Polecane artykuły

 • 1

piątek, 26 luty 2016 12:05

Lekarz radzi: Jak przygotować się do usg jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej to nieinwazyjne badanie, które powinniśmy wykonywać kontrolnie raz na pewien czas, gdyż umożliwia wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości we funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej.

 Przeprowadzenie badania USG jamy brzusznej wskazane jest szczególnie w przypadku przewlekłego bólu brzucha lub biegunki, ucisku w prawym nadbrzuszu, krwawienia z przewodu pokarmowego lub układu moczowego, urazu brzucha, nagłej utraty wagi lub wyczucia guzów w jamie brzusznej. USG jamy brzusznej wykonuje się również przy podejrzeniu wystąpienia przerzutów choroby nowotworowej. Badanie to pozwala zbadać narządy miąższowe jamy brzusznej (wątroba, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki, nadnercze) oraz ocenić narządy miednicy (pęcherz moczowy, narząd rodny u kobiet, gruczoł krokowy u mężczyzn). Ponadto USG umożliwia wykrycie obecności nawet niewielkiej ilości płynu w jamie otrzewnej lub jamach opłucnej.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

W dniu poprzedzającym badanie pacjent nie powinien spożywać żadnych ciężkostrawnych oraz wzdymających pokarmów, a także ograniczyć liczbę napojów gazowanych. Ostatni lekkostrawny posiłek najlepiej zjeść przed 19:00. Jeżeli osoba badana posiada tendencję do wzdęć lub jeśli ocenie będzie podlegać aorta brzuszna (zmieniona pod wpływem choroby lub leczona wcześniej chirurgicznie), to 2-3 dni przed USG warto zacząć zażywać Espumisan lub Esputicon – 3 razy dziennie po 2 kapsułki po każdym posiłku. Oba leki mają dokładnie takie samo działanie i można je nabyć bez recepty w każdej aptece. Poza tym osoby otyłe ze skłonnością do zaparć powinny zastosować środki przeczyszczające, ale nie później niż 24 godziny przed badaniem. Uwaga: środkiem przeczyszczającym nie może być lewatywa.

Na samo USG jamy brzusznej trzeba się zgłosić na czczo, więc na około 4 do 5 godzin przed wizytą należy powstrzymać się od spożywania wszelkich pokarmów. Ponadto w dniu badania nie powinno się palić papierosów, pić kawy oraz rzuć gumy. W przypadku osób z tendencją do wzdęć wskazane jest również zażycie środków resurbujących gazy jelitowe, np. 2 kapsułek Espumisanu lub 4 tabletek węgla medycznego (Carbo medicinalis). Poza tym na godzinę-dwie przed badaniem należy wypić ok. litr niegazowanego płynu i przyjść na nie z uczuciem parcia na pęcherz moczowy – tylko to umożliwia poprawną ocenę jego stanu. Podczas samego USG trzeba odsłonić odpowiedni fragment powierzchni brzucha, gdyż lekarz musi nasmarować go specjalnym żelem.

Badanie, które może uratować życie

Pamiętajmy, że USG jamy brzusznej jest całkowicie bezbolesne, a podczas samego badania trzeba jedynie odsłonić odpowiedni fragment powierzchni brzucha – lekarz nasmaruje go specjalnym żelem. Tego typu badanie pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej oraz wykryć nawet drobne nieprawidłowości i zmiany w ich budowie. Właśnie z tego powodu warto wykonywać je profilaktycznie przynajmniej raz na trzy lata, choć można to robić nawet częściej.

 

Autor artykułu: Dr Elżbieta Michalska
Radiolog Dr. Elżbieta Michalska specjalizuje się w radiologii ogólnej, mammografii, badaniach kontrastowch żołądka i jelita grubego, wykonuje USG piersi, tarczycy i jamy brzusznej oraz rentgen zębów.

 

Czytany 4854 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.