Polecane artykuły

 • 1

środa, 19 październik 2016 13:40

Grzybica pochwy – co robić, gdy się pojawi?

Grzybicę pochwy, inaczej kandydozę lub drożdżycę pochwy, wywołują drożdżaki Candida. Większość kobiet choruje na nią przynajmniej raz w życiu. Jeśli podejrzewasz, że zapadłaś na infekcję grzybiczą, skonsultuj się z ginekologiem. Kandydozy pochwy leczy się lekami grzybiczymi, podawanymi miejscowo lub doustnie.

Grzybica pochwy – przyczyny i objawy

Zazwyczaj do grzybicy pochwy przyczyniają się mikroorganizmy, które zawsze bytują w pochwie – w niedużej liczbie zasiedlają drogi rodne również wtedy, gdy jesteś zdrowa. W pewnych warunkach jednak zaczynają nadmiernie się namnażać i prowadzą do tzw. samozarażenia. Infekcji sprzyjają stany obniżonej odporności i brak równowagi mikroflory pochwy.

W prawidłowej florze pochwy dominują dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego, które zapewniają środowisku bezpieczny, kwaśny odczyn. Kiedy ich ubywa, pojawiają się problemy. Ich miejsce szybko zajmują grzyby chorobotwórcze, które wykorzystują osłabione mechanizmy obronne dróg rodnych i wywołują zakażenie.

Grzybica pochwy objawia się w charakterystyczny sposób. Możesz cierpieć z powodu swędzenia, bólu, podrażnienia pochwy oraz serowatych, białych upławów. W przebiegu kandydoz występuje także dyspareunia – czyli ból podczas stosunków płciowych i dysuria – bolesne oddawanie moczu z towarzyszącym uczuciem pieczenia.

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy zawsze powinna wzbudzić czujność – jeśli widzisz, że ostatnio wyraźnie zmieniła kolor, zapach lub konsystencję, zarejestruj się do lekarza. Grzybicę pochwy diagnozuje się na podstawie wywiadu z pacjentką, badania ginekologicznego, czasem zleca się również wymaz z pochwy wraz z hodowlą.

Kandydoza pochwy – jak leczyć i zapobiegać?

Drożdżyce pochwy leczy się lekami przeciwgrzybiczymi o szerokim spektrum działania. Jeśli dotknęła Cię niepowikłana grzybica, zapewne wystarczą leki podawane miejscowo (np. globulki dopochwowe, maści), ale w pewnych przypadkach (zwłaszcza przewlekłych, nawracających kandydoz) konieczne okazują się także leki doustne.

Lekarz może przepisać Ci doustny lub miejscowy nifuratel, czyli syntetyczny chemioterapeutyk – szczególnie skuteczny w zakażeniach Candida albicans. Lek istotnie przyspiesza leczenie zakażeń intymnych i zapobiega ich nawrotom. Co więcej, nie niszczy pożytecznych pałeczek kwasu mlekowego i nie narusza fizjologicznej flory pochwy. Leki z nifuratelem do aplikacji miejscowej zawierają również nystatynę, która zwiększa siłę działania obu substancji.

Kandydoza pochwy na ogół nie przenosi się drogą płciową, jednak istnieją przypadki, w których leczeniem należy objąć też partnera. Jeśli doskwierają Ci nawracające lub przewlekłe grzybice pochwy, zasugeruj parterowi konieczność konsultacji ze specjalistą. Oczywiście terapii zawsze muszą poddać się mężczyźni, u których wystąpiły objawy zapalne, np. zaczerwienienie, swędzenie, podrażnienie okolic intymnych.

Dbaj o profilaktykę grzybiczych zakażeń pochwy, zwłaszcza jeśli mają tendencje do nawrotów. Noś wygodną, przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin, używaj właściwych kosmetyków do higieny intymnej o neutralnym pH, postaraj się jak najrzadziej wychodzić na basen i stosuj zdrową dietę, ograniczającą spożycie cukru.

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik

Czytany 1807 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.