Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 31 lipiec 2017 11:00

Leczenie migreny – recepta na walkę z bólem głowy

Odczuwasz jednostronny, pulsujący ból głowy, który trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin? Najprawdopodobniej jest to migrena. Leki na receptę oraz specjalistyczne leki bez recepty wykazują sporą skuteczność, podobnie jak profilaktyka choroby. Warto udać się do specjalisty, gdyż leczenie migreny jest możliwe!

Migrenowe bóle głowy u każdego chorego przebiegają w odrobinę inny sposób. Aura migrenowa, światłowstręt, bóle brzucha i nudności, ból o silnym lub średnim natężeniu – te wszystkie objawy mogą, ale nie muszą wystąpić, a jednak wciąż jest to migrena. Leki dostępne w aptekach na receptę oraz bez recepty wykazują sporą skuteczność u większości chorych, dlatego warto udać się do lekarza i poszukać najskuteczniejszego rozwiązania.

Sprawdź, co powoduje atak

Leczenie migreny w dużym stopniu polega na profilaktyce. Aby była ona skuteczna, przede wszystkim musisz dokładnie zlokalizować te czynniki, które mogą wywoływać ataki bólu. W tym celu migrenicy zapisują w dzienniczku choroby wszystkie czynniki, które mogą wpływać na wystąpienie epizodu. Mogą być to wydarzenia, które pozornie nie mają zupełnie wpływu na samopoczucie – zjedzenie jakiegoś pokarmu (może wywołać reakcję alergiczną skutkującą bólem głowy), udział w koncercie czy też wizyta w centrum (głośne, zatłoczone i jasno oświetlone otoczenie może wywołać migrenę). Zapisuj wszystkie zdarzenia poprzedzające atak, a szybko zorientujesz się, co jest w twoim przypadku czynnikiem zapalnym. Zwróć szczególną uwagę na ilość snu, dietę (szczególnie spożywany alkohol), poziom stresu oraz ilość wypijanych płynów.

Skontaktuj się z lekarzem

Pulsujący, jednostronny ból głowy trwający od kilku do kilkunastu godzin – znasz już prawdopodobną diagnozę i możesz być pewna, że to migrena. Leki dostępne bez recepty mogą być bardzo pomocne, szczególnie jeśli cierpisz na ataki o niskim lub średnim natężeniu. Warto jednak udać się do lekarza i ustalić najlepszy sposób postępowania. Nowoczesne badania wskazują, że niektóre połączenia leków (na przykład kwasu tolfenamowego oraz sumatryptanów) pozwalają znacząco obniżyć częstotliwość występowania migreny. Warto sobie pomóc i skorzystać z porady specjalisty.

Jak walczyć z bólem

Co robić w momencie, gdy masz atak migreny? Jeśli mimo prowadzenia działań profilaktycznych nadal musisz walczyć z bólem, pamiętaj o kilku zasadach. Wielu chorym sporą ulgę przynoszą okłady na głowę. W niektórych przypadkach dobry wpływ mają zimne okłady, w innych – ciepłe, a u jeszcze innych chorych naprzemienne. Warto poszukać ocienionego, spokojnego pomieszczenia, w którym możesz odpocząć. Unikaj silnych bodźców, jak jasne światło czy głośne dźwięki. W uśmierzeniu nudności pomoże herbatka z mięty albo imbiru. Napar z imbiru albo kurkumy może także pomóc w walce z bólem. Jeśli przyjmujesz leki, najlepiej zrób to już w początkowej fazie migreny – wykazują wtedy najskuteczniejsze działanie.

Czytany 362 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.