Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 03 kwiecień 2018 08:57

Implanty a cukrzyca - czy diabetycy mogą mieć wszczepiane implanty zębowe?

Implanty zębowe wraz z odbudową protetyczną z powodzeniem wypełniają ubytki zębowe (nie tylko pojedyncze). Osadza się na nich mosty i protezy. Implantologia jako wąska dziedzina medycyny rozwija się bardzo szybko, jednak wciąż istnieją przeciwwskazania do zastosowania tej metody leczenia.

Do przeciwwskazań bezwzględnych zaliczana jest: ciąża, choroba nowotworowa, tzw. choroby wyniszczające (AIDS, narkomania, alkoholizm), padaczka, wiek poniżej 16-17 lat (nieukończony proces rozwoju kości szczęki).

Do przeciwwskazań względnych należy: nieustabilizowana cukrzyca (zaburzenie procesów gojenia), patologia czynników krzepnięcia, zaawansowana osteoporoza, choroba reumatoidalna (ze względu na często stosowaną terapię sterydową), nieleczona próchnica i parodontoza, zanik kostny w miejscu planowanego wszczepu.

Stwierdzenie istnienia przeciwwskazania do zabiegu implantacji leży w gestii lekarza implantologa, który taką decyzje podejmuje po badaniu, wykonaniu diagnostyki i po konsultacji ze specjalistą leczącym jednostkę chorobową.

Implanty a cukrzyca

Cukrzyca uważana jest za przeciwwskazanie względne, głównie z powodu gorzej przebiegających u diabetyków procesów gojenia. Trudniejsze wgajanie wszczepu to większe ryzyko wystąpienia powikłań, np. w postaci stanu zapalnego, co z kolei może skutkować "odrzuceniem" implantu. Współczesna farmakoterapia, którą dysponuje implantolog, pozwala mu jednak skutecznie zapobiegać lub w razie konieczności walczyć z możliwymi powikłaniami.    

O opinię na ten temat przeciwwskazań do wszczepiania implantów u diabetyków zapytaliśmy znanego krakowskiego implantologa dr Beatę Świątkowską, która od kilkunastu lat wszczepia implanty w Krakowie w swojej klinice.

Większość przeciwwskazań do zabiegu implantacji, o których państwo czytacie, wcale nie musi wykluczać pacjenta z leczenia tą metodą. Wiele zależy od właściwego podejścia do problemu chirurga i pacjenta, od ich wzajemnej współpracy. Tak jest w przypadku cukrzycy. Jeśli choroba jest ustabilizowana, czyli poziom hemoglobiny glikowanej oraz cukru we krwi nie rośnie i nie spada gwałtownie, to można zdecydować się na zabieg implantacji. Ważne jest także, by podczas leczenia stomatolog współpracował z diabetologiem - wyjaśnia dr Beata Świątkowska.

Pacjent powinien poinformować diabetologa o planowanym zabiegu, ściśle przestrzegać jego zaleceń, zażywać leki i systematycznie kontrolować poziom cukru we krwi. Pacjent musi również pamiętać o wyznaczonych przez stomatologa wizytach kontrolnych.

Cukrzyca nieustabilizowana a powodzenie zabiegu

W przypadku cukrzycy nieustabilizowanej zabieg wszczepienia implantu obarczony jest większym ryzykiem. Przy założeniu jednak, że zostaną spełnione dodatkowe warunki (antybiotykoterapia, szczególna dbałość w okresie wgajania implantu o higienę jamy ustnej, przestrzeganie wizyt kontrolnych) będzie on możliwy do wykonania. Potwierdzają to między innymi wyniki badań uzyskane przez dr Thomasa Oatesa z zespołem z Health Science Center - uniwersytetu w Teksasie, a także doświadczenia polskich implantologów.

Czytany 391 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.