Polecane artykuły

 • 1
wtorek, 27 marzec 2018 21:34

Ile czasu trwa rekonwalescencja po korekcie kształtu nosa

Korekcja kształtu nosa, czyli fachowo: rhinoplastyka, to jeden z pięciu najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. W przypadku wielu osób, które się mu poddają, nadzieja na poprawę wyglądu miesza się z licznymi obawami. Dotyczą one m.in. okresu rekonwalescencji i tego, czy na pewno przebiega on prawidłowo. W poniższym artykule staramy się więc naświetlić właśnie to zagadnienie.

 

Niektóre zjawiska występujące po operacji mogą budzić pewien niepokój, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy na nie przygotowani. Kluczowe jest zatem uświadomienie sobie, czego należy się spodziewać. Związane ze strachem i dodatkowym stresem skoki ciśnienia nie sprzyjają bowiem bynajmniej szybszemu powrotowi do zdrowia.

Tuż po zabiegu

Warto wiedzieć, że tuż po zabiegu, w związku z zastosowanym znieczuleniem, występować mogą mdłości, które na szczęście dosyć szybko mijają. Pierwszą dobę pacjent spędza pod ścisłą obserwacją i dopiero następnego dnia może zostać odesłany do domu.

Nie jest wtedy przykuty do łóżka, jednak dobrze, by wypoczywał – dowiadujemy się w warszawskiej Klinice Chęciński. – Byle z głową uniesioną ponad poziom tułowia – słyszymy.

Między drugą a czwartą dobą po zabiegu zmienia się założone opatrunki oraz usuwa gazowe setony (zwane inaczej tamponadą). Zewnętrzne unieruchomienie nosa w postaci gipsu lub specjalnych nakładek zdejmuje się dopiero po tygodniu lub dwóch od operacji (w tym samym momencie usuwane są także szwy, jeśli założono te nierozpuszczalne). W niektórych przypadkach zaleca się jeszcze zakładanie szyn unieruchamiających na noc przez mniej więcej miesiąc.

Powrót do codziennych zajęć

14 dni – tyle z reguły wystarcza, by po zabiegu można było pokazać się w pracy. W międzyczasie należy unikać gwałtownych ruchów i wysiłku fizycznego. Całkiem normalny w tej sytuacji obrzęk wciąż jeszcze potrafi się tu utrzymywać, a w pełni ustępuje zwykle dopiero po upływie trzech miesięcy od operacji. Z reguły jest on bardziej odczuwalny przez pacjenta niż widoczny na zewnątrz.

To jednak jeszcze nie koniec rekonwalescencji po korekcie kształtu nosa. W pierwszych trzech miesiącach nadal trzeba ograniczać aktywność fizyczną, unikać sauny, opalania i niskich temperatur, a także starać się nie kichać i nie wydmuchiwać nosa. W jego oczyszczaniu pomogą specjalne preparaty zalecone przez lekarza. Dostaniemy też od niego zapewne leki przeciwbólowe na okoliczność, gdyby zaszła potrzeba ich stosowania, oraz instrukcje dotyczące masażu uciskowego, który przyspieszy powrót do formy.

Pełnia zdrowia

Niektóre sporty, podobnie jak inne czynności grożące urazami w obrębie twarzy, warto podjąć dopiero po roku od zabiegu. Po tym czasie mamy już całkowitą pewność, że nos jest w pełni zagojony, a jego nowy kształt został utrwalony. My zaś możemy zapomnieć, że operacja plastyczna nosa w ogóle miała miejsce.

Czytany 330 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.