czwartek, marzec 28, 2024
czwartek, 15 marzec 2018 12:18

Długo oczekiwane, bywają całkiem przyjemne. Kiedy odczujesz pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze odczuwane ruchy dziecka to moment, na który każda ciężarna czeka z niecierpliwością. Zanim jednak pojawią się silne kopniaki i uderzenia, musi minąć sporo czasu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszych wyraźnych sygnałów od płodu.



 

Chociaż moment odczuwania pierwszych ruchów dziecka jest bardzo indywidualny, 16 tydzień ciąży to na pewno jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Zwykle trzeba poczekać do półmetka ciąży, a niekiedy nawet jeszcze kilka tygodni dłużej.

Pierwsze ruchy dziecka w połowie ciąży?

Jeżeli właśnie wybił 16 tydzień ciąży, musisz poczekać na pierwsze wyraźne ruchy płodu – szczególnie jeśli jest to twoja pierwsza ciąża. O ile niektóre wieloródki mogą zacząć odczuwać ruchy już od 16 tygodnia, o tyle kobiety spodziewające się swojego pierwszego dziecka muszą uzbroić się w cierpliwość. Zwykle wyraźne sygnały pojawiają się około 18-20 tygodnia ciąży, a nawet czasami jeszcze 1-2 tygodnie później.

Wynika to z prostego faktu: duża ilość wód płodowych oraz nieduże rozmiary płodu sprawiają, że dziecko ma jeszcze bardzo dużo miejsca do poruszania się. W miarę rozwoju ciąży zmniejsza się przestrzeń i dziecko robi się coraz większe i silniejsze, a co za tym idzie – wykonywane przez nie ruchy stają się coraz bardziej odczuwalne.

Czy to ruchy dziecka?

Pierwszym ruchom płodu daleko od mocnych kopniaków. Dużo bardziej przypominają delikatne muśnięcia. Niekiedy mają formę przelewania czy bulgotania, dlatego niejednokrotnie można je pomylić z pracą jelit.

Jeżeli jesteś wieloródką i minął już 16 tydzień lub jesteś ok. 20 tygodnia ciąży, a masz podobne doznania, to najprawdopodobniej są to pierwsze ruchy dziecka. Zamiast oczekiwać kopniaków czy wbijania stóp w żebra, wsłuchaj się w swój organizm. Pierwsze sygnały są dużo delikatniejsze, przez co dużo trudniej je wychwycić.

Brak ruchów dziecka – czy powinien niepokoić?

Jeżeli minął 16 tydzień ciąży i jeszcze nic nie czujesz, najpewniej nie ma czym się martwić. Masz jeszcze dużo czasu, aby zacząć odczuwać ruchy płodu. Ponadto warto mieć świadomość, że intensywność odczuć zależy od kilku czynników, m.in.:

  • grubości tkanki tłuszczowej – u kobiet z większą masą ciała odczuwanie ruchów może być słabsze, ponieważ tkanka tłuszczowa może amortyzować ruchy
  • umiejscowienia łożyska – jeśli znajduje się na przedniej ścianie macicy, odczuwalność ruchów może być mniejsza.

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia, jeśli kobieta nie odczuwa żadnych ruchów płodu po 22 tygodniu. W takim wypadku należy udać się do ginekologa, aby ocenić stan płodu.