Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 31 lipiec 2017 13:00

Leczenie migreny – recepta na walkę z bólem głowy

Odczuwasz jednostronny, pulsujący ból głowy, który trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin? Najprawdopodobniej jest to migrena. Leki na receptę oraz specjalistyczne leki bez recepty wykazują sporą skuteczność, podobnie jak profilaktyka choroby. Warto udać się do specjalisty, gdyż leczenie migreny jest możliwe!

Migrenowe bóle głowy u każdego chorego przebiegają w odrobinę inny sposób. Aura migrenowa, światłowstręt, bóle brzucha i nudności, ból o silnym lub średnim natężeniu – te wszystkie objawy mogą, ale nie muszą wystąpić, a jednak wciąż jest to migrena. Leki dostępne w aptekach na receptę oraz bez recepty wykazują sporą skuteczność u większości chorych, dlatego warto udać się do lekarza i poszukać najskuteczniejszego rozwiązania.

Sprawdź, co powoduje atak

Leczenie migreny w dużym stopniu polega na profilaktyce. Aby była ona skuteczna, przede wszystkim musisz dokładnie zlokalizować te czynniki, które mogą wywoływać ataki bólu. W tym celu migrenicy zapisują w dzienniczku choroby wszystkie czynniki, które mogą wpływać na wystąpienie epizodu. Mogą być to wydarzenia, które pozornie nie mają zupełnie wpływu na samopoczucie – zjedzenie jakiegoś pokarmu (może wywołać reakcję alergiczną skutkującą bólem głowy), udział w koncercie czy też wizyta w centrum (głośne, zatłoczone i jasno oświetlone otoczenie może wywołać migrenę). Zapisuj wszystkie zdarzenia poprzedzające atak, a szybko zorientujesz się, co jest w twoim przypadku czynnikiem zapalnym. Zwróć szczególną uwagę na ilość snu, dietę (szczególnie spożywany alkohol), poziom stresu oraz ilość wypijanych płynów.

Skontaktuj się z lekarzem

Pulsujący, jednostronny ból głowy trwający od kilku do kilkunastu godzin – znasz już prawdopodobną diagnozę i możesz być pewna, że to migrena. Leki dostępne bez recepty mogą być bardzo pomocne, szczególnie jeśli cierpisz na ataki o niskim lub średnim natężeniu. Warto jednak udać się do lekarza i ustalić najlepszy sposób postępowania. Nowoczesne badania wskazują, że niektóre połączenia leków (na przykład kwasu tolfenamowego oraz sumatryptanów) pozwalają znacząco obniżyć częstotliwość występowania migreny. Warto sobie pomóc i skorzystać z porady specjalisty.

Jak walczyć z bólem

Co robić w momencie, gdy masz atak migreny? Jeśli mimo prowadzenia działań profilaktycznych nadal musisz walczyć z bólem, pamiętaj o kilku zasadach. Wielu chorym sporą ulgę przynoszą okłady na głowę. W niektórych przypadkach dobry wpływ mają zimne okłady, w innych – ciepłe, a u jeszcze innych chorych naprzemienne. Warto poszukać ocienionego, spokojnego pomieszczenia, w którym możesz odpocząć. Unikaj silnych bodźców, jak jasne światło czy głośne dźwięki. W uśmierzeniu nudności pomoże herbatka z mięty albo imbiru. Napar z imbiru albo kurkumy może także pomóc w walce z bólem. Jeśli przyjmujesz leki, najlepiej zrób to już w początkowej fazie migreny – wykazują wtedy najskuteczniejsze działanie.

Czytany 425 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.