Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 19 czerwiec 2017 14:34

Początek ciąży wiąże się z uciążliwymi objawami

Oczekiwanie na narodziny dziecka, choć jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety, nie zawsze jest "usłane różami". Objawy ciąży dają się we znaki już na samym początku, potrafiąc wywołać niepokój. Sprawdź, które symptomy powinny skłonić cię do wizyty u ginekologa.

 

Niektóre dolegliwości w okresie oczekiwania na dziecko są zupełnie naturalne i nie powinny być powodem do niepokoju. Niestety, objawy ciąży nie zawsze należą do przyjemnych – szczególnie, że nie zawsze zwiastują dobre wiadomości. Dlatego warto poznać niepokojące symptomy, które wymagają natychmiastowej konsultacji ginekologicznej.

Niebezpieczne krwawienie

Ciąża to okres, w którym krwawienie związane z cyklem menstruacyjnym zatrzymuje się. Dlatego każde plamienie – szczególnie żywą krwią – wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, mimo, że nie zawsze wskazuje na poronienie.

Nudności i wymioty o ciężkim przebiegu

O ile poranne nudności w pierwszych tygodniach to typowe objawy ciąży, tak ciężkie wymioty powinny zaniepokoić. Mogą bowiem doprowadzić do silnego odwodnienia, a co za tym idzie – także niedożywienia rozwijającego się płodu.

Zawroty głowy i omdlenia

Jeżeli silne zawroty głowy i częste zasłabnięcia pojawiają się w pierwszych tygodniach, mogą wskazywać na rozwój ciąży pozamacicznej. Szczególnie, jeśli omdleniom towarzyszą takie symptomy jak np. silny ból podbrzusza, krwista brunatna wydzielina z pochwy, parcie na odbytnicę, niskie ciśnienie krwi.

Silny ból brzucha

Ból brzucha na początku ciąży, który przypomina ból sygnalizujący nadejście miesiączki, jest normalnym objawem. Jeśli szybko mija, nie ma konieczności kontrolowania tego u ginekologa. Natomiast konsultacji lekarskiej wymaga silny ból brzucha, któremu towarzyszy krwawienie z pochwy. Może to bowiem świadczyć o poronieniu.

Biegunka

Biegunka to objaw ciąży, który z reguły nie powinien być powodem do niepokoju, aczkolwiek trzeba uważać na odwodnienie.

Dolegliwość wymaga konsultacji lekarskiej wówczas, gdy stolce są półpłynne i luźne. Natomiast obecność w stolcu krwi lub śluzu jest powodem, dla którego należy jak najszybciej zadzwonić po pomoc medyczną.

Podwyższona temperatura

Jednym z objawów ciąży na wczesnym etapie jest podwyższona temperatura – zwykle o 6 kresek w porównaniu z typową temperaturą. Konsultacji lekarskiej wymaga natomiast wysoka gorączka przekraczająca 38oC, szczególnie jeśli towarzyszą jej dodatkowe symptomy, np. wymioty, ból, dreszcze.

Pamiętaj, że niektóre objawy możesz zbagatelizować – wiele z nich świadczy o tym, że ciąża rozwija się prawidłowo. Jeżeli jednak coś cię martwi, masz prawo do konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Czytany 396 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies