Polecane artykuły

 • 1

środa, 19 październik 2016 13:40

Grzybica pochwy – co robić, gdy się pojawi?

Grzybicę pochwy, inaczej kandydozę lub drożdżycę pochwy, wywołują drożdżaki Candida. Większość kobiet choruje na nią przynajmniej raz w życiu. Jeśli podejrzewasz, że zapadłaś na infekcję grzybiczą, skonsultuj się z ginekologiem. Kandydozy pochwy leczy się lekami grzybiczymi, podawanymi miejscowo lub doustnie.

Grzybica pochwy – przyczyny i objawy

Zazwyczaj do grzybicy pochwy przyczyniają się mikroorganizmy, które zawsze bytują w pochwie – w niedużej liczbie zasiedlają drogi rodne również wtedy, gdy jesteś zdrowa. W pewnych warunkach jednak zaczynają nadmiernie się namnażać i prowadzą do tzw. samozarażenia. Infekcji sprzyjają stany obniżonej odporności i brak równowagi mikroflory pochwy.

W prawidłowej florze pochwy dominują dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego, które zapewniają środowisku bezpieczny, kwaśny odczyn. Kiedy ich ubywa, pojawiają się problemy. Ich miejsce szybko zajmują grzyby chorobotwórcze, które wykorzystują osłabione mechanizmy obronne dróg rodnych i wywołują zakażenie.

Grzybica pochwy objawia się w charakterystyczny sposób. Możesz cierpieć z powodu swędzenia, bólu, podrażnienia pochwy oraz serowatych, białych upławów. W przebiegu kandydoz występuje także dyspareunia – czyli ból podczas stosunków płciowych i dysuria – bolesne oddawanie moczu z towarzyszącym uczuciem pieczenia.

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy zawsze powinna wzbudzić czujność – jeśli widzisz, że ostatnio wyraźnie zmieniła kolor, zapach lub konsystencję, zarejestruj się do lekarza. Grzybicę pochwy diagnozuje się na podstawie wywiadu z pacjentką, badania ginekologicznego, czasem zleca się również wymaz z pochwy wraz z hodowlą.

Kandydoza pochwy – jak leczyć i zapobiegać?

Drożdżyce pochwy leczy się lekami przeciwgrzybiczymi o szerokim spektrum działania. Jeśli dotknęła Cię niepowikłana grzybica, zapewne wystarczą leki podawane miejscowo (np. globulki dopochwowe, maści), ale w pewnych przypadkach (zwłaszcza przewlekłych, nawracających kandydoz) konieczne okazują się także leki doustne.

Lekarz może przepisać Ci doustny lub miejscowy nifuratel, czyli syntetyczny chemioterapeutyk – szczególnie skuteczny w zakażeniach Candida albicans. Lek istotnie przyspiesza leczenie zakażeń intymnych i zapobiega ich nawrotom. Co więcej, nie niszczy pożytecznych pałeczek kwasu mlekowego i nie narusza fizjologicznej flory pochwy. Leki z nifuratelem do aplikacji miejscowej zawierają również nystatynę, która zwiększa siłę działania obu substancji.

Kandydoza pochwy na ogół nie przenosi się drogą płciową, jednak istnieją przypadki, w których leczeniem należy objąć też partnera. Jeśli doskwierają Ci nawracające lub przewlekłe grzybice pochwy, zasugeruj parterowi konieczność konsultacji ze specjalistą. Oczywiście terapii zawsze muszą poddać się mężczyźni, u których wystąpiły objawy zapalne, np. zaczerwienienie, swędzenie, podrażnienie okolic intymnych.

Dbaj o profilaktykę grzybiczych zakażeń pochwy, zwłaszcza jeśli mają tendencje do nawrotów. Noś wygodną, przewiewną bieliznę z naturalnych tkanin, używaj właściwych kosmetyków do higieny intymnej o neutralnym pH, postaraj się jak najrzadziej wychodzić na basen i stosuj zdrową dietę, ograniczającą spożycie cukru.

lek. med. Robert Makowski 

specjalista ginekolog- położnik

Czytany 1795 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?