Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 03 kwiecień 2017 11:15

Dlaczego warto stosować glutaminę?

Spożywanie suplementów glutaminowych może mieć bardzo korzystny wpływ na organizm ludzki, szczególnie rekomendowana jest dla sportowców. Jakie dokładnie zalety posiada glutamina? Przeczytaj koniecznie.

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czym dokładnie jest glutamina. Jest to jeden z podstawowych aminokwasów kodowanych przez geny. Jest obecna w białkach roślinnych oraz zwierzęcych, a jej główną funkcją jest budowanie masy mięśniowej. Oprócz tego glutamina wzmacnia odporność naszego organizmu, przyśpiesza powrót do sił po treningu, pomaga stabilizować poziom cukru we krwi (dzięki czemu zmniejsza łaknienie słodyczy oraz alkoholu), co jest szczególnie przydatne dla osób przebywających na dietach niskocukrowych, wspomaga gojenie ran, pracę serca i jelit, sprzyja walce z rakiem, a także niweluje ryzyko uszkodzeń tkanki mięśniowej. Mimo faktu, że glutamina jest magazynowana praktycznie w całym organizmie, to jej ilość nie jest w stanie zaspokoić potrzeb człowieka uprawiającego intensywne treningi wysiłkowe.

Na rynku można spotkać wiele suplementów diety z glutaminą, najczęściej występują one w formie sproszkowanej. Warto wiedzieć, jakie dawki glutaminy powinno się przyjmować. Najbardziej optymalne wydaje się spożywanie od dwóch do pięciu gram glutaminy dziennie, ale jak wiadomo, każdy organizm ma indywidualne potrzeby. Dlatego przed zastosowaniem preparatów z glutaminą warto zapytać o zdanie swojego trenera, który pozwoli ustalić dzienną dawkę suplementu. Warto także wiedzieć, kiedy spożywać glutaminę. Najlepiej przyjąć jedną dawkę na czczo, czyli z samego rano, a drugą bezpośrednio po wysiłku fizycznym. Oprócz wymienionych już korzyści suplementacji glutaminą, naukowo stwierdzono również, iż wpływa ona korzystnie na samopoczucie przyjmującego ją pacjenta, a także poprawia funkcjonowanie mózgu i sprzyja koncentrowaniu się. Działa podobnie jak guarana, choć mniej pobudzająco. Zadaniem glutaminy jest zwiększenie naszej wydajności i koncentracji bez pobudzenia. Jej zaletą jest też to, że w toku wielu przeprowadzonych badań i analiz naukowych nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych zażywania glutaminy. Jedynie diabetycy powinni uważać, ponieważ spora część glutaminy przetwarzana jest na glukozę.

Jak pokazuje niniejszy artykuł, glutamina może być pomocna nie tylko dla sportowców. Każdy może wynieść coś pozytywnego z jej spożywania.

Czytany 784 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.