Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 05 marzec 2018 14:04

Dlaczego prowadzi się badania kliniczne w Poznaniu?

Medycyna nieustannie się rozwija – z roku na rok na rynku pojawiają się nowe leki, dzięki którym możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia. Zanim jednak lek pojawi się w aptece, konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych.

Czym są badania kliniczne?

Nowy lek nie może po prostu pojawić się w aptece – niezbędne są badania kliniczne. Poznań, Warszawa czy Kraków – w największych miastach Polski takie badania są organizowane bardzo często. Zanim jednak do nich dojdzie, przeprowadza się liczne próby w laboratoriach. Wszystko po to, aby lek był bezpieczny i możliwe było określenie niepożądanych skutków ubocznych, jakie mogą się pojawić.

Biorąc pod uwagę powyższe, można powiedzieć, że badania kliniczne w Poznaniu czy Warszawie to programy badań nad nowymi lekami. W odróżnieniu od badań, które przeprowadza się w laboratoriach, badania kliniczne są prowadzone w udziałem pacjentów. To właśnie dzięki wywiadom z ochotnikami możliwe jest określenie, na ile lek jest skuteczny w walce z daną chorobą.

Dlaczego badania kliniczne są tak ważne?

Badania kliniczne w Poznaniu czy innym mieście w Polsce pozwalają rozwijać medycynę. Zarówno badania, którym poddają się pacjenci, jak i wywiady przeprowadzone z nimi pozwalają określić skuteczność danego leku. Widać to na przykładach – pod koniec ubiegłego wieku nie istniały skuteczne leki hamujące rozwój Alzhaimera. Dziś pacjenci, u których zdiagnozowano tę chorobę, przyjmują leki o takim działaniu, a to poprawia komfort ich życia.

Przeprowadzanie badań klinicznych jest w Polsce niezbędne – to jeden z etapów, który musi przejść lek zanim będzie powszechnie dostępny. Co więcej, w Polsce badania kliniczne w Poznaniu, Warszawie czy innych miastach, muszą być przeprowadzane w oparciu o reguły Dobrej Praktyki Klinicznej (Good Clinical Practice – GCP). Stosowanie przyjętych zasad ma zagwarantować pacjentom bezpieczeństwo na każdym etapie badań klinicznych.

Podczas każdego badania klinicznego, które odbywa się w Polsce, lekarze muszą stosować się do reguł GCP. Nad ich przestrzeganiem czuwają m.in. organy rządowe odpowiedzialne za rejestrację leków.

Czytany 307 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

Więcej w tej kategorii: « Dlaczego nie chudnę? Zdrowe co nieco »