piątek, kwiecień 26, 2024
wtorek, 03 kwiecień 2018 10:57

Implanty a cukrzyca - czy diabetycy mogą mieć wszczepiane implanty zębowe?

Implanty zębowe wraz z odbudową protetyczną z powodzeniem wypełniają ubytki zębowe (nie tylko pojedyncze). Osadza się na nich mosty i protezy. Implantologia jako wąska dziedzina medycyny rozwija się bardzo szybko, jednak wciąż istnieją przeciwwskazania do zastosowania tej metody leczenia.

Do przeciwwskazań bezwzględnych zaliczana jest: ciąża, choroba nowotworowa, tzw. choroby wyniszczające (AIDS, narkomania, alkoholizm), padaczka, wiek poniżej 16-17 lat (nieukończony proces rozwoju kości szczęki).

Do przeciwwskazań względnych należy: nieustabilizowana cukrzyca (zaburzenie procesów gojenia), patologia czynników krzepnięcia, zaawansowana osteoporoza, choroba reumatoidalna (ze względu na często stosowaną terapię sterydową), nieleczona próchnica i parodontoza, zanik kostny w miejscu planowanego wszczepu.

Stwierdzenie istnienia przeciwwskazania do zabiegu implantacji leży w gestii lekarza implantologa, który taką decyzje podejmuje po badaniu, wykonaniu diagnostyki i po konsultacji ze specjalistą leczącym jednostkę chorobową.

Implanty a cukrzyca

Cukrzyca uważana jest za przeciwwskazanie względne, głównie z powodu gorzej przebiegających u diabetyków procesów gojenia. Trudniejsze wgajanie wszczepu to większe ryzyko wystąpienia powikłań, np. w postaci stanu zapalnego, co z kolei może skutkować "odrzuceniem" implantu. Współczesna farmakoterapia, którą dysponuje implantolog, pozwala mu jednak skutecznie zapobiegać lub w razie konieczności walczyć z możliwymi powikłaniami.    

O opinię na ten temat przeciwwskazań do wszczepiania implantów u diabetyków zapytaliśmy znanego krakowskiego implantologa dr Beatę Świątkowską, która od kilkunastu lat wszczepia implanty w Krakowie w swojej klinice.

Większość przeciwwskazań do zabiegu implantacji, o których państwo czytacie, wcale nie musi wykluczać pacjenta z leczenia tą metodą. Wiele zależy od właściwego podejścia do problemu chirurga i pacjenta, od ich wzajemnej współpracy. Tak jest w przypadku cukrzycy. Jeśli choroba jest ustabilizowana, czyli poziom hemoglobiny glikowanej oraz cukru we krwi nie rośnie i nie spada gwałtownie, to można zdecydować się na zabieg implantacji. Ważne jest także, by podczas leczenia stomatolog współpracował z diabetologiem - wyjaśnia dr Beata Świątkowska.

Pacjent powinien poinformować diabetologa o planowanym zabiegu, ściśle przestrzegać jego zaleceń, zażywać leki i systematycznie kontrolować poziom cukru we krwi. Pacjent musi również pamiętać o wyznaczonych przez stomatologa wizytach kontrolnych.

Cukrzyca nieustabilizowana a powodzenie zabiegu

W przypadku cukrzycy nieustabilizowanej zabieg wszczepienia implantu obarczony jest większym ryzykiem. Przy założeniu jednak, że zostaną spełnione dodatkowe warunki (antybiotykoterapia, szczególna dbałość w okresie wgajania implantu o higienę jamy ustnej, przestrzeganie wizyt kontrolnych) będzie on możliwy do wykonania. Potwierdzają to między innymi wyniki badań uzyskane przez dr Thomasa Oatesa z zespołem z Health Science Center - uniwersytetu w Teksasie, a także doświadczenia polskich implantologów.