Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 15 marzec 2018 11:18

Długo oczekiwane, bywają całkiem przyjemne. Kiedy odczujesz pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze odczuwane ruchy dziecka to moment, na który każda ciężarna czeka z niecierpliwością. Zanim jednak pojawią się silne kopniaki i uderzenia, musi minąć sporo czasu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszych wyraźnych sygnałów od płodu. 

Chociaż moment odczuwania pierwszych ruchów dziecka jest bardzo indywidualny, 16 tydzień ciąży to na pewno jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Zwykle trzeba poczekać do półmetka ciąży, a niekiedy nawet jeszcze kilka tygodni dłużej.

Pierwsze ruchy dziecka w połowie ciąży?

Jeżeli właśnie wybił 16 tydzień ciąży, musisz poczekać na pierwsze wyraźne ruchy płodu – szczególnie jeśli jest to twoja pierwsza ciąża. O ile niektóre wieloródki mogą zacząć odczuwać ruchy już od 16 tygodnia, o tyle kobiety spodziewające się swojego pierwszego dziecka muszą uzbroić się w cierpliwość. Zwykle wyraźne sygnały pojawiają się około 18-20 tygodnia ciąży, a nawet czasami jeszcze 1-2 tygodnie później.

Wynika to z prostego faktu: duża ilość wód płodowych oraz nieduże rozmiary płodu sprawiają, że dziecko ma jeszcze bardzo dużo miejsca do poruszania się. W miarę rozwoju ciąży zmniejsza się przestrzeń i dziecko robi się coraz większe i silniejsze, a co za tym idzie – wykonywane przez nie ruchy stają się coraz bardziej odczuwalne.

Czy to ruchy dziecka?

Pierwszym ruchom płodu daleko od mocnych kopniaków. Dużo bardziej przypominają delikatne muśnięcia. Niekiedy mają formę przelewania czy bulgotania, dlatego niejednokrotnie można je pomylić z pracą jelit.

Jeżeli jesteś wieloródką i minął już 16 tydzień lub jesteś ok. 20 tygodnia ciąży, a masz podobne doznania, to najprawdopodobniej są to pierwsze ruchy dziecka. Zamiast oczekiwać kopniaków czy wbijania stóp w żebra, wsłuchaj się w swój organizm. Pierwsze sygnały są dużo delikatniejsze, przez co dużo trudniej je wychwycić.

Brak ruchów dziecka – czy powinien niepokoić?

Jeżeli minął 16 tydzień ciąży i jeszcze nic nie czujesz, najpewniej nie ma czym się martwić. Masz jeszcze dużo czasu, aby zacząć odczuwać ruchy płodu. Ponadto warto mieć świadomość, że intensywność odczuć zależy od kilku czynników, m.in.:

 • grubości tkanki tłuszczowej – u kobiet z większą masą ciała odczuwanie ruchów może być słabsze, ponieważ tkanka tłuszczowa może amortyzować ruchy
 • umiejscowienia łożyska – jeśli znajduje się na przedniej ścianie macicy, odczuwalność ruchów może być mniejsza.

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia, jeśli kobieta nie odczuwa żadnych ruchów płodu po 22 tygodniu. W takim wypadku należy udać się do ginekologa, aby ocenić stan płodu.

Czytany 182 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies