Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 03 kwiecień 2018 08:57

Implanty a cukrzyca - czy diabetycy mogą mieć wszczepiane implanty zębowe?

Implanty zębowe wraz z odbudową protetyczną z powodzeniem wypełniają ubytki zębowe (nie tylko pojedyncze). Osadza się na nich mosty i protezy. Implantologia jako wąska dziedzina medycyny rozwija się bardzo szybko, jednak wciąż istnieją przeciwwskazania do zastosowania tej metody leczenia.

Do przeciwwskazań bezwzględnych zaliczana jest: ciąża, choroba nowotworowa, tzw. choroby wyniszczające (AIDS, narkomania, alkoholizm), padaczka, wiek poniżej 16-17 lat (nieukończony proces rozwoju kości szczęki).

Do przeciwwskazań względnych należy: nieustabilizowana cukrzyca (zaburzenie procesów gojenia), patologia czynników krzepnięcia, zaawansowana osteoporoza, choroba reumatoidalna (ze względu na często stosowaną terapię sterydową), nieleczona próchnica i parodontoza, zanik kostny w miejscu planowanego wszczepu.

Stwierdzenie istnienia przeciwwskazania do zabiegu implantacji leży w gestii lekarza implantologa, który taką decyzje podejmuje po badaniu, wykonaniu diagnostyki i po konsultacji ze specjalistą leczącym jednostkę chorobową.

Implanty a cukrzyca

Cukrzyca uważana jest za przeciwwskazanie względne, głównie z powodu gorzej przebiegających u diabetyków procesów gojenia. Trudniejsze wgajanie wszczepu to większe ryzyko wystąpienia powikłań, np. w postaci stanu zapalnego, co z kolei może skutkować "odrzuceniem" implantu. Współczesna farmakoterapia, którą dysponuje implantolog, pozwala mu jednak skutecznie zapobiegać lub w razie konieczności walczyć z możliwymi powikłaniami.    

O opinię na ten temat przeciwwskazań do wszczepiania implantów u diabetyków zapytaliśmy znanego krakowskiego implantologa dr Beatę Świątkowską, która od kilkunastu lat wszczepia implanty w Krakowie w swojej klinice.

Większość przeciwwskazań do zabiegu implantacji, o których państwo czytacie, wcale nie musi wykluczać pacjenta z leczenia tą metodą. Wiele zależy od właściwego podejścia do problemu chirurga i pacjenta, od ich wzajemnej współpracy. Tak jest w przypadku cukrzycy. Jeśli choroba jest ustabilizowana, czyli poziom hemoglobiny glikowanej oraz cukru we krwi nie rośnie i nie spada gwałtownie, to można zdecydować się na zabieg implantacji. Ważne jest także, by podczas leczenia stomatolog współpracował z diabetologiem - wyjaśnia dr Beata Świątkowska.

Pacjent powinien poinformować diabetologa o planowanym zabiegu, ściśle przestrzegać jego zaleceń, zażywać leki i systematycznie kontrolować poziom cukru we krwi. Pacjent musi również pamiętać o wyznaczonych przez stomatologa wizytach kontrolnych.

Cukrzyca nieustabilizowana a powodzenie zabiegu

W przypadku cukrzycy nieustabilizowanej zabieg wszczepienia implantu obarczony jest większym ryzykiem. Przy założeniu jednak, że zostaną spełnione dodatkowe warunki (antybiotykoterapia, szczególna dbałość w okresie wgajania implantu o higienę jamy ustnej, przestrzeganie wizyt kontrolnych) będzie on możliwy do wykonania. Potwierdzają to między innymi wyniki badań uzyskane przez dr Thomasa Oatesa z zespołem z Health Science Center - uniwersytetu w Teksasie, a także doświadczenia polskich implantologów.

Czytany 340 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?