Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 05 marzec 2018 13:04

Dlaczego prowadzi się badania kliniczne w Poznaniu?

Medycyna nieustannie się rozwija – z roku na rok na rynku pojawiają się nowe leki, dzięki którym możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia. Zanim jednak lek pojawi się w aptece, konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych.

Czym są badania kliniczne?

Nowy lek nie może po prostu pojawić się w aptece – niezbędne są badania kliniczne. Poznań, Warszawa czy Kraków – w największych miastach Polski takie badania są organizowane bardzo często. Zanim jednak do nich dojdzie, przeprowadza się liczne próby w laboratoriach. Wszystko po to, aby lek był bezpieczny i możliwe było określenie niepożądanych skutków ubocznych, jakie mogą się pojawić.

Biorąc pod uwagę powyższe, można powiedzieć, że badania kliniczne w Poznaniu czy Warszawie to programy badań nad nowymi lekami. W odróżnieniu od badań, które przeprowadza się w laboratoriach, badania kliniczne są prowadzone w udziałem pacjentów. To właśnie dzięki wywiadom z ochotnikami możliwe jest określenie, na ile lek jest skuteczny w walce z daną chorobą.

Dlaczego badania kliniczne są tak ważne?

Badania kliniczne w Poznaniu czy innym mieście w Polsce pozwalają rozwijać medycynę. Zarówno badania, którym poddają się pacjenci, jak i wywiady przeprowadzone z nimi pozwalają określić skuteczność danego leku. Widać to na przykładach – pod koniec ubiegłego wieku nie istniały skuteczne leki hamujące rozwój Alzhaimera. Dziś pacjenci, u których zdiagnozowano tę chorobę, przyjmują leki o takim działaniu, a to poprawia komfort ich życia.

Przeprowadzanie badań klinicznych jest w Polsce niezbędne – to jeden z etapów, który musi przejść lek zanim będzie powszechnie dostępny. Co więcej, w Polsce badania kliniczne w Poznaniu, Warszawie czy innych miastach, muszą być przeprowadzane w oparciu o reguły Dobrej Praktyki Klinicznej (Good Clinical Practice – GCP). Stosowanie przyjętych zasad ma zagwarantować pacjentom bezpieczeństwo na każdym etapie badań klinicznych.

Podczas każdego badania klinicznego, które odbywa się w Polsce, lekarze muszą stosować się do reguł GCP. Nad ich przestrzeganiem czuwają m.in. organy rządowe odpowiedzialne za rejestrację leków.

Czytany 232 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?

Więcej w tej kategorii: « Dlaczego nie chudnę? Zdrowe co nieco »