Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 15 marzec 2018 11:18

Długo oczekiwane, bywają całkiem przyjemne. Kiedy odczujesz pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze odczuwane ruchy dziecka to moment, na który każda ciężarna czeka z niecierpliwością. Zanim jednak pojawią się silne kopniaki i uderzenia, musi minąć sporo czasu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszych wyraźnych sygnałów od płodu. 

Chociaż moment odczuwania pierwszych ruchów dziecka jest bardzo indywidualny, 16 tydzień ciąży to na pewno jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Zwykle trzeba poczekać do półmetka ciąży, a niekiedy nawet jeszcze kilka tygodni dłużej.

Pierwsze ruchy dziecka w połowie ciąży?

Jeżeli właśnie wybił 16 tydzień ciąży, musisz poczekać na pierwsze wyraźne ruchy płodu – szczególnie jeśli jest to twoja pierwsza ciąża. O ile niektóre wieloródki mogą zacząć odczuwać ruchy już od 16 tygodnia, o tyle kobiety spodziewające się swojego pierwszego dziecka muszą uzbroić się w cierpliwość. Zwykle wyraźne sygnały pojawiają się około 18-20 tygodnia ciąży, a nawet czasami jeszcze 1-2 tygodnie później.

Wynika to z prostego faktu: duża ilość wód płodowych oraz nieduże rozmiary płodu sprawiają, że dziecko ma jeszcze bardzo dużo miejsca do poruszania się. W miarę rozwoju ciąży zmniejsza się przestrzeń i dziecko robi się coraz większe i silniejsze, a co za tym idzie – wykonywane przez nie ruchy stają się coraz bardziej odczuwalne.

Czy to ruchy dziecka?

Pierwszym ruchom płodu daleko od mocnych kopniaków. Dużo bardziej przypominają delikatne muśnięcia. Niekiedy mają formę przelewania czy bulgotania, dlatego niejednokrotnie można je pomylić z pracą jelit.

Jeżeli jesteś wieloródką i minął już 16 tydzień lub jesteś ok. 20 tygodnia ciąży, a masz podobne doznania, to najprawdopodobniej są to pierwsze ruchy dziecka. Zamiast oczekiwać kopniaków czy wbijania stóp w żebra, wsłuchaj się w swój organizm. Pierwsze sygnały są dużo delikatniejsze, przez co dużo trudniej je wychwycić.

Brak ruchów dziecka – czy powinien niepokoić?

Jeżeli minął 16 tydzień ciąży i jeszcze nic nie czujesz, najpewniej nie ma czym się martwić. Masz jeszcze dużo czasu, aby zacząć odczuwać ruchy płodu. Ponadto warto mieć świadomość, że intensywność odczuć zależy od kilku czynników, m.in.:

 • grubości tkanki tłuszczowej – u kobiet z większą masą ciała odczuwanie ruchów może być słabsze, ponieważ tkanka tłuszczowa może amortyzować ruchy
 • umiejscowienia łożyska – jeśli znajduje się na przedniej ścianie macicy, odczuwalność ruchów może być mniejsza.

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia, jeśli kobieta nie odczuwa żadnych ruchów płodu po 22 tygodniu. W takim wypadku należy udać się do ginekologa, aby ocenić stan płodu.

Czytany 192 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.