Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 14 czerwiec 2016 12:08

Guz pęcherza moczowego – co warto o nim wiedzieć?

Guz pęcherza moczowego to jedna z najczęściej występujących chorób nowotworowych u mężczyzn. Niestety bardzo często ta choroba jest wykrywana zbyt późno, co znacznie zmniejsza szanse na wyleczenie. Zwłaszcza panowie nie zwracają zbytniej uwagi na pierwsze objawy choroby, jaką jest guz pęcherza moczowego.

bjawy, które powinny każdego zaniepokoić to przede wszystkim:

- obecność krwi w moczu,

- ból w czasie oddawania moczu,

- zmiana koloru moczu.

Guz pęcherza moczowego może objawiać się także przez częste oddawanie moczu, a także uczucie pełnego pęcherza, mimo wypróżnienia. 

Warto też wiedzieć, jakie są przyczyny tworzenia się guza pęcherza moczowego. Jako jedną z głównych przyczyn wskazuje się palenie papierosów, które przez większość z nas kojarzone jest raczej z chorobami układu oddechowego. Jednak papierosy i inne produkty tytoniowe często zawierają w sobie dodatkowe, szkodliwe składniki, które znacznie wpływają na nasze zdrowie. Ryzyko wstąpienia choroby zwiększają również czynniki zawarte w środkach chemicznych stosowanych w przemyśle garbarskim, gumowym i tekstylnym. Co istotne szkodliwe substancje mogą kumulować się w organizmie i dać o sobie znać dopiero po kilkudziesięciu latach.

Guz pęcherza moczowego może być zdiagnozowany po badaniu usg. Często wykonuje się także cytologię osadu moczu. Później zlecane są dodatkowe badania, w tym cystoskopia.

Sposób leczenia choroby zależny jest od tego, jaki rodzaj nowotworu został wykryty – inwazyjny czy nieinwazyjny. Guzy nieinwazyjne leczy się przy pomocy elektroresekcji przezcewkowej. Guz inwazyjny jest najczęściej usuwany wraz z całym pęcherzem moczowym.

Po leczeniu konieczne są regularne wizyty u lekarza z uwagi na to, że guz pęcherza moczowego wykazuje duże ryzyko do nawrotów i przerzutów.

Jako profilaktykę nowotworową wskazuje się przede wszystkim rezygnację z używek, a także utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz prowadzenie zdrowego trybu życia – dużo ruchu i zbilansowana dieta.

 

Profilaktyka w leczeniu guza pęcherza moczowego adammichalski.pl

 

Czytany 992 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.