Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 20 luty 2018 13:33

Nasic® na katar - podwójne działanie, szybsza ulga

Można zadzierać nosa, kręcić nosem albo zagrać na nosie… Dobrze znane powiedzenia związane z tą niepozorną częścią twarzy niezwykle trafnie określają rozmaite ludzkie emocje. Chociaż przez większość z nas postrzegany jest jako atrybut urody (bądź jej braku!), to dla specjalistów od zdrowia znacznie ważniejsze są funkcje, jakie odgrywa w organiźmie. Dlatego niezależnie od tego, czy nos jest dla nas powodem do dumy, czy przeciwnie, chcielibyśmy nieco go zmienić, warto wiedzieć, jak mu pomóc, gdy pojawia się pospolity, ale wcale nie tak błahy problem, jakim jest katar.

 

O nosie w dużym skrócie

Węch to chyba najbardziej niedoceniany z ludzkich zmysłów. A przecież to jemu często bardziej ufamy niż własnym oczom. Ba, często jako pierwszy „wie” i informuje o tym, co dzieje się wokół. Czy wiesz, że już po trzech miesiącach tracimy z pamięci około połowy obrazów, które zarejestrował wzrok? Tymczasem nawet po roku jesteśmy w stanie przywołać z pamięci ponad 65 proc. zapachów, z którymi się zetknęliśmy.

 • Sprawnie funkcjonujący nos – niezależnie od tego, czy duży jest czy mały, zadarty czy z dodającym mu powagi garbikiem – jest doskonale działającym „urządzeniem” wyposażonym w skomplikowany system nawilżająco-filtrująco-grzewczy.

 • Każda porcja powietrza, która dostaje się do płuc, przechodzi przez nos. W ciągu doby to około 10 tysięcy litrów! Tam zostaje ogrzane, bo wnętrzne nosa pokryte jest siateczką naczyń krwionośnych – płynąca w nich krew błyskawicznie ogrzewa powietrze do temperatury ciała.

 • W nosie poddane zostaje gruntownemu oczyszczaniu. Komórki jego nabłonka produkują śluz, który nie tylko nawilża, ale też wyłapuje zanieczyszczenia i drobnoustroje. Gdy w nosie jest zbyt sucho, system szwankuje. A kiedy wydzieliny gwałtownie przybywa, to sygnał, że nos „wyczuł” zwiększone zagrożenie i broni się przed intruzami, np. wirusami i alergenami.

 • Dzięki nosowi wdychane powietrze jest więc bezpieczne i przyjazne dla orgnizmu. Ale jest on także naszym „zwiadowcą”. Czułe receptory znajdujące się w nabłonku, dostarczają informacji o otoczeniu, także o zagrożeniach, takich jak ulatniający się gaz, czy zepsute jedzenie.

 • Wreszcie to nos, a dokładniej jamy i zatoki przynosowe, zapewniają głosowi jedyną  w swoim rodzaju barwę i brzmienie

   

   

Co trzeba wiedzieć o katarze

Na to, co potocznie nzywamy katarem, lekarze mają fachową nazwę: nieżyt. I przekonują, że nie warto go bagatelizować, ponieważ nie tylko potrafi popsuć samopoczucie i pokrzyżować plany, ale też rozwinąć się w bardziej skomplikowaną dolegliwość.
Katar jest niełatwą próbą dla niezwykle wrażliwej błony śluzowej nosa – podrażnia ją i wysusza, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Zablokowany nos, zaburzenia zmysłu smaku i węchu, swędzenie. Może to być szczególnie uciążliwe w nocy, kiedy nie daje śpać. U dorosłych katar, oznacza spadek koncentracji, podenerwowanie, a nawet chroniczne zmęczenie – zatkany nos utrudnia dotlenienie organizmu. Nieleczony może doprowadzić do stanów zapalnych całych górnych dróg oddechowych.

Katar jest szczególnie uciążliwy dla dzieci. W trakcie nieżytu nosa mniej chętnie jedzą, bo nie mają apetytu i tracą smak. Jeśli trwa dłużej, dziecko często oddycha przez usta, co może mieć wpływ na prawidłowy rozwój mowy.

Łagodzenie podrażnienia śluzówki nosa jest więc bardzo ważną częścią walki z katarem. Spray nasic® zawiera pantenol, który przyspiesza gojenie podrażnionej śluzówki nosa. Pantenol to substancja doskonale wszystkim znana – kojarzy się jednak głównie z pierwszą pomocą dla podrażnionej, poparzonej (np. słońcem) lub otartej skóry. Działa jak doskonały opatrunek. Poza pantenolem, praparat nasic® zawiera drugą substancję aktywną, która zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, czyli ksylometazolinę. Dzięki niej dolegliwości związane z katarem szybciej ustępują. To właśnie stosowane bezpośrednio do nosa leki obkurczające, np. z ksylometazoliną zmniejszającą obrzęk, poprawiają drożność.

Lek nasic® dzięki zawartości dwóch substancji aktywnych: ksylometazoliny i pantenolu, przynosi szybszą ulgę od kataru.

 

nasic® na katar dla dorosłych i dzieci od 6 roku życia.
Wielkość opakowania: 10 ml roztwór.
Sugerowana cena detaliczna*: 16,73 zł
nasic® kids dla dzieci od 2 roku życia.
Wielkość opakowania: 10 ml roztwór.
Sugerowana cena detaliczna*: 16,73 zł

Czytany 369 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.