piątek, marzec 29, 2024
środa, 07 luty 2018 14:16

Rosnąca popularność gabinetów podologicznych

Jeszcze do niedawna zawód podologa, czyli specjalisty zajmującego się zdrowiem stóp nie był zbyt dobrze znany. Coraz częściej jednak korzystamy z możliwości skorzystania z porady w gabinecie podologicznym.

Kim jest podolog?

Podolog to specjalista, zajmujący się zdrowiem stóp i diagnozowaniem problemów, które dotykają nasze stopy. Nie jest to zawód medyczny, jednak często zawód podologa posiadają lekarze. Wielu podologów współpracuje także z lekarzami - na przykład chirurgami czy dermatologami.

Jak pracuje podolog?

Wybierając się na wizytę do podologa, nie trzeba przygotowywać się specjalnie. Warto odświeżyć nogi, lecz jeżeli na wizytę udajesz się bezpośrednio po pracy, to pamiętaj, że przed rozpoczęciem badania podolog wrocław odświeży twoje nogi, by badanie odbywało się w komfortowych warunkach. Na pierwszą wizytę u podologa, warto zabrać najświeższe wyniki badań, jeżeli były wykonywane na krótko przed planowaną wizytą, a także informację o przyjmowanych lekach oraz urazach w obrębie stóp. Dzięki temu podolog będzie mógł zaproponować odpowiednie metody leczenia zauważonych przedmiotów.

Komputerowa diagnostyka stóp

W wielu gabinetach podologicznych wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, na przykład podobaroskop, który pozwala na sprawdzenie nacisku stopy na podłoże podczas stania i poruszania się. Podolog może ocenić więc stabilometrię ciała, a także zanalizować zachowanie całego ciała w czasie spoczynku w postawie stojącej, a także w ruchu.

Dolegliwości, w których pomoże podolog

Do podologa warto wybrać się nawet wtedy, gdy nie dokuczają nam specjalne dolegliwości ze strony stóp, aby przekonać się, czy nasze nawyki nie spowodują problemów w późniejszym czasie. Wizyta jest niezbędna, kiedy dokuczają nam takie dolegliwości, jak grzybica stóp, problemy z wrastającymi paznokciami, modzele, odciski. Pod opieką podologa powinny się znaleźć także osoby chorujące na cukrzycę, ponieważ często dochodzi u nich do wystąpienia tak zwanej stopy cukrzycowej.