Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 14 czerwiec 2016 10:08

Guz pęcherza moczowego – co warto o nim wiedzieć?

Guz pęcherza moczowego to jedna z najczęściej występujących chorób nowotworowych u mężczyzn. Niestety bardzo często ta choroba jest wykrywana zbyt późno, co znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie. Zwłaszcza panowie nie zwracają zbytniej uwagi na pierwsze objawy choroby, jaką jest guz pęcherza moczowego.

bjawy, które powinny każdego zaniepokoić to przede wszystkim:

- obecność krwi w moczu,

- ból w czasie oddawania moczu,

- zmiana koloru moczu.

Guz pęcherza moczowego może objawiać się także przez częste oddawanie moczu, a także uczucie pełnego pęcherza, mimo wypróżnienia. 

Warto też wiedzieć, jakie są przyczyny tworzenia się guza pęcherza moczowego. Jako jedną z głównych przyczyn wskazuje się palenie papierosów, które przez większość z nas kojarzone jest raczej z chorobami układu oddechowego. Jednak papierosy i inne produkty tytoniowe często zawierają w sobie dodatkowe, szkodliwe składniki, które znacznie wpływają na nasze zdrowie. Ryzyko wstąpienia choroby zwiększają również czynniki zawarte w środkach chemicznych stosowanych w przemyśle garbarskim, gumowym i tekstylnym. Co istotne szkodliwe substancje mogą kumulować się w organizmie i dać o sobie znać dopiero po kilkudziesięciu latach.

Guz pęcherza moczowego może być zdiagnozowany po badaniu usg. Często wykonuje się także cytologię osadu moczu. Później zlecane są dodatkowe badania, w tym cystoskopia.

Sposób leczenia choroby zależny jest od tego, jaki rodzaj nowotworu został wykryty – inwazyjny czy nieinwazyjny. Guzy nieinwazyjne leczy się przy pomocy elektroresekcji przezcewkowej. Guz inwazyjny jest najczęściej usuwany wraz z całym pęcherzem moczowym.

Po leczeniu konieczne są regularne wizyty u lekarza z uwagi na to, że guz pęcherza moczowego wykazuje duże ryzyko do nawrotów i przerzutów.

Jako profilaktykę nowotworową wskazuje się przede wszystkim rezygnację z używek, a także utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz prowadzenie zdrowego trybu życia – dużo ruchu i zbilansowana dieta.

 

Profilaktyka w leczeniu guza pęcherza moczowego adammichalski.pl

 

Czytany 958 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.