Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 19 czerwiec 2017 14:34

Początek ciąży wiąże się z uciążliwymi objawami

Oczekiwanie na narodziny dziecka, choć jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety, nie zawsze jest "usłane różami". Objawy ciąży dają się we znaki już na samym początku, potrafiąc wywołać niepokój. Sprawdź, które symptomy powinny skłonić cię do wizyty u ginekologa.

 

Niektóre dolegliwości w okresie oczekiwania na dziecko są zupełnie naturalne i nie powinny być powodem do niepokoju. Niestety, objawy ciąży nie zawsze należą do przyjemnych – szczególnie, że nie zawsze zwiastują dobre wiadomości. Dlatego warto poznać niepokojące symptomy, które wymagają natychmiastowej konsultacji ginekologicznej.

Niebezpieczne krwawienie

Ciąża to okres, w którym krwawienie związane z cyklem menstruacyjnym zatrzymuje się. Dlatego każde plamienie – szczególnie żywą krwią – wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, mimo, że nie zawsze wskazuje na poronienie.

Nudności i wymioty o ciężkim przebiegu

O ile poranne nudności w pierwszych tygodniach to typowe objawy ciąży, tak ciężkie wymioty powinny zaniepokoić. Mogą bowiem doprowadzić do silnego odwodnienia, a co za tym idzie – także niedożywienia rozwijającego się płodu.

Zawroty głowy i omdlenia

Jeżeli silne zawroty głowy i częste zasłabnięcia pojawiają się w pierwszych tygodniach, mogą wskazywać na rozwój ciąży pozamacicznej. Szczególnie, jeśli omdleniom towarzyszą takie symptomy jak np. silny ból podbrzusza, krwista brunatna wydzielina z pochwy, parcie na odbytnicę, niskie ciśnienie krwi.

Silny ból brzucha

Ból brzucha na początku ciąży, który przypomina ból sygnalizujący nadejście miesiączki, jest normalnym objawem. Jeśli szybko mija, nie ma konieczności kontrolowania tego u ginekologa. Natomiast konsultacji lekarskiej wymaga silny ból brzucha, któremu towarzyszy krwawienie z pochwy. Może to bowiem świadczyć o poronieniu.

Biegunka

Biegunka to objaw ciąży, który z reguły nie powinien być powodem do niepokoju, aczkolwiek trzeba uważać na odwodnienie.

Dolegliwość wymaga konsultacji lekarskiej wówczas, gdy stolce są półpłynne i luźne. Natomiast obecność w stolcu krwi lub śluzu jest powodem, dla którego należy jak najszybciej zadzwonić po pomoc medyczną.

Podwyższona temperatura

Jednym z objawów ciąży na wczesnym etapie jest podwyższona temperatura – zwykle o 6 kresek w porównaniu z typową temperaturą. Konsultacji lekarskiej wymaga natomiast wysoka gorączka przekraczająca 38oC, szczególnie jeśli towarzyszą jej dodatkowe symptomy, np. wymioty, ból, dreszcze.

Pamiętaj, że niektóre objawy możesz zbagatelizować – wiele z nich świadczy o tym, że ciąża rozwija się prawidłowo. Jeżeli jednak coś cię martwi, masz prawo do konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Czytany 402 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.