taka ważna? Ponieważ tylko w ten sposób można prawidłowo określić podłoże zaburzeń płodności i je wyeliminować. Dzięki temu też szybciej uzyska się efekt, czyli potomstwo.

Czytany 230 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?