Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 27 marzec 2018 19:34

Ile czasu trwa rekonwalescencja po korekcie kształtu nosa

Korekcja kształtu nosa, czyli fachowo: rhinoplastyka, to jeden z pięciu najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. W przypadku wielu osób, które się mu poddają, nadzieja na poprawę wyglądu miesza się z licznymi obawami. Dotyczą one m.in. okresu rekonwalescencji i tego, czy na pewno przebiega on prawidłowo. W poniższym artykule staramy się więc naświetlić właśnie to zagadnienie.

 

Niektóre zjawiska występujące po operacji mogą budzić pewien niepokój, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy na nie przygotowani. Kluczowe jest zatem uświadomienie sobie, czego należy się spodziewać. Związane ze strachem i dodatkowym stresem skoki ciśnienia nie sprzyjają bowiem bynajmniej szybszemu powrotowi do zdrowia.

Tuż po zabiegu

Warto wiedzieć, że tuż po zabiegu, w związku z zastosowanym znieczuleniem, występować mogą mdłości, które na szczęście dosyć szybko mijają. Pierwszą dobę pacjent spędza pod ścisłą obserwacją i dopiero następnego dnia może zostać odesłany do domu.

Nie jest wtedy przykuty do łóżka, jednak dobrze, by wypoczywał – dowiadujemy się w warszawskiej Klinice Chęciński. – Byle z głową uniesioną ponad poziom tułowia – słyszymy.

Między drugą a czwartą dobą po zabiegu zmienia się założone opatrunki oraz usuwa gazowe setony (zwane inaczej tamponadą). Zewnętrzne unieruchomienie nosa w postaci gipsu lub specjalnych nakładek zdejmuje się dopiero po tygodniu lub dwóch od operacji (w tym samym momencie usuwane są także szwy, jeśli założono te nierozpuszczalne). W niektórych przypadkach zaleca się jeszcze zakładanie szyn unieruchamiających na noc przez mniej więcej miesiąc.

Powrót do codziennych zajęć

14 dni – tyle z reguły wystarcza, by po zabiegu można było pokazać się w pracy. W międzyczasie należy unikać gwałtownych ruchów i wysiłku fizycznego. Całkiem normalny w tej sytuacji obrzęk wciąż jeszcze potrafi się tu utrzymywać, a w pełni ustępuje zwykle dopiero po upływie trzech miesięcy od operacji. Z reguły jest on bardziej odczuwalny przez pacjenta niż widoczny na zewnątrz.

To jednak jeszcze nie koniec rekonwalescencji po korekcie kształtu nosa. W pierwszych trzech miesiącach nadal trzeba ograniczać aktywność fizyczną, unikać sauny, opalania i niskich temperatur, a także starać się nie kichać i nie wydmuchiwać nosa. W jego oczyszczaniu pomogą specjalne preparaty zalecone przez lekarza. Dostaniemy też od niego zapewne leki przeciwbólowe na okoliczność, gdyby zaszła potrzeba ich stosowania, oraz instrukcje dotyczące masażu uciskowego, który przyspieszy powrót do formy.

Pełnia zdrowia

Niektóre sporty, podobnie jak inne czynności grożące urazami w obrębie twarzy, warto podjąć dopiero po roku od zabiegu. Po tym czasie mamy już całkowitą pewność, że nos jest w pełni zagojony, a jego nowy kształt został utrwalony. My zaś możemy zapomnieć, że operacja plastyczna nosa w ogóle miała miejsce.

Czytany 234 razy

Artykuły powiązane

 • Miej olej w… szafce! Gdzie przechowywać olej kokosowy? Miej olej w… szafce! Gdzie przechowywać olej kokosowy?

  Coraz częściej kupujemy olejek kokosowy zachęceni jego właściwościami i szerokim wachlarzem zastosowań. Właściwości oleju kokosowego są znane od niedawna i mogą okazać się posiadać zbawienny wpływ na organizm każdego z nas. Pojawia się jednak pytanie: gdzie przechowywać olej kokosowy, żeby nie stracił swoich właściwości? Jeśli do tej pory zastanawiałeś się gdzie kupić olej kokosowy i jak przechowywać ten produkt to doskonale się składa. Dziś, mamy zaszczyt zaprezentować rozwiązanie, które pozwala na potwierdzenie, że przechowywanie oleju kokosowego nie należy do skomplikowanych i wymagających rzeczy.

 • Refundacja implantów zębowych w Polsce - czy jest możliwa? Refundacja implantów zębowych w Polsce - czy jest możliwa?

  Implanty zębowe – rozwiązanie problemów uzębienia

  Zastanawiasz się, czy istnieje możliwość dofinansowania do implantów zębowych z Narodowego Funduszu Zdrowia? Jesteś w gronie pacjentów, którzy od dłuższego czasu poszukują rozwiązania w formie implantów zębów? Jeśli tak, z pewnością wiesz, że Twój przypadek nie jest odosobniony. Obecnie, pacjenci na całym świecie, w tym także i w Polsce, borykają się z problemami natury stomatologicznej. Jednym z takich problemów jest utrata zęba/zębów w wyniku choroby czy jakiegoś wypadku. W takich przypadkach nowoczesna stomatologia przychodzi z pomocą w postaci implantów. Aktualnie możliwości dziedziny medycznej, jaką jest stomatologia gwarantuje możliwość zarówno leczenia zębów z zachowaniem obecnie obowiązujących standardów, jak i wstawienia implantów zębów.

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Kalendarz ciąży: dowiedz się, kiedy dziecko w Twoim brzuchu zaczyna słyszeć Kalendarz ciąży: dowiedz się, kiedy dziecko w Twoim brzuchu zaczyna słyszeć

  Jesteś w ciąży i chcesz nawiązać lepszy kontakt z noworodkiem zaraz po porodzie? Zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna słyszeć? Chcesz wiedzieć, czy dziecko jeśli jest jeszcze w Twoim brzuchu słyszy to, co do niego mówisz i możesz je w jakikolwiek sposób uspokoić własnym głosem? Jak się okazuje, komunikacja z dzieckiem, które znajduje się jeszcze w brzuchu własnej mamy jest bardzo dobrą praktyką polecaną przez lekarzy. O ile umiejętnie podejdziesz do całego tematu, Twoje starania mogą okazać się kluczowym elementem w trakcie rozwoju dziecka. Możesz zauważyć, że dzięki temu że zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna słyszeć w brzuchu i rozpoczęłaś jest znacznie bardziej rozwinięte niż jego rówieśnicy w dalszych fazach wzrostu. Już w drugim trymestrze zacznij mówić do brzucha, by dziecko poznawało twój głos.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.