Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 03 kwiecień 2018 10:57

Implanty a cukrzyca - czy diabetycy mogą mieć wszczepiane implanty zębowe?

Implanty zębowe wraz z odbudową protetyczną z powodzeniem wypełniają ubytki zębowe (nie tylko pojedyncze). Osadza się na nich mosty i protezy. Implantologia jako wąska dziedzina medycyny rozwija się bardzo szybko, jednak wciąż istnieją przeciwwskazania do zastosowania tej metody leczenia.

Do przeciwwskazań bezwzględnych zaliczana jest: ciąża, choroba nowotworowa, tzw. choroby wyniszczające (AIDS, narkomania, alkoholizm), padaczka, wiek poniżej 16-17 lat (nieukończony proces rozwoju kości szczęki).

Do przeciwwskazań względnych należy: nieustabilizowana cukrzyca (zaburzenie procesów gojenia), patologia czynników krzepnięcia, zaawansowana osteoporoza, choroba reumatoidalna (ze względu na często stosowaną terapię sterydową), nieleczona próchnica i parodontoza, zanik kostny w miejscu planowanego wszczepu.

Stwierdzenie istnienia przeciwwskazania do zabiegu implantacji leży w gestii lekarza implantologa, który taką decyzje podejmuje po badaniu, wykonaniu diagnostyki i po konsultacji ze specjalistą leczącym jednostkę chorobową.

Implanty a cukrzyca

Cukrzyca uważana jest za przeciwwskazanie względne, głównie z powodu gorzej przebiegających u diabetyków procesów gojenia. Trudniejsze wgajanie wszczepu to większe ryzyko wystąpienia powikłań, np. w postaci stanu zapalnego, co z kolei może skutkować "odrzuceniem" implantu. Współczesna farmakoterapia, którą dysponuje implantolog, pozwala mu jednak skutecznie zapobiegać lub w razie konieczności walczyć z możliwymi powikłaniami.    

O opinię na ten temat przeciwwskazań do wszczepiania implantów u diabetyków zapytaliśmy znanego krakowskiego implantologa dr Beatę Świątkowską, która od kilkunastu lat wszczepia implanty w Krakowie w swojej klinice.

Większość przeciwwskazań do zabiegu implantacji, o których państwo czytacie, wcale nie musi wykluczać pacjenta z leczenia tą metodą. Wiele zależy od właściwego podejścia do problemu chirurga i pacjenta, od ich wzajemnej współpracy. Tak jest w przypadku cukrzycy. Jeśli choroba jest ustabilizowana, czyli poziom hemoglobiny glikowanej oraz cukru we krwi nie rośnie i nie spada gwałtownie, to można zdecydować się na zabieg implantacji. Ważne jest także, by podczas leczenia stomatolog współpracował z diabetologiem - wyjaśnia dr Beata Świątkowska.

Pacjent powinien poinformować diabetologa o planowanym zabiegu, ściśle przestrzegać jego zaleceń, zażywać leki i systematycznie kontrolować poziom cukru we krwi. Pacjent musi również pamiętać o wyznaczonych przez stomatologa wizytach kontrolnych.

Cukrzyca nieustabilizowana a powodzenie zabiegu

W przypadku cukrzycy nieustabilizowanej zabieg wszczepienia implantu obarczony jest większym ryzykiem. Przy założeniu jednak, że zostaną spełnione dodatkowe warunki (antybiotykoterapia, szczególna dbałość w okresie wgajania implantu o higienę jamy ustnej, przestrzeganie wizyt kontrolnych) będzie on możliwy do wykonania. Potwierdzają to między innymi wyniki badań uzyskane przez dr Thomasa Oatesa z zespołem z Health Science Center - uniwersytetu w Teksasie, a także doświadczenia polskich implantologów.

Czytany 557 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.