Polecane artykuły

 • 1

piątek, 24 czerwiec 2016 18:47

Odwodnienie - jak je rozpoznać i leczyć?

Odwodnienie organizmu to bardzo częsty problem. Niejednokrotnie jest bagatelizowane. Jednak zignorowane może doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. W ostateczności do wycieńczenia i śmierci.

Jakie są objawi odwodnienia organizmu, co może być jego przyczyną i jak jemu zapobiec? Oto najważniejsze informacje, o których powinieneś pamiętać, tym bardziej, że obecnie zbliża się fala upałów, które również mogą być przyczyną odwodnienia organizmu.

Jakie są przyczyny odwodnienia organizmu?

Odwodnienie organizmu wiąże się najczęściej z chorobami związanymi z układem pokarmowym. Mogą to być zarówno biegunki, jak i wymioty. Te z kolei mogą być wywołane zatruciem pokarmowym, wirusami, ale i chwilową niedyspozycją organizmu. Odwodnienie może nastąpić także w wyniku długotrwałej wysokiej gorączki – powyżej 39 stopni.

Do odwodnienia mogą doprowadzić także choroby nerek, a także choroba Parkinsona.

Kolejną przyczyną odwodnienie mogą być letnie upały. W czasie, gdy na dworze panują wysokie temperatury należy pić dużo wody, gdyż ciało traci wilgotność w czasie pocenia się. Co ciekawe w czasie upałów możemy tracić nawet 10 litrów wody. A co za tym idzie, gdy nie uzupełnimy jej możemy poważnie zachorować.

Najczęstsze objawy odwodnienia:

- duże pragnienie;

- rzadsze oddawanie moczu;

- suchość błon śluzowych;

- wydęty brzuch;

- senność i brak apetytu;

- przyśpieszone bicie serca;

- utrata elastyczności skóry;

- suchość skóry.

Silne odwodnienie może prowadzić do spadku ciśnienia, drgawek i w ostateczności do utraty przytomności.

Jak leczyć odwodnienie?

W przypadku niewielkiego odwodnienia warto uzupełnić regularnie poziom wody w organizmie – pić wodę mineralną, niegazowaną. Można wspomóc się również preparatami dostępnymi w aptekach, które pomogą uzupełnić poziom elektrolitów, jest to szczególnie ważne, gdy odwodnienie jest spowodowane wymiotami lub biegunką. Aptekarz poradzi, który z preparatów będzie dobrze. Można też posiłkować się ofertą aptek internetowych np. http://www.cefarm24.pl/category/447,preparaty-nawadniajace

Gdy odwodnienie jest bardzo silne może okazać się konieczna wizyta u lekarza, a nawet pobyt w szpitalu, w czasie którego będą podawane specjalne kroplówki, z cennymi dla organizmu substancjami odżywczymi.

Czytany 1612 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.