Polecane artykuły

 • 1
piątek, 24 czerwiec 2016 20:47

Odwodnienie - jak je rozpoznać i leczyć?

Odwodnienie organizmu to bardzo częsty problem. Niejednokrotnie jest bagatelizowane. Jednak zignorowane może doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. W ostateczności do wycieńczenia i śmierci.

Jakie są objawi odwodnienia organizmu, co może być jego przyczyną i jak jemu zapobiec? Oto najważniejsze informacje, o których powinieneś pamiętać, tym bardziej, że obecnie zbliża się fala upałów, które również mogą być przyczyną odwodnienia organizmu.

Jakie są przyczyny odwodnienia organizmu?

Odwodnienie organizmu wiąże się najczęściej z chorobami związanymi z układem pokarmowym. Mogą to być zarówno biegunki, jak i wymioty. Te z kolei mogą być wywołane zatruciem pokarmowym, wirusami, ale i chwilową niedyspozycją organizmu. Odwodnienie może nastąpić także w wyniku długotrwałej wysokiej gorączki – powyżej 39 stopni.

Do odwodnienia mogą doprowadzić także choroby nerek, a także choroba Parkinsona.

Kolejną przyczyną odwodnienie mogą być letnie upały. W czasie, gdy na dworze panują wysokie temperatury należy pić dużo wody, gdyż ciało traci wilgotność w czasie pocenia się. Co ciekawe w czasie upałów możemy tracić nawet 10 litrów wody. A co za tym idzie, gdy nie uzupełnimy jej możemy poważnie zachorować.

Najczęstsze objawy odwodnienia:

- duże pragnienie;

- rzadsze oddawanie moczu;

- suchość błon śluzowych;

- wydęty brzuch;

- senność i brak apetytu;

- przyśpieszone bicie serca;

- utrata elastyczności skóry;

- suchość skóry.

Silne odwodnienie może prowadzić do spadku ciśnienia, drgawek i w ostateczności do utraty przytomności.

Jak leczyć odwodnienie?

W przypadku niewielkiego odwodnienia warto uzupełnić regularnie poziom wody w organizmie – pić wodę mineralną, niegazowaną. Można wspomóc się również preparatami dostępnymi w aptekach, które pomogą uzupełnić poziom elektrolitów, jest to szczególnie ważne, gdy odwodnienie jest spowodowane wymiotami lub biegunką. Aptekarz poradzi, który z preparatów będzie dobrze. Można też posiłkować się ofertą aptek internetowych np. http://www.cefarm24.pl/category/447,preparaty-nawadniajace

Gdy odwodnienie jest bardzo silne może okazać się konieczna wizyta u lekarza, a nawet pobyt w szpitalu, w czasie którego będą podawane specjalne kroplówki, z cennymi dla organizmu substancjami odżywczymi.

Czytany 1675 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.