Polecane artykuły

 • 1

piątek, 26 luty 2016 12:05

Lekarz radzi: Jak przygotować się do usg jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej to nieinwazyjne badanie, które powinniśmy wykonywać kontrolnie raz na pewien czas, gdyż umożliwia wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości we funkcjonowaniu narządów jamy brzusznej.

 Przeprowadzenie badania USG jamy brzusznej wskazane jest szczególnie w przypadku przewlekłego bólu brzucha lub biegunki, ucisku w prawym nadbrzuszu, krwawienia z przewodu pokarmowego lub układu moczowego, urazu brzucha, nagłej utraty wagi lub wyczucia guzów w jamie brzusznej. USG jamy brzusznej wykonuje się również przy podejrzeniu wystąpienia przerzutów choroby nowotworowej. Badanie to pozwala zbadać narządy miąższowe jamy brzusznej (wątroba, drogi żółciowe, trzustka, śledziona, nerki, nadnercze) oraz ocenić narządy miednicy (pęcherz moczowy, narząd rodny u kobiet, gruczoł krokowy u mężczyzn). Ponadto USG umożliwia wykrycie obecności nawet niewielkiej ilości płynu w jamie otrzewnej lub jamach opłucnej.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

W dniu poprzedzającym badanie pacjent nie powinien spożywać żadnych ciężkostrawnych oraz wzdymających pokarmów, a także ograniczyć liczbę napojów gazowanych. Ostatni lekkostrawny posiłek najlepiej zjeść przed 19:00. Jeżeli osoba badana posiada tendencję do wzdęć lub jeśli ocenie będzie podlegać aorta brzuszna (zmieniona pod wpływem choroby lub leczona wcześniej chirurgicznie), to 2-3 dni przed USG warto zacząć zażywać Espumisan lub Esputicon – 3 razy dziennie po 2 kapsułki po każdym posiłku. Oba leki mają dokładnie takie samo działanie i można je nabyć bez recepty w każdej aptece. Poza tym osoby otyłe ze skłonnością do zaparć powinny zastosować środki przeczyszczające, ale nie później niż 24 godziny przed badaniem. Uwaga: środkiem przeczyszczającym nie może być lewatywa.

Na samo USG jamy brzusznej trzeba się zgłosić na czczo, więc na około 4 do 5 godzin przed wizytą należy powstrzymać się od spożywania wszelkich pokarmów. Ponadto w dniu badania nie powinno się palić papierosów, pić kawy oraz rzuć gumy. W przypadku osób z tendencją do wzdęć wskazane jest również zażycie środków resurbujących gazy jelitowe, np. 2 kapsułek Espumisanu lub 4 tabletek węgla medycznego (Carbo medicinalis). Poza tym na godzinę-dwie przed badaniem należy wypić ok. litr niegazowanego płynu i przyjść na nie z uczuciem parcia na pęcherz moczowy – tylko to umożliwia poprawną ocenę jego stanu. Podczas samego USG trzeba odsłonić odpowiedni fragment powierzchni brzucha, gdyż lekarz musi nasmarować go specjalnym żelem.

Badanie, które może uratować życie

Pamiętajmy, że USG jamy brzusznej jest całkowicie bezbolesne, a podczas samego badania trzeba jedynie odsłonić odpowiedni fragment powierzchni brzucha – lekarz nasmaruje go specjalnym żelem. Tego typu badanie pozwala ocenić stan narządów jamy brzusznej oraz wykryć nawet drobne nieprawidłowości i zmiany w ich budowie. Właśnie z tego powodu warto wykonywać je profilaktycznie przynajmniej raz na trzy lata, choć można to robić nawet częściej.

 

Autor artykułu: Dr Elżbieta Michalska
Radiolog Dr. Elżbieta Michalska specjalizuje się w radiologii ogólnej, mammografii, badaniach kontrastowch żołądka i jelita grubego, wykonuje USG piersi, tarczycy i jamy brzusznej oraz rentgen zębów.

 

Czytany 4847 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?