Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 07 lipiec 2016 13:26

Czym jest Zespół Suchego Oka?

Czy wiesz, że co trzeci pacjent zgłaszający się do lekarza okulisty prezentuje symptomy sugerujące Zespół Suchego Oka? Jest to wieloczynnikowe schorzenie dotyczące łez i powierzchni oka, którego wynikiem są: objawy dyskomfortu, zaburzenia widzenia oraz niestabilność filmu łzowego.
Czym są łzy? Dlaczego są ważne?

 

Łza (tzw. film łzowy) to nawilżająca, oczyszczająca, zabezpieczająca powierzchnię rogówki i spojówki oka ciecz. Składa się głównie z wody, elektrolitów oraz białek. Produkowana jest przez gruczoły łzowe, a jej rozprowadzanie po powierzchni oka odbywa się poprzez mruganie powiekami. Łzy często pojawiają się podczas intensywnych stanów emocjonalnych (radość, smutek), jednak nawilżają oko także wtedy, gdy człowiek nie płacze. Mają ochronne, oczyszczające, nawilżające i antybakteryjne właściwości, są więc niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku.
Często występującym schorzeniem jest zaburzenie wydzielania łez – ich zbyt mała ilość lub nieprawidłowy skład, może prowadzić do suchości oka.

Z czego może wynikać Zespół Suchego Oka?
-Nietolerancja na soczewki kontaktowe
-Podrażnienie oczu w wyniku działania czynników zewnętrznych (dym, klimatyzacja, zanieczyszczenia, ciepło, suche powietrze itp.)
-Zmęczenie wywołane: długotrwałą pracą przy komputerze, oglądaniem telewizji, wielogodzinną jazdą samochodem (wytężony wzrok), przebywaniem w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach, wielogodzinnym czytaniem
-Pływanie w chlorowanej wodzie
-Zapalenie spojówek

Jak się objawia Zespół Suchego Oka?
Film łzowy składa się z trzech warstw: lipidowej (utrzymuje gładką powierzchnię oraz zapobiega parowaniu), wodnej (m.in. usuwa zanieczyszczenia z powierzchni oka) i śluzowej (utrzymuje powierzchnię nabłonka w stanie łatwo przyswajającym wodę). Wydzielanie niedostatecznej ilości substancji przez jedną lub więcej warstw prowadzi do zaburzeń w naturalnym dbaniu o wrażliwy narząd wzroku. Konsekwencją zaburzeń są objawy takie jak: uczucie suchości, pieczenie, zmęczenie oczu, mglistość widzenia, umiarkowanie przekrwienie i uczucie piasku pod powiekami. Warto dodać, że brak uczucia suchości nie wyklucza występowania Zespołu Suchego Oka, ponieważ produkcja łez może być prawidłowa, ale nie potrafią one nawilżyć oka,
np. w skutek ich nieprawidłowego składu.

Jak radzić sobie z Zespołem Suchego Oka?
Nieleczony Zespół Suchego Oka może prowadzić do uszkodzenia nabłonka rogówki, stanów zapalnych, zakażeń i owrzodzeń rogówki. Jeśli zauważone zostaną objawy ZSO natychmiast powinniśmy udać się do lekarza okulisty.
Nawilżające krople do oczu tzw. „sztuczne łzy” zapewnią optymalny poziom nawilżenia. Wybierając krople nawilżające warto zwrócić uwagę na skład – kompozycja składników powinna być zbliżona do składu płynu łzowego. Zaleca się używanie preparatów pozbawionych środków konserwujących, które są bezpieczne również dla alergików i osób noszących soczewki kontaktowe. U pacjentów z objawami ZSO zalecane jest stosowanie preparatów sztucznych łez bez konserwantów, szczególnie zawierających hialuronian sodu (naturalny składnik łez)1.

Kwas hialuronowy – naturalny składnik łez!
Hialeye Free 0,4% - specjalista od nawilżania. Hialeye Free 0,4% to nawilżające krople do oczu bez konserwantów.
Hialeye Free 0,4%, dzięki właściwościom nawilżającym i ochronnym hialuronianu sodu, pomaga usunąć uciążliwe dolegliwości typowe dla:
-Zespołu Suchego Oka,
-zapalenia spojówek.

Hialeye Free 0,4% przynosi ulgę także:
-po zabiegach chirurgicznych w obrębie oka,
-przy stosowaniu leków przeciwjaskrowych,
-przy uczuciu suchości, pieczenia oczu,
-podczas pracy przy ekranie komputera, długiej jazdy samochodem, lotów długodystansowych,
-przy uczuciu obecności ciała obcego w oku wywołanym czynnikami takimi jak: wiatr, słońce, zimne, suche powietrze, słona woda, dym, nadmierne oświetlenie, klimatyzacja, kurz, zanieczyszczenia powietrza.

Krople nawilżające Hialeye Free 0,4% mogą być stosowane ze wszystkimi rodzajami soczewek kontaktowych. Chronią, nawilżają i powlekają powierzchnię oka, przynosząc długotrwałą ulgę wysuszonym oczom.
Hialeye Free 0,4% posiada przezroczystą, wygodną i miękką buteleczkę o pojemności 10 ml, zastosowanie unikalnego systemu aplikacji OSD zapewnia sterylność roztworu oraz precyzyjną aplikację kropli.

Hialeye Free 0,4% to najwyższe dostępne stężenie hialuronianu sodu!
Hialeye Free 0,4% może być stosowany aż 4 miesiące po otwarciu.
Cena*: ok. 29,59 zł

 

Dystrybutor: Adamed Consumer Healthcare S.A.

Uwaga! Marka Hialeye to także produkty o innych składach i stężeniach hialuronianu sodu do wyboru:
Hialeye Free - do stosowania każdego dnia.
Krople do oczu. Kwas hialuronowy 0,2%.

Ważność po otwarciu: 6 miesięcy, cena*: ok. 25,20 zł

Hialeye Free Complex – Ulga dla podrażnionych, zmęczonych i czerwonych oczu. Roztwór do oczu. Kwas hialuronowy 0,2 % + wody z kwiatów.
Ważność po otwarciu: 2 miesiące, cena*: ok. 28,15zł

Czytany 982 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?