Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 15 marzec 2018 12:18

Długo oczekiwane, bywają całkiem przyjemne. Kiedy odczujesz pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze odczuwane ruchy dziecka to moment, na który każda ciężarna czeka z niecierpliwością. Zanim jednak pojawią się silne kopniaki i uderzenia, musi minąć sporo czasu. Dowiedz się, kiedy możesz spodziewać się pierwszych wyraźnych sygnałów od płodu. 

Chociaż moment odczuwania pierwszych ruchów dziecka jest bardzo indywidualny, 16 tydzień ciąży to na pewno jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Zwykle trzeba poczekać do półmetka ciąży, a niekiedy nawet jeszcze kilka tygodni dłużej.

Pierwsze ruchy dziecka w połowie ciąży?

Jeżeli właśnie wybił 16 tydzień ciąży, musisz poczekać na pierwsze wyraźne ruchy płodu – szczególnie jeśli jest to twoja pierwsza ciąża. O ile niektóre wieloródki mogą zacząć odczuwać ruchy już od 16 tygodnia, o tyle kobiety spodziewające się swojego pierwszego dziecka muszą uzbroić się w cierpliwość. Zwykle wyraźne sygnały pojawiają się około 18-20 tygodnia ciąży, a nawet czasami jeszcze 1-2 tygodnie później.

Wynika to z prostego faktu: duża ilość wód płodowych oraz nieduże rozmiary płodu sprawiają, że dziecko ma jeszcze bardzo dużo miejsca do poruszania się. W miarę rozwoju ciąży zmniejsza się przestrzeń i dziecko robi się coraz większe i silniejsze, a co za tym idzie – wykonywane przez nie ruchy stają się coraz bardziej odczuwalne.

Czy to ruchy dziecka?

Pierwszym ruchom płodu daleko od mocnych kopniaków. Dużo bardziej przypominają delikatne muśnięcia. Niekiedy mają formę przelewania czy bulgotania, dlatego niejednokrotnie można je pomylić z pracą jelit.

Jeżeli jesteś wieloródką i minął już 16 tydzień lub jesteś ok. 20 tygodnia ciąży, a masz podobne doznania, to najprawdopodobniej są to pierwsze ruchy dziecka. Zamiast oczekiwać kopniaków czy wbijania stóp w żebra, wsłuchaj się w swój organizm. Pierwsze sygnały są dużo delikatniejsze, przez co dużo trudniej je wychwycić.

Brak ruchów dziecka – czy powinien niepokoić?

Jeżeli minął 16 tydzień ciąży i jeszcze nic nie czujesz, najpewniej nie ma czym się martwić. Masz jeszcze dużo czasu, aby zacząć odczuwać ruchy płodu. Ponadto warto mieć świadomość, że intensywność odczuć zależy od kilku czynników, m.in.:

 • grubości tkanki tłuszczowej – u kobiet z większą masą ciała odczuwanie ruchów może być słabsze, ponieważ tkanka tłuszczowa może amortyzować ruchy
 • umiejscowienia łożyska – jeśli znajduje się na przedniej ścianie macicy, odczuwalność ruchów może być mniejsza.

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia, jeśli kobieta nie odczuwa żadnych ruchów płodu po 22 tygodniu. W takim wypadku należy udać się do ginekologa, aby ocenić stan płodu.

Czytany 263 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.