Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 19 czerwiec 2017 16:34

Początek ciąży wiąże się z uciążliwymi objawami

Oczekiwanie na narodziny dziecka, choć jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety, nie zawsze jest "usłane różami". Objawy ciąży dają się we znaki już na samym początku, potrafiąc wywołać niepokój. Sprawdź, które symptomy powinny skłonić cię do wizyty u ginekologa.

 

Niektóre dolegliwości w okresie oczekiwania na dziecko są zupełnie naturalne i nie powinny być powodem do niepokoju. Niestety, objawy ciąży nie zawsze należą do przyjemnych – szczególnie, że nie zawsze zwiastują dobre wiadomości. Dlatego warto poznać niepokojące symptomy, które wymagają natychmiastowej konsultacji ginekologicznej.

Niebezpieczne krwawienie

Ciąża to okres, w którym krwawienie związane z cyklem menstruacyjnym zatrzymuje się. Dlatego każde plamienie – szczególnie żywą krwią – wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej, mimo, że nie zawsze wskazuje na poronienie.

Nudności i wymioty o ciężkim przebiegu

O ile poranne nudności w pierwszych tygodniach to typowe objawy ciąży, tak ciężkie wymioty powinny zaniepokoić. Mogą bowiem doprowadzić do silnego odwodnienia, a co za tym idzie – także niedożywienia rozwijającego się płodu.

Zawroty głowy i omdlenia

Jeżeli silne zawroty głowy i częste zasłabnięcia pojawiają się w pierwszych tygodniach, mogą wskazywać na rozwój ciąży pozamacicznej. Szczególnie, jeśli omdleniom towarzyszą takie symptomy jak np. silny ból podbrzusza, krwista brunatna wydzielina z pochwy, parcie na odbytnicę, niskie ciśnienie krwi.

Silny ból brzucha

Ból brzucha na początku ciąży, który przypomina ból sygnalizujący nadejście miesiączki, jest normalnym objawem. Jeśli szybko mija, nie ma konieczności kontrolowania tego u ginekologa. Natomiast konsultacji lekarskiej wymaga silny ból brzucha, któremu towarzyszy krwawienie z pochwy. Może to bowiem świadczyć o poronieniu.

Biegunka

Biegunka to objaw ciąży, który z reguły nie powinien być powodem do niepokoju, aczkolwiek trzeba uważać na odwodnienie.

Dolegliwość wymaga konsultacji lekarskiej wówczas, gdy stolce są półpłynne i luźne. Natomiast obecność w stolcu krwi lub śluzu jest powodem, dla którego należy jak najszybciej zadzwonić po pomoc medyczną.

Podwyższona temperatura

Jednym z objawów ciąży na wczesnym etapie jest podwyższona temperatura – zwykle o 6 kresek w porównaniu z typową temperaturą. Konsultacji lekarskiej wymaga natomiast wysoka gorączka przekraczająca 38oC, szczególnie jeśli towarzyszą jej dodatkowe symptomy, np. wymioty, ból, dreszcze.

Pamiętaj, że niektóre objawy możesz zbagatelizować – wiele z nich świadczy o tym, że ciąża rozwija się prawidłowo. Jeżeli jednak coś cię martwi, masz prawo do konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Czytany 449 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.