sobota, kwiecień 20, 2024
poniedziałek, 21 listopad 2022 14:11

Co to jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna Antykoncepcja awaryjna pixabay

To może przytrafić się każdemu. Nawet przy najbardziej skrupulatnym stosowaniu metod antykoncepcyjnych może okazać się, że stosowana metoda zawiodła. Co wtedy? Czy pozostaje nam jedynie mieć nadzieję, że nic się nie stało? Na szczęście jest sposób na uniknięcie niechcianych konsekwencji takich sytuacji. Czym jest antykoncepcja awaryjna i jakie są zalecenia do jej zastosowania?

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Antykoncepcja awaryjna to jedna z metod antykoncepcyjnych, mających na celu zapobieganie zapłodnieniu. Inną nazwą tej formy antykoncepcji jest antykoncepcja postkoitalna. Tym, co odróżnia tę formę zapobiegania ciąży od innych form, jest czas jej zastosowania. W przypadku antykoncepcji awaryjnej czas ten wynosi w zależności od zastosowanego środka do kilkudziesięciu godzin po stosunku. Antykoncepcja awaryjna występuje w formie tabletki, tzw. pigułki "dzień po". Jej zażycie powoduje zatrzymanie bądź opóźnienie wystąpienia owulacji, co zapobiega wystąpieniu zapłodnienia nawet w przypadku niezabezpieczonego stosunku. 

Kiedy zalecane jest zastosowanie antykoncepcji awaryjnej?

Antykoncepcja awaryjna nie powinna być stosowana jako regularna forma antykoncepcji. Istnieje jedynie kilka wskazań do jej stosowania. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której podczas stosunku zastosowana była jakaś inna metoda antykoncepcyjna, która zawiodła. Może to dotyczyć np. sytuacji pęknięcia prezerwatywy. Innym zaleceniem do zastosowania tabletki "dzień po" jest sytuacja, gdy pominięta zostanie dawka przyjmowanej regularnie antykoncepcji hormonalnej. Opóźnienie bądź całkowite pominięcie przyjęcia tabletki może znacząco obniżać skuteczność tej formy zapobiegania ciąży. To samo dotyczy plastrów czy zastrzyków antykoncepcyjnych. Szczególną sytuacją, gdy zalecane jest zażycie antykoncepcji awaryjnej, jest sytuacja molestowania seksualnego z wykorzystaniem narządów płciowych czy inna przemoc seksualna, w której mogło dojść do zapłodnienia. Jak zdobyć tabletkę dzień po? Najprościej jest umówić się na wizytę w przychodni internetowej takiej jak Twoje Zdrowie, dzięki czemu bez wychodzenia z domu, po rozmowie z lekarzem otrzymamy odpowiednią receptę.

Czy antykoncepcja awaryjna to środek wczesnoporonny?

Mimo wielu kontrowersji wokół antykoncepcji awaryjnej warto podkreślić, że nie jest to środek wczesnoporonny. Mówiąc inaczej, zażycie tabletki "dzień po" nie jest w stanie zagrozić ciąży, jeżeli już doszło do zapłodnienia. Taka sytuacja może mieć miejsce, np. gdy już wcześniej doszło do niezabezpieczonego stosunku i zapłodnienia, bądź gdy tabletka zostanie przyjęta zbyt późno. Zawarte w tabletce "dzień po" składniki nie tylko nie zagrażają ciąży, ale wręcz ją podtrzymują. Traktowanie antykoncepcji awaryjnej jako środka poronnego jest więc zupełnym nieporozumieniem, wynikającym przede wszystkim z braku wiedzy na ten temat. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pigułki dzień po, koniecznie zajrzyj tutaj.