Polecane artykuły

 • 1

piątek, 09 czerwiec 2017 13:49

Kalendarz ciąży: dowiedz się, kiedy dziecko w Twoim brzuchu zaczyna słyszeć

Jesteś w ciąży i chcesz nawiązać lepszy kontakt z noworodkiem zaraz po porodzie? Już w drugim trymestrze zacznij mówić do brzucha, by dziecko rozpoznało twój głos.

 

Rozmowa z brzuchem to atrakcja dla rodziców i sposób na nawiązanie więzi. Dlaczego? Jak pokazuje kalendarz ciąży, dziecko zaczyna słyszeć mniej więcej od 23 tygodnia.

Kształtowanie narządu słuchu rozpoczyna się zaraz po poczęciu

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, proces kształtowania narządu słuchu rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach ciąży. Pojawienie się zawiązków uszu wcale jednak nie oznacza, że płód zaczyna słyszeć. Dochodzi do tego znacznie później – dopiero pod koniec drugiego trymestru.

Co słyszy płód w brzuchu?

Jednymi z pierwszych odgłosów, które docierają do dziecka w brzuchu, są dźwięki z jego najbliższego otoczenia. Płód słyszy więc bicie serca, oddech, ruchy robaczkowe jelit. Z czasem jest w stanie reagować na odgłosy zewnętrzne.

Płód, chociaż słyszy rozmowy ludzi, nie rozróżnia poszczególnych słów. Jego słuch jest natomiast bardzo wrażliwy na ton głosu oraz nastrój rozmowy. Dzięki temu jest w stanie "wyczuć" moment kłótni czy grzecznościowej konwersacji.

Dziecko słyszy również muzykę. Bardzo dobrze reaguje na spokojne i łagodne dźwięki, zaś mocne uderzenia i duży hałas mogą powodować u niego niepokój. Badania naukowe potwierdzają, że szczególnie korzystne jest słuchanie muzyki klasycznej – głównie Mozarta –ponieważ wpływa ona na kształtowanie się mózgu płodu.

Warto rozmawiać z dzieckiem przez brzuch

Chociaż wielu osobom może wydawać się to zabawne, rozmowa z brzuchem jest polecana przez ekspertów. Zdaniem specjalistów dźwięki przyswajane od 23 tygodnia ciąży wpływają na rozwój umysłowy, zwiększenie wrażliwości oraz poczucia bezpieczeństwa.

Ciekawostką jest wynik badań francuskich naukowców, którzy pokazali, że w 28. tygodniu ciąży płód jest w stanie odróżnić głos kobiecy od męskiego. Dlatego właśnie z brzuchem powinny rozmawiać nie tylko mamy, ale również tatusiowe. Wszystko po to, by dziecko reagowało spokojem na głosy obojga rodziców.

Płód potrafi reagować na słyszane dźwięki

Wrażenia słuchowe docierające do płodu zwykle wywołują reakcję dziecka – jak pokazuje kalendarz ciąży, dochodzi do tego po 20 tygodniu. W przypadku słyszenia znanych i przyjemnych odgłosów (np. głosu mamy) płód może stać się bardziej ruchliwy. Jego aktywność może zaniknąć w momencie ciszy.

Uważaj na hałasy

Wraz z pełnym ukształtowaniem się narządu słuchu płód staje się wrażliwy na każdy rodzaj odgłosów. O ile na delikatne dźwięki reaguje spokojem, tak hałas może wzbudzić jego niepokój. Dochodzące z zewnątrz intensywne odgłosy mogą doprowadzić nawet do zaburzenia poczucia bezpieczeństwa i nasilić stres. By tego uniknąć, powinnaś zrezygnować z przebywania w pomieszczeniach, w których panuje duże natężenie hałasu.

Czytany 822 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.