Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 03 kwiecień 2018 10:57

Implanty a cukrzyca - czy diabetycy mogą mieć wszczepiane implanty zębowe?

Implanty zębowe wraz z odbudową protetyczną z powodzeniem wypełniają ubytki zębowe (nie tylko pojedyncze). Osadza się na nich mosty i protezy. Implantologia jako wąska dziedzina medycyny rozwija się bardzo szybko, jednak wciąż istnieją przeciwwskazania do zastosowania tej metody leczenia.

Do przeciwwskazań bezwzględnych zaliczana jest: ciąża, choroba nowotworowa, tzw. choroby wyniszczające (AIDS, narkomania, alkoholizm), padaczka, wiek poniżej 16-17 lat (nieukończony proces rozwoju kości szczęki).

Do przeciwwskazań względnych należy: nieustabilizowana cukrzyca (zaburzenie procesów gojenia), patologia czynników krzepnięcia, zaawansowana osteoporoza, choroba reumatoidalna (ze względu na często stosowaną terapię sterydową), nieleczona próchnica i parodontoza, zanik kostny w miejscu planowanego wszczepu.

Stwierdzenie istnienia przeciwwskazania do zabiegu implantacji leży w gestii lekarza implantologa, który taką decyzje podejmuje po badaniu, wykonaniu diagnostyki i po konsultacji ze specjalistą leczącym jednostkę chorobową.

Implanty a cukrzyca

Cukrzyca uważana jest za przeciwwskazanie względne, głównie z powodu gorzej przebiegających u diabetyków procesów gojenia. Trudniejsze wgajanie wszczepu to większe ryzyko wystąpienia powikłań, np. w postaci stanu zapalnego, co z kolei może skutkować "odrzuceniem" implantu. Współczesna farmakoterapia, którą dysponuje implantolog, pozwala mu jednak skutecznie zapobiegać lub w razie konieczności walczyć z możliwymi powikłaniami.    

O opinię na ten temat przeciwwskazań do wszczepiania implantów u diabetyków zapytaliśmy znanego krakowskiego implantologa dr Beatę Świątkowską, która od kilkunastu lat wszczepia implanty w Krakowie w swojej klinice.

Większość przeciwwskazań do zabiegu implantacji, o których państwo czytacie, wcale nie musi wykluczać pacjenta z leczenia tą metodą. Wiele zależy od właściwego podejścia do problemu chirurga i pacjenta, od ich wzajemnej współpracy. Tak jest w przypadku cukrzycy. Jeśli choroba jest ustabilizowana, czyli poziom hemoglobiny glikowanej oraz cukru we krwi nie rośnie i nie spada gwałtownie, to można zdecydować się na zabieg implantacji. Ważne jest także, by podczas leczenia stomatolog współpracował z diabetologiem - wyjaśnia dr Beata Świątkowska.

Pacjent powinien poinformować diabetologa o planowanym zabiegu, ściśle przestrzegać jego zaleceń, zażywać leki i systematycznie kontrolować poziom cukru we krwi. Pacjent musi również pamiętać o wyznaczonych przez stomatologa wizytach kontrolnych.

Cukrzyca nieustabilizowana a powodzenie zabiegu

W przypadku cukrzycy nieustabilizowanej zabieg wszczepienia implantu obarczony jest większym ryzykiem. Przy założeniu jednak, że zostaną spełnione dodatkowe warunki (antybiotykoterapia, szczególna dbałość w okresie wgajania implantu o higienę jamy ustnej, przestrzeganie wizyt kontrolnych) będzie on możliwy do wykonania. Potwierdzają to między innymi wyniki badań uzyskane przez dr Thomasa Oatesa z zespołem z Health Science Center - uniwersytetu w Teksasie, a także doświadczenia polskich implantologów.

Czytany 481 razy

Artykuły powiązane

 • Sztywność mięśni karku, barków i bioder - jak zdiagnozować jej powód? Sztywność mięśni karku, barków i bioder - jak zdiagnozować jej powód?

  Jedną z przyczyn pojawienia się problemu ze sztywnością mięśni może być choroba tkanki łącznej o podłożu zapalnym. Polimialgia reumatyczna jest schorzeniem układowym na której obecność mogą wskazywać poranne bóle i sztywność mięśni, zapalenie stawów czy pojawienie się obrzęku stóp i rąk.

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?