Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 27 marzec 2018 19:34

Ile czasu trwa rekonwalescencja po korekcie kształtu nosa

Korekcja kształtu nosa, czyli fachowo: rhinoplastyka, to jeden z pięciu najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. W przypadku wielu osób, które się mu poddają, nadzieja na poprawę wyglądu miesza się z licznymi obawami. Dotyczą one m.in. okresu rekonwalescencji i tego, czy na pewno przebiega on prawidłowo. W poniższym artykule staramy się więc naświetlić właśnie to zagadnienie.

 

Niektóre zjawiska występujące po operacji mogą budzić pewien niepokój, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy na nie przygotowani. Kluczowe jest zatem uświadomienie sobie, czego należy się spodziewać. Związane ze strachem i dodatkowym stresem skoki ciśnienia nie sprzyjają bowiem bynajmniej szybszemu powrotowi do zdrowia.

Tuż po zabiegu

Warto wiedzieć, że tuż po zabiegu, w związku z zastosowanym znieczuleniem, występować mogą mdłości, które na szczęście dosyć szybko mijają. Pierwszą dobę pacjent spędza pod ścisłą obserwacją i dopiero następnego dnia może zostać odesłany do domu.

Nie jest wtedy przykuty do łóżka, jednak dobrze, by wypoczywał – dowiadujemy się w warszawskiej Klinice Chęciński. – Byle z głową uniesioną ponad poziom tułowia – słyszymy.

Między drugą a czwartą dobą po zabiegu zmienia się założone opatrunki oraz usuwa gazowe setony (zwane inaczej tamponadą). Zewnętrzne unieruchomienie nosa w postaci gipsu lub specjalnych nakładek zdejmuje się dopiero po tygodniu lub dwóch od operacji (w tym samym momencie usuwane są także szwy, jeśli założono te nierozpuszczalne). W niektórych przypadkach zaleca się jeszcze zakładanie szyn unieruchamiających na noc przez mniej więcej miesiąc.

Powrót do codziennych zajęć

14 dni – tyle z reguły wystarcza, by po zabiegu można było pokazać się w pracy. W międzyczasie należy unikać gwałtownych ruchów i wysiłku fizycznego. Całkiem normalny w tej sytuacji obrzęk wciąż jeszcze potrafi się tu utrzymywać, a w pełni ustępuje zwykle dopiero po upływie trzech miesięcy od operacji. Z reguły jest on bardziej odczuwalny przez pacjenta niż widoczny na zewnątrz.

To jednak jeszcze nie koniec rekonwalescencji po korekcie kształtu nosa. W pierwszych trzech miesiącach nadal trzeba ograniczać aktywność fizyczną, unikać sauny, opalania i niskich temperatur, a także starać się nie kichać i nie wydmuchiwać nosa. W jego oczyszczaniu pomogą specjalne preparaty zalecone przez lekarza. Dostaniemy też od niego zapewne leki przeciwbólowe na okoliczność, gdyby zaszła potrzeba ich stosowania, oraz instrukcje dotyczące masażu uciskowego, który przyspieszy powrót do formy.

Pełnia zdrowia

Niektóre sporty, podobnie jak inne czynności grożące urazami w obrębie twarzy, warto podjąć dopiero po roku od zabiegu. Po tym czasie mamy już całkowitą pewność, że nos jest w pełni zagojony, a jego nowy kształt został utrwalony. My zaś możemy zapomnieć, że operacja plastyczna nosa w ogóle miała miejsce.

Czytany 203 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?