Polecane artykuły

 • 1

środa, 30 sierpień 2017 14:26

Dom opieki - idealne miejsce dla seniora, czy ucieczka od odpowiedzialności?

Wiele osób twierdzi, że dom opieki nie jest dobrym miejscem dla osób starszych. Niektórzy uważają, że dzieje im się tam krzywka i są źle traktowani przez osoby, które tam pracują. Jak wiadomo, opieka nad osobami starszymi jest niezwykle trudna.

Czy oddanie rodzica do domu seniora jest dobrym pomysłem, czy też ucieczką przed odpowiedzialnością?

Dobry pomysł

Niektóre osoby wymagają codziennej opieki, dlatego jest to uciążliwe, zwłaszcza dla dzieci, które muszą pracować, aby żyć. Konieczne jest wtedy zatrudnienie opiekunki, która również pobiera opłatę i to czasem bardzo wysoką. Ludzie obawiają się, że oddanie rodzica do domu opieki będzie wiązało się z bólem i cierpieniem. Nie można nikogo oceniać. Prawda jest taka, że aby żyć, trzeba siedzieć w pracy przez cały dzień. Do tego dochodzi opieka nad dziećmi i prace domowe. W takim przypadku dodatkowa opieka nad seniorem jest bardzo uciążliwa. Niektóre osoby umieszczają rodziców lub innych bliskich krewnych w domach opieki. Zanim jednak się tego dokona, warto wziąć pod uwagę opinie o tym obiekcie. Warto również na bieżąco pytać krewnego, jak jest traktowany. Jeżeli osoba taka skarży się na przykrości ze strony personelu, warto wtedy porozmawiać z personelem.  Niektóre osoby same podejmują decyzję i proszą swoje dzieci o to, aby umieścić je w domu opieki. Tam mogą poznać nowych ludzi, spędzać miło czas na pogawędkach, a dodatkowo są rehabilitowani i mają podawane ciepłe posiłki. Często prywatny dom opieki to dobre rozwiązanie. 

Ucieczka od odpowiedzialności

Niestety każdy kij ma dwa końce. Wiele ludzi oddaje swoich bliskich, aby nie męczyć się z udzielaniem pomocy. Dzieje się tak w przypadku, kiedy osoba starsza jest samodzielna i chce spędzać czas z bliskimi. Wiele osób pozbywa się w ten sposób problemów. Dodatkowo w przyszłości takie osoby również nie dbają o to, jak dana osoba czuje się w domu opieki. Wtedy osoba starsza czuje się odrzucona i niepotrzebna. To wzmaga w niej poczucie krzywdy i odrzucenia. Dla wielu starszych osób opuszczenie domu rodzinnego, który niejednokrotnie sami budowali, jest przykrym doznaniem. W takich przypadkach nie mogą one pozwalać na bycie zależnym od dzieci. Osoba starsza może sama decydować o sobie. 

Czytany 378 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.