Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 05 marzec 2018 13:04

Dlaczego prowadzi się badania kliniczne w Poznaniu?

Medycyna nieustannie się rozwija – z roku na rok na rynku pojawiają się nowe leki, dzięki którym możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia. Zanim jednak lek pojawi się w aptece, konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych.

Czym są badania kliniczne?

Nowy lek nie może po prostu pojawić się w aptece – niezbędne są badania kliniczne. Poznań, Warszawa czy Kraków – w największych miastach Polski takie badania są organizowane bardzo często. Zanim jednak do nich dojdzie, przeprowadza się liczne próby w laboratoriach. Wszystko po to, aby lek był bezpieczny i możliwe było określenie niepożądanych skutków ubocznych, jakie mogą się pojawić.

Biorąc pod uwagę powyższe, można powiedzieć, że badania kliniczne w Poznaniu czy Warszawie to programy badań nad nowymi lekami. W odróżnieniu od badań, które przeprowadza się w laboratoriach, badania kliniczne są prowadzone w udziałem pacjentów. To właśnie dzięki wywiadom z ochotnikami możliwe jest określenie, na ile lek jest skuteczny w walce z daną chorobą.

Dlaczego badania kliniczne są tak ważne?

Badania kliniczne w Poznaniu czy innym mieście w Polsce pozwalają rozwijać medycynę. Zarówno badania, którym poddają się pacjenci, jak i wywiady przeprowadzone z nimi pozwalają określić skuteczność danego leku. Widać to na przykładach – pod koniec ubiegłego wieku nie istniały skuteczne leki hamujące rozwój Alzhaimera. Dziś pacjenci, u których zdiagnozowano tę chorobę, przyjmują leki o takim działaniu, a to poprawia komfort ich życia.

Przeprowadzanie badań klinicznych jest w Polsce niezbędne – to jeden z etapów, który musi przejść lek zanim będzie powszechnie dostępny. Co więcej, w Polsce badania kliniczne w Poznaniu, Warszawie czy innych miastach, muszą być przeprowadzane w oparciu o reguły Dobrej Praktyki Klinicznej (Good Clinical Practice – GCP). Stosowanie przyjętych zasad ma zagwarantować pacjentom bezpieczeństwo na każdym etapie badań klinicznych.

Podczas każdego badania klinicznego, które odbywa się w Polsce, lekarze muszą stosować się do reguł GCP. Nad ich przestrzeganiem czuwają m.in. organy rządowe odpowiedzialne za rejestrację leków.

Czytany 249 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści. 

Więcej w tej kategorii: « Dlaczego nie chudnę? Zdrowe co nieco »