wtorek, 27 marzec 2018 21:34

Ile czasu trwa rekonwalescencja po korekcie kształtu nosa

Korekcja kształtu nosa, czyli fachowo: rhinoplastyka, to jeden z pięciu najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. W przypadku wielu osób, które się mu poddają, nadzieja na poprawę wyglądu miesza się z licznymi obawami. Dotyczą one m.in. okresu rekonwalescencji i tego, czy na pewno przebiega on prawidłowo. W poniższym artykule staramy się więc naświetlić właśnie to zagadnienie.

 

Niektóre zjawiska występujące po operacji mogą budzić pewien niepokój, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy na nie przygotowani. Kluczowe jest zatem uświadomienie sobie, czego należy się spodziewać. Związane ze strachem i dodatkowym stresem skoki ciśnienia nie sprzyjają bowiem bynajmniej szybszemu powrotowi do zdrowia.

Tuż po zabiegu

Warto wiedzieć, że tuż po zabiegu, w związku z zastosowanym znieczuleniem, występować mogą mdłości, które na szczęście dosyć szybko mijają. Pierwszą dobę pacjent spędza pod ścisłą obserwacją i dopiero następnego dnia może zostać odesłany do domu.

Nie jest wtedy przykuty do łóżka, jednak dobrze, by wypoczywał – dowiadujemy się w warszawskiej Klinice Chęciński. – Byle z głową uniesioną ponad poziom tułowia – słyszymy.

Między drugą a czwartą dobą po zabiegu zmienia się założone opatrunki oraz usuwa gazowe setony (zwane inaczej tamponadą). Zewnętrzne unieruchomienie nosa w postaci gipsu lub specjalnych nakładek zdejmuje się dopiero po tygodniu lub dwóch od operacji (w tym samym momencie usuwane są także szwy, jeśli założono te nierozpuszczalne). W niektórych przypadkach zaleca się jeszcze zakładanie szyn unieruchamiających na noc przez mniej więcej miesiąc.

Powrót do codziennych zajęć

14 dni – tyle z reguły wystarcza, by po zabiegu można było pokazać się w pracy. W międzyczasie należy unikać gwałtownych ruchów i wysiłku fizycznego. Całkiem normalny w tej sytuacji obrzęk wciąż jeszcze potrafi się tu utrzymywać, a w pełni ustępuje zwykle dopiero po upływie trzech miesięcy od operacji. Z reguły jest on bardziej odczuwalny przez pacjenta niż widoczny na zewnątrz.

To jednak jeszcze nie koniec rekonwalescencji po korekcie kształtu nosa. W pierwszych trzech miesiącach nadal trzeba ograniczać aktywność fizyczną, unikać sauny, opalania i niskich temperatur, a także starać się nie kichać i nie wydmuchiwać nosa. W jego oczyszczaniu pomogą specjalne preparaty zalecone przez lekarza. Dostaniemy też od niego zapewne leki przeciwbólowe na okoliczność, gdyby zaszła potrzeba ich stosowania, oraz instrukcje dotyczące masażu uciskowego, który przyspieszy powrót do formy.

Pełnia zdrowia

Niektóre sporty, podobnie jak inne czynności grożące urazami w obrębie twarzy, warto podjąć dopiero po roku od zabiegu. Po tym czasie mamy już całkowitą pewność, że nos jest w pełni zagojony, a jego nowy kształt został utrwalony. My zaś możemy zapomnieć, że operacja plastyczna nosa w ogóle miała miejsce.

Czytany 420 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.