Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 14 czerwiec 2016 10:08

Guz pęcherza moczowego – co warto o nim wiedzieć?

Guz pęcherza moczowego to jedna z najczęściej występujących chorób nowotworowych u mężczyzn. Niestety bardzo często ta choroba jest wykrywana zbyt późno, co znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie. Zwłaszcza panowie nie zwracają zbytniej uwagi na pierwsze objawy choroby, jaką jest guz pęcherza moczowego.

bjawy, które powinny każdego zaniepokoić to przede wszystkim:

- obecność krwi w moczu,

- ból w czasie oddawania moczu,

- zmiana koloru moczu.

Guz pęcherza moczowego może objawiać się także przez częste oddawanie moczu, a także uczucie pełnego pęcherza, mimo wypróżnienia. 

Warto też wiedzieć, jakie są przyczyny tworzenia się guza pęcherza moczowego. Jako jedną z głównych przyczyn wskazuje się palenie papierosów, które przez większość z nas kojarzone jest raczej z chorobami układu oddechowego. Jednak papierosy i inne produkty tytoniowe często zawierają w sobie dodatkowe, szkodliwe składniki, które znacznie wpływają na nasze zdrowie. Ryzyko wstąpienia choroby zwiększają również czynniki zawarte w środkach chemicznych stosowanych w przemyśle garbarskim, gumowym i tekstylnym. Co istotne szkodliwe substancje mogą kumulować się w organizmie i dać o sobie znać dopiero po kilkudziesięciu latach.

Guz pęcherza moczowego może być zdiagnozowany po badaniu usg. Często wykonuje się także cytologię osadu moczu. Później zlecane są dodatkowe badania, w tym cystoskopia.

Sposób leczenia choroby zależny jest od tego, jaki rodzaj nowotworu został wykryty – inwazyjny czy nieinwazyjny. Guzy nieinwazyjne leczy się przy pomocy elektroresekcji przezcewkowej. Guz inwazyjny jest najczęściej usuwany wraz z całym pęcherzem moczowym.

Po leczeniu konieczne są regularne wizyty u lekarza z uwagi na to, że guz pęcherza moczowego wykazuje duże ryzyko do nawrotów i przerzutów.

Jako profilaktykę nowotworową wskazuje się przede wszystkim rezygnację z używek, a także utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz prowadzenie zdrowego trybu życia – dużo ruchu i zbilansowana dieta.

 

Profilaktyka w leczeniu guza pęcherza moczowego adammichalski.pl

 

Czytany 943 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?