Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 05 marzec 2018 14:04

Dlaczego prowadzi się badania kliniczne w Poznaniu?

Medycyna nieustannie się rozwija – z roku na rok na rynku pojawiają się nowe leki, dzięki którym możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia. Zanim jednak lek pojawi się w aptece, konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych.

Czym są badania kliniczne?

Nowy lek nie może po prostu pojawić się w aptece – niezbędne są badania kliniczne. Poznań, Warszawa czy Kraków – w największych miastach Polski takie badania są organizowane bardzo często. Zanim jednak do nich dojdzie, przeprowadza się liczne próby w laboratoriach. Wszystko po to, aby lek był bezpieczny i możliwe było określenie niepożądanych skutków ubocznych, jakie mogą się pojawić.

Biorąc pod uwagę powyższe, można powiedzieć, że badania kliniczne w Poznaniu czy Warszawie to programy badań nad nowymi lekami. W odróżnieniu od badań, które przeprowadza się w laboratoriach, badania kliniczne są prowadzone w udziałem pacjentów. To właśnie dzięki wywiadom z ochotnikami możliwe jest określenie, na ile lek jest skuteczny w walce z daną chorobą.

Dlaczego badania kliniczne są tak ważne?

Badania kliniczne w Poznaniu czy innym mieście w Polsce pozwalają rozwijać medycynę. Zarówno badania, którym poddają się pacjenci, jak i wywiady przeprowadzone z nimi pozwalają określić skuteczność danego leku. Widać to na przykładach – pod koniec ubiegłego wieku nie istniały skuteczne leki hamujące rozwój Alzhaimera. Dziś pacjenci, u których zdiagnozowano tę chorobę, przyjmują leki o takim działaniu, a to poprawia komfort ich życia.

Przeprowadzanie badań klinicznych jest w Polsce niezbędne – to jeden z etapów, który musi przejść lek zanim będzie powszechnie dostępny. Co więcej, w Polsce badania kliniczne w Poznaniu, Warszawie czy innych miastach, muszą być przeprowadzane w oparciu o reguły Dobrej Praktyki Klinicznej (Good Clinical Practice – GCP). Stosowanie przyjętych zasad ma zagwarantować pacjentom bezpieczeństwo na każdym etapie badań klinicznych.

Podczas każdego badania klinicznego, które odbywa się w Polsce, lekarze muszą stosować się do reguł GCP. Nad ich przestrzeganiem czuwają m.in. organy rządowe odpowiedzialne za rejestrację leków.

Czytany 279 razy

Artykuły powiązane

 • Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy? Czym jest kolka niemowlęca? Jakie są jej objawy?

  Twoje dziecko nieustannie płacze i nie wiesz, co może mu dolegać? Być może to kolka niemowlęca, która przytrafia się bardzo często u tak małych dzieci. Dolegliwości z nią związane są bardzo dokuczliwe i w tym czasie trudno ukoić dziecko. Czym właściwie jest kolka niemowlęca i jakie są jej objawy?

 • Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu Poznaj najnowsze możliwości zakresu korekty wad zgryzu

  Marzy Ci się idealny uśmiech, ale nie chcesz nosić aparatu ortodontycznego ze względów estetycznych? Współczesna ortodoncja wychodzi naprzeciw Twoim oczekiwaniom. Dzisiejsze możliwości w zakresie leczenia wad zgryzu pozwalają przejść przez cały proces w sposób bezbolesny i niewidoczny dla otoczenia.

 • Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź! Jakie produkty mają niski ładunek glikemiczny? Sprawdź!

  Chcesz nauczyć się, jak dobierać odpowiednie produkty spożywcze w swojej diecie? W takim przypadku warto zapoznać się z definicją ładunku glikemicznego!

 • Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu Wrastający paznokieć nie straszny podologom we Wrocławiu

  Odczuwasz dyskomfort przy chodzeniu? Masz uczucie, że coś Cię kłuje lub uwiera w palec? Jeżeli nie wiesz co z tym zrobić, a ból się nasila, zwróć się po pomoc do wrocławskich podologów. Całkiem możliwe że problemem jest wrastający paznokieć.Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

 • Zdrowie rodem z Kanady Zdrowie rodem z Kanady

  Naprawdę niewiele rzeczy na naszym pięknym Świecie są bardziej typowe dla Kanady niż złocisty syrop klonowy.

Więcej w tej kategorii: « Dlaczego nie chudnę? Zdrowe co nieco »