Polecane artykuły

 • 1

piątek, 24 czerwiec 2016 18:47

Odwodnienie - jak je rozpoznać i leczyć?

Odwodnienie organizmu to bardzo częsty problem. Niejednokrotnie jest bagatelizowane. Jednak zignorowane może doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. W ostateczności do wycieńczenia i śmierci.

Jakie są objawi odwodnienia organizmu, co może być jego przyczyną i jak jemu zapobiec? Oto najważniejsze informacje, o których powinieneś pamiętać, tym bardziej, że obecnie zbliża się fala upałów, które również mogą być przyczyną odwodnienia organizmu.

Jakie są przyczyny odwodnienia organizmu?

Odwodnienie organizmu wiąże się najczęściej z chorobami związanymi z układem pokarmowym. Mogą to być zarówno biegunki, jak i wymioty. Te z kolei mogą być wywołane zatruciem pokarmowym, wirusami, ale i chwilową niedyspozycją organizmu. Odwodnienie może nastąpić także w wyniku długotrwałej wysokiej gorączki – powyżej 39 stopni.

Do odwodnienia mogą doprowadzić także choroby nerek, a także choroba Parkinsona.

Kolejną przyczyną odwodnienie mogą być letnie upały. W czasie, gdy na dworze panują wysokie temperatury należy pić dużo wody, gdyż ciało traci wilgotność w czasie pocenia się. Co ciekawe w czasie upałów możemy tracić nawet 10 litrów wody. A co za tym idzie, gdy nie uzupełnimy jej możemy poważnie zachorować.

Najczęstsze objawy odwodnienia:

- duże pragnienie;

- rzadsze oddawanie moczu;

- suchość błon śluzowych;

- wydęty brzuch;

- senność i brak apetytu;

- przyśpieszone bicie serca;

- utrata elastyczności skóry;

- suchość skóry.

Silne odwodnienie może prowadzić do spadku ciśnienia, drgawek i w ostateczności do utraty przytomności.

Jak leczyć odwodnienie?

W przypadku niewielkiego odwodnienia warto uzupełnić regularnie poziom wody w organizmie – pić wodę mineralną, niegazowaną. Można wspomóc się również preparatami dostępnymi w aptekach, które pomogą uzupełnić poziom elektrolitów, jest to szczególnie ważne, gdy odwodnienie jest spowodowane wymiotami lub biegunką. Aptekarz poradzi, który z preparatów będzie dobrze. Można też posiłkować się ofertą aptek internetowych np. http://www.cefarm24.pl/category/447,preparaty-nawadniajace

Gdy odwodnienie jest bardzo silne może okazać się konieczna wizyta u lekarza, a nawet pobyt w szpitalu, w czasie którego będą podawane specjalne kroplówki, z cennymi dla organizmu substancjami odżywczymi.

Czytany 1602 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?