Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 31 lipiec 2017 11:00

Leczenie migreny – recepta na walkę z bólem głowy

Odczuwasz jednostronny, pulsujący ból głowy, który trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin? Najprawdopodobniej jest to migrena. Leki na receptę oraz specjalistyczne leki bez recepty wykazują sporą skuteczność, podobnie jak profilaktyka choroby. Warto udać się do specjalisty, gdyż leczenie migreny jest możliwe!

Migrenowe bóle głowy u każdego chorego przebiegają w odrobinę inny sposób. Aura migrenowa, światłowstręt, bóle brzucha i nudności, ból o silnym lub średnim natężeniu – te wszystkie objawy mogą, ale nie muszą wystąpić, a jednak wciąż jest to migrena. Leki dostępne w aptekach na receptę oraz bez recepty wykazują sporą skuteczność u większości chorych, dlatego warto udać się do lekarza i poszukać najskuteczniejszego rozwiązania.

Sprawdź, co powoduje atak

Leczenie migreny w dużym stopniu polega na profilaktyce. Aby była ona skuteczna, przede wszystkim musisz dokładnie zlokalizować te czynniki, które mogą wywoływać ataki bólu. W tym celu migrenicy zapisują w dzienniczku choroby wszystkie czynniki, które mogą wpływać na wystąpienie epizodu. Mogą być to wydarzenia, które pozornie nie mają zupełnie wpływu na samopoczucie – zjedzenie jakiegoś pokarmu (może wywołać reakcję alergiczną skutkującą bólem głowy), udział w koncercie czy też wizyta w centrum (głośne, zatłoczone i jasno oświetlone otoczenie może wywołać migrenę). Zapisuj wszystkie zdarzenia poprzedzające atak, a szybko zorientujesz się, co jest w twoim przypadku czynnikiem zapalnym. Zwróć szczególną uwagę na ilość snu, dietę (szczególnie spożywany alkohol), poziom stresu oraz ilość wypijanych płynów.

Skontaktuj się z lekarzem

Pulsujący, jednostronny ból głowy trwający od kilku do kilkunastu godzin – znasz już prawdopodobną diagnozę i możesz być pewna, że to migrena. Leki dostępne bez recepty mogą być bardzo pomocne, szczególnie jeśli cierpisz na ataki o niskim lub średnim natężeniu. Warto jednak udać się do lekarza i ustalić najlepszy sposób postępowania. Nowoczesne badania wskazują, że niektóre połączenia leków (na przykład kwasu tolfenamowego oraz sumatryptanów) pozwalają znacząco obniżyć częstotliwość występowania migreny. Warto sobie pomóc i skorzystać z porady specjalisty.

Jak walczyć z bólem

Co robić w momencie, gdy masz atak migreny? Jeśli mimo prowadzenia działań profilaktycznych nadal musisz walczyć z bólem, pamiętaj o kilku zasadach. Wielu chorym sporą ulgę przynoszą okłady na głowę. W niektórych przypadkach dobry wpływ mają zimne okłady, w innych – ciepłe, a u jeszcze innych chorych naprzemienne. Warto poszukać ocienionego, spokojnego pomieszczenia, w którym możesz odpocząć. Unikaj silnych bodźców, jak jasne światło czy głośne dźwięki. W uśmierzeniu nudności pomoże herbatka z mięty albo imbiru. Napar z imbiru albo kurkumy może także pomóc w walce z bólem. Jeśli przyjmujesz leki, najlepiej zrób to już w początkowej fazie migreny – wykazują wtedy najskuteczniejsze działanie.

Czytany 350 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?