czwartek, marzec 28, 2024
czwartek, 20 lipiec 2017 11:37

Chciałbyś zostać trenerem piłkarskim? Sprawdź co powinieneś zrobić

Piłka nożna to chyba obecnie najpopularniejszy sport zawodowy na świecie. Zarobki piłkarzy pracujących w najlepszych europejskich klubach liczone są w milionach euro. Nie każdy może zostać wybitnym graczem, w związku z tym wiele osób które czują, że mają ku temu predyspozycje decyduje się na podjęcie pracy w zawodzie trenera. Oto podstawowe informacje jak zostać trenerem.

Dobry trener to jeden z kluczowych elementów każdej mistrzowskiej drużyny. Dla wielu osób niewątpliwą zaletą pracy w tym zawodzie jest duża aktywność fizyczna. Pracując jako coach nie trzeba szukać w wyszukiwarce internetowej ofert salonów masażu pod hasłem masaż pleców warszawa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zawód trenera wiąże się z dużą presją psychiczną ze strony kibiców, działaczy i dziennikarzy. Gdy drużyna wygrywa to trener noszony jest na rękach, gdy przegrywa jest pierwszy do zwolnienia. Aby zdobyć niezbędne kwalifikacje do wykonywania tego zawodu trzeba odbyć kurs coachingu dla trenerów piłkarskich znany w Polsce jako kurs trenerski.

Każdy kibic, który ogląda mecz piłkarski w domu czy na stadionie uważa się za eksperta i ma mnóstwo złotych rad na temat co zrobić, aby drużyna grała lepiej i wygrywała. To jednak za mało by zostać trenerem. Trener piłki nożnej zajmuje się przeprowadzaniem treningów, organizowaniem zgrupowań i innych zajęć sportowych w klubie piłkarskim, oraz wychowywaniem i poszerzaniem wiedzy i umiejętności zawodników. Ma to na celu osiąganie przez prowadzoną drużynę jak najlepszych wyników sportowych, które zaprowadzą ją na same szczyty. Do niedawna, aby wykonywać zawód trenera wymagane były specjalne uprawnienia i kwalifikacje. Zmieniła to ustawa o deregulacji, która zniosła m. in. klasy trenerskie czy wymóg posiadania wyższego wykształcenia. W chwili obecnej, zgodnie z przepisami, aby zostać trenerem piłkarskim należy mieć ukończone osiemnaście lat, co najmniej średnie wykształcenie, być osobą niekaraną wyrokiem za umyślnie popełnione przestępstwo oraz posiadać wiedzę, umiejętności i doświadczenie potrzebne do wykonywania tego zawodu. Mimo, że liczy się tu praktyka i doświadczenie, to jednak kluby sportowe (zwłaszcza na wyższym szczeblu), preferują osoby mające wykształcenie kierunkowe zdobyte na Akademii Wychowania Fizycznego. Należy dodać, że PZPN organizuje kursy i szkolenia trenerskie po ukończeniu których otrzymuje się licencję.

Zawód trenera piłkarskiego wymaga odpowiednich cech charakteru takich jak: bycie charyzmatycznym, cierpliwym, odpornym na stres i presję, posiadanie umiejętności myślenia strategicznego i  wysokich umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych. Plusami tego zawodu są: realizacja sportowej pasji, elastyczny czas pracy, satysfakcja z sukcesów, możliwość ciągłego rozwoju zawodowego i zdobywania szerszych uprawnień. Minusem jest stosunkowa mała ilość miejsc pracy i praca pod presją – oczekiwania ciągłego sukcesu.