Polecane artykuły

 • 1
piątek, 24 lipiec 2015 09:26

Częste zaburzenia snu

10 ogólnych zaburzeń snu

1. Bezsenność
Bezsenność to trudności z zaśnięciem lub pozostaniem we śnie. Często przyczyną jest dyskomfort z powodu choroby. Innymi razy, może być to uczucie zdenerwowania, smutek lub stres. W tych przypadkach należy pozbyć się przyczyny, by bezsenność przestała być problemem. Ale często nie ma oczywistej przyczyny. Tu mogą pomóc dobre nawyki snu (utrzymanie tych samych godzin kładzenia się spać i budzenia rano, zasypianie w ciemnym pokoju, wietrzenie sypialni, wygodne zdrowe materace np. materace lateksowe). Jeśli to nie wystarczy, istnieją bardziej skomplikowane zabiegi. Jednym z nich jest znana terapia poznawczo- zachowawcza, którą prowadzi wykwalifikowany terapeuta. Leki uspokajające będą działać tylko na krótką metę.

2. Chrapanie
Chrapanie jest częstym problemem. Wpływa na 40% mężczyzn i 20% kobiet na bieżąco. Chrapanie zwiększa się z wiekiem i przyrostem masy ciała. Ktoś, kto chrapie również zakłóca sen swojego partnera. Może to powodować stres dla obu z nich. Co ważne, wielu stałych chrapiących cierpią także na bezdech senny.

3. Obturacyjny bezdech senny
Oznacza to utratę możliwości swobodnego oddychania. Zdarza się w kółko podczas snu. Jest to spowodowane przez wąskie gardło. Większość ludzi, którzy mają bezdech senny - chrapie. Okres, kiedy mamy problem z oddychaniem kończy się gdy się wybudzamy. To obudzenie jest często bardzo krótkie, nie pamiętamy o nim potem. Ale takie wybudzanie się na okrągło zakłóca sen i powoduje nadmierne zmęczenie w ciągu dnia. Istnieją leki, które działają. Pomaga również utrata masy ciała, zmniejszenie spożywania alkoholu, specjalne urządzenia dentystyczne i terapia.

4. Hipowentylacja podczas snu
Mięśnie, które wykorzystujemy do oddychania muszą być poinformowane przez mózg o swej pracy. Gdy śpimy, jest mniejszy przepływ tej informacji z mózgu. Oznacza to, że osoby, których mięśnie oddechowe są słabe lub z nadmiernym obciążeniem przez ciężkie choroby płuc lub otyłością mogą nie wystarczająco mocno oddychać podczas snu. Jest to znane jako hipowentylacja uśpienia. Bez leczenia, może to prowadzić do problemów oddychania i niewydolności serca w ciągu dnia. Urządzenie do pomocy w oddychaniu podczas snu będzie działać w leczeniu tego problemu. Zabieg ten nazywany jest nieinwazyjną wentylacją dodatnim ciśnieniem.

5.Zespół niespokojnych nóg
Ludzie z zespołem niespokojnych nóg mają nieprzyjemne uczucie w nogach. Można zatrzymać to uczucie tylko poprzez poruszenie nogami. Najgorzej jest od wieczora aż do wczesnych godzin porannych. Powoduje to pogorszenie jakości snu. Niekiedy zespół niespokojnych nóg jest spowodowany wystarczającą ilością żelaza w organizmie. Istnieje kilka leków, które mogą go zatrzymać.

6. Bruksizm
Wiąże się to ze zgrzytaniem zębów podczas snu. Jest to dość powszechne. Jeśli nie jest leczony, może spowodować trwałe uszkodzenie zębów. Czasami powoduje to duży dyskomfort szczęki. Ale często ludzie, którzy cierpią na nocne zgrzytanie zębów nie są świadomi niczego. Używając osłony stomatologicznej można chronić swoje zęby

7. Narkolepsja
Około 1 na 2000 osób cierpi na narkolepsję. To odnosi się do niestabilnego przełączania pomiędzy byciem na jawie i we śnie. Ludzie, którzy cierpią na to, częściej niż by tego chcieli czują się bardziej senni. Mogą także pojawiać się halucynacje. Dzieje się tak przed samym zaśnięciem lub wybudzeniem. Czasami, gdy się obudzą, nie mogą poruszać się na chwilę. Nazywamy to paraliżem sennym. Narkolepsja łączy się czasem także z katapleksją. Katalepsja to nagłe uczucie osłabienia mięśni. Trwa ona tylko na chwilę i najczęściej występuje po uczuciu silnych emocji. Nie każdy z narkolepsją posiada wszystkie te problemy. Terapie lekowe mogą działać bardzo dobrze. Paraliż snu może występować również sam, bez związku z narkolepsją.

8.Chodzenie we śnie, mówienie przez sen i inne automatyczne zachowania.
Jest wiele rzeczy, które zazwyczaj wykonujemy tylko, gdy jesteśmy na jawie. Należą do nich chodzenie i mówienie. Ale niektórzy ludzie robią te rzeczy podczas snu. Dzieje się tak, gdy tylko częściowo się obudzimy. Często zdarza się to u dzieci. Te problemy zazwyczaj odchodzą gdy dorastamy. Ale czasami nie. Istnieją inne złożone zachowania, które mogą się zdarzyć podczas snu, np. niepohamowany apetyt i zachowania seksualne. Mogą być one kłopotliwe zarówno dla osoby, która je przeżywa, jaki i ich partnerów. Istnieją leki, które pomagają załagodzić takie zjawiska.

9. Lęki i nocne koszmary
One też się pojawiają, ponieważ nie w pełni obudziliśmy się Ponownie, są one znacznie częstsze u dzieci niż u dorosłych. Mogą być bardzo niepokojące dla osoby, która je ma i dla partnerów/rodziców. Mogą też sprawiać, że ludzie będą kojarzyć kładzenie się spać z czymś stresującym. Nieprawidłowe nawyki snu pogorszają sny, zwiększając szanse na pojawianie się koszmarów. W tym wypadku sprawdzają się rozmowy z psychologiem lub terapeutą. Od czasu do czasu potrzebne są leki.

10. REM (szybkie ruchy oka) zaburzenia fazy snu
Okres, kiedy śpimy można podzielić na kilka etapów. Marzenia zdarzają się najczęściej w fazie snu nazywanej REM. W tym czasie wszystkie mięśnie kończyn są zwykle zrelaksowane. Jednak w fazie REM z zaburzeniami, mięśnie staja się aktywne. Objawia się to gwałtownymi ruchami ciała. Istnieje zagrożenie uszkodzenia ciała zarówno dla osoby śniącej, ja i dla partnera obok. Są leki, które mogą pomóc w tej przypadłości.

Czytany 1291 razy

Artykuły powiązane

 • Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja? Czy szczoteczki manualne do zębów to dobra opcja?

  Tradycyjne szczoteczki do zębów, czyli inaczej szczoteczki manualne, mimo upływu lat nie tracą zainteresowania wśród ludzi. Choć z biegiem czasu na rynku pojawia się coraz to więcej modeli szczoteczek elektrycznych i innych to jednak szczoteczki tradycyjne takie, jak chociażby curaprox 5460 cieszą się nadal sporym zainteresowaniem.

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.