Polecane artykuły

 • 1
środa, 13 lipiec 2016 13:54

Masaż tajski – odblokuj swoje energetyczne meridiany

Czym charakteryzuje się dobry gabinet odnowy biologicznej – SPA? Tym, że w jego ofercie można znaleźć masaż tajski. Jego ważnym elementem jest akupresura, czyli masaż punktowy. Na czym polega oraz jakie korzyści może nam dać?

 

Akupresura w pigułce

Pojęcie to oznacza masaż stóp i wywodzi się ze starożytnych Chin. Bywa też określany jako masaż punktowy. Polega on na uciskaniu, dotykaniu, głaskaniu lub opukiwaniu określonych obszarów na ciele pacjenta z określoną intensywnością; są to tak zwane punkty akupresurowe. Każdy z nich steruje innymi czynnościami ustroju. Miejsca te różnią się od pozostałych pod kątem specyficznych właściwości – są na przykład bardzo wrażliwe na ból, dzięki czemu szybciej informują o chorobie. Inna jest też ich temperatura i właściwości biochemiczne.

Masaż tajski z elementami akupresury a niedobory energetyczne

W akupresurze – jak i w całym masażu tajskim – wierzy się, że pełnię zdrowia jest nam w stanie zapewnić jedynie równowaga dwóch sił – żeńskiej Yin i męskiej Yang. Siły te stanowią budulec energii Qi, która, krążąc po całym ciele, umożliwia jego niezakłóconą pracę. Energia ta zaś dostaje się do poszczególnych narządów poprzez sieć kanałów energetycznych, określanych jako meridiany.

Każda z nich bierze swoją nazwę od narządu, za którego działanie jest odpowiedzialna. Uciskanie, głaskanie lub masowanie miejsc, w których znajdują się meridiany, powoduje ich odblokowanie, dzięki czemu przepływ energii odbywa się w sposób ciągły i niezakłócony.

W trakcie masażu osoba wykonująca go posługuje się opuszkami kciuków lub palców wskazującego i środkowego. Po uciśnięciu punktu akupresurowego masażystka wykonuje delikatne okrężne ruchy.

Jak taki masaż wpływa na nasze zasoby energetyczne? Przede wszystkim pomaga w rozładowaniu napięcia mięśniowego oraz nerwowego. Wewnętrzne wyciszenie ułatwia z kolei koncentrację na zadaniach, które pacjent ma do wykonania.

Warto podkreślić, że regularne uczęszczanie na tego typu zabiegi uodparniają na stres, dzięki czemu:

 • pacjenci stają się mniej nerwowi,
 • trudniej wyprowadzić ich z równowagi,
 • łatwiej odzyskują spokój,
 • ich poziom agresji spada do zera.

Ponadto masaż ten usuwa uczucie zmęczenia, czyli – po raz kolejny – pomaga w codziennych zadaniach. Jest też niezwykle pomocny w przypadku problemów ze snem. Bywa to pomocne szczególnie, gdy praca pacjenta wymaga bystrości umysłu i koncentracji na wysokim poziomie.

Masaż tajski z elementami akupresury przywraca też chęć do aktywnego działania. W jego efekcie pacjent łatwiej i szybciej radzi sobie z codziennymi obowiązkami. Technika ta pomaga też w usunięciu ogólnego rozbicia i poprawia samopoczucie. Dzięki temu pacjent czuje się bardziej pobudzony, kreatywny i wydajniejszy. W ciągu dnia jest też w stanie wykonać wszystkie zaplanowane zadania.

Pozostałe korzyści z masażu tajskiego z akupresurą

Masaż tajski, wykonywany – między innymi – w salonach Tajskiego Spa w Warszawie, cieszy się obecnie rosnącą popularnością. Ma to związek z jego wszechstronnym wpływem na organizm. Dzięki akupresurze zyskuje on jeszcze jeden istotny element. Mianowicie: wykorzystuje się go w celach leczniczych do usuwania takich dolegliwości, jak:

 • bóle karku i jego sztywność;
 • bóle kręgosłupa;
 • bóle mięśni;
 • napięciowe bóle głowy – w tym także migrenowe;
 • zatokowe bóle głowy;
 • bóle uszu wywołane infekcją, zbyt wysokim poziomem decybeli lub spadkiem ciśnienia w czasie lotu samolotem.

Ponadto skutecznie wspomaga usuwanie problemów z: jelitami, nerkami, głową czy sercem.

Masaż tajski z elementami akupresury to jedna ze skuteczniejszych metod wsparcia całego ustroju, zarówno jego poszczególnych narządów, jak i całych układów. Regularne poddawanie się temu zabiegowi uodparnia na stres. Powoduje, że aby poczuć przypływ sił witalnych, niepotrzebna jest zwiększona ilość kofeiny czy innych środków pobudzających. Masaż mobilizuje też wewnętrzne siły obronne organizmu, dzięki czemu pacjent rzadziej miewa problemy zdrowotne i może bez ograniczeń cieszyć się i korzystać z życia.

Jedna sesja akupresury trwa od 5 do 15 minut, a potrafi zdziałać naprawdę wiele. Jeśli tylko nie ma wyraźnych przeciwwskazań medycznych, można się poddać temu zabiegowi w dowolnej chwili.

Czytany 2233 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.