środa, kwiecień 24, 2024
piątek, 05 styczeń 2018 09:36

Czego nie wiesz o higienie jamy ustnej?

Z dostępnych danych statystycznych jednoznacznie wynika, że pod względem stanu uzębienia Polacy znajdują się na szarym końcu rankingu obejmującego społeczeństwa krajów członkowskich Unii Europejskich.

Statystyki wskazują, że aż u 99 procent dorosłych Polaków występuje choroba próchnicza. Jednocześnie u 95 procent z nich próchnica dotyczy więcej, niż jednego zęba. Do tego trzeba dodać jeszcze jedną, smutną statystykę, a mianowicie fakt, że próchnica występuje również u ponad 96 procent obywateli Polski w wieku do 25 lat. 

Jak więc widać, statystyki dotyczące stanu uzębienia Polaków są naprawdę zatrważające. Jeżeli chodzi o przyczyny opisywanego stanu rzeczy, to specjaliści i analitycy wskazują kilka podstawowych czynników, które w największym stopniu mogły zdeterminować obecną sytuację. W pierwszej kolejności mówi się więc o wycofaniu gabinetów stomatolicznych ze szkół a także z ogólnie utrudnionym dostępem do leczenia stomatologicznego w Polsce. Kolejny istotny czynnik to jednak po prostu brak odpowiedniej świadomości wśród Polaków na temat podstawowych zasad higieny jamy ustnej oraz zapobiegania takim chorobom, jak na przykład właśnie próchnica czy też różnego rodzaju choroby przyzębia. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej. 

Czego nie wiesz o higienie jamy ustnej?

Istnieje kilka podstawowych zasad efektywnej higieny jamy ustnej. Na początek warto obalić popularny mit mówiący, że zęby należy myć po każdym posiłku. W rzeczywistości, takie postępowanie nie tylko nie pomaga naszym zębom, ale wręcz im szkodzi: zbyt częste szczotkowanie prędzej czy później powoduje uszkodzenie szkliwa, a to z kolei czyni zęby znacznie podatniejszymi na działanie różnego rodzaju szkodliwych czynników.

Kolejna istotna zasada to fakt, że samo mycie zębów klasyczną szczoteczką nie wystarczy do dokładnego ich oczyszczenia. Zasięg szczoteczki jest bowiem ograniczony: nie można przy jej pomocy oczyścić na przykład przestrzeni między zębami. Do tego potrzebne nam będa nam nici dentystyczne.

Zresztą również sama efektywność korzystania z klasycznej szczoteczki do zębów jest dyskusyjna: badania dowodzą, że wysokiej jakości szczoteczki elektryczne są nawet o kilkadziesiąt procent skuteczniejsze w czyszczeniu zębów.