Polecane artykuły

 • 1

piątek, 09 czerwiec 2017 13:49

Kalendarz ciąży: dowiedz się, kiedy dziecko w Twoim brzuchu zaczyna słyszeć

Jesteś w ciąży i chcesz nawiązać lepszy kontakt z noworodkiem zaraz po porodzie? Już w drugim trymestrze zacznij mówić do brzucha, by dziecko rozpoznało twój głos.

 

Rozmowa z brzuchem to atrakcja dla rodziców i sposób na nawiązanie więzi. Dlaczego? Jak pokazuje kalendarz ciąży, dziecko zaczyna słyszeć mniej więcej od 23 tygodnia.

Kształtowanie narządu słuchu rozpoczyna się zaraz po poczęciu

Zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciąży, proces kształtowania narządu słuchu rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach ciąży. Pojawienie się zawiązków uszu wcale jednak nie oznacza, że płód zaczyna słyszeć. Dochodzi do tego znacznie później – dopiero pod koniec drugiego trymestru.

Co słyszy płód w brzuchu?

Jednymi z pierwszych odgłosów, które docierają do dziecka w brzuchu, są dźwięki z jego najbliższego otoczenia. Płód słyszy więc bicie serca, oddech, ruchy robaczkowe jelit. Z czasem jest w stanie reagować na odgłosy zewnętrzne.

Płód, chociaż słyszy rozmowy ludzi, nie rozróżnia poszczególnych słów. Jego słuch jest natomiast bardzo wrażliwy na ton głosu oraz nastrój rozmowy. Dzięki temu jest w stanie "wyczuć" moment kłótni czy grzecznościowej konwersacji.

Dziecko słyszy również muzykę. Bardzo dobrze reaguje na spokojne i łagodne dźwięki, zaś mocne uderzenia i duży hałas mogą powodować u niego niepokój. Badania naukowe potwierdzają, że szczególnie korzystne jest słuchanie muzyki klasycznej – głównie Mozarta –ponieważ wpływa ona na kształtowanie się mózgu płodu.

Warto rozmawiać z dzieckiem przez brzuch

Chociaż wielu osobom może wydawać się to zabawne, rozmowa z brzuchem jest polecana przez ekspertów. Zdaniem specjalistów dźwięki przyswajane od 23 tygodnia ciąży wpływają na rozwój umysłowy, zwiększenie wrażliwości oraz poczucia bezpieczeństwa.

Ciekawostką jest wynik badań francuskich naukowców, którzy pokazali, że w 28. tygodniu ciąży płód jest w stanie odróżnić głos kobiecy od męskiego. Dlatego właśnie z brzuchem powinny rozmawiać nie tylko mamy, ale również tatusiowe. Wszystko po to, by dziecko reagowało spokojem na głosy obojga rodziców.

Płód potrafi reagować na słyszane dźwięki

Wrażenia słuchowe docierające do płodu zwykle wywołują reakcję dziecka – jak pokazuje kalendarz ciąży, dochodzi do tego po 20 tygodniu. W przypadku słyszenia znanych i przyjemnych odgłosów (np. głosu mamy) płód może stać się bardziej ruchliwy. Jego aktywność może zaniknąć w momencie ciszy.

Uważaj na hałasy

Wraz z pełnym ukształtowaniem się narządu słuchu płód staje się wrażliwy na każdy rodzaj odgłosów. O ile na delikatne dźwięki reaguje spokojem, tak hałas może wzbudzić jego niepokój. Dochodzące z zewnątrz intensywne odgłosy mogą doprowadzić nawet do zaburzenia poczucia bezpieczeństwa i nasilić stres. By tego uniknąć, powinnaś zrezygnować z przebywania w pomieszczeniach, w których panuje duże natężenie hałasu.

Czytany 747 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies