Polecane artykuły

 • 1
poniedziałek, 26 marzec 2018 12:59

Badanie EKG metodą Holtera – na czym polega?

Niektóre nieprawidłowości w pracy serca nie dają się wykryć w badaniach takich jak klasyczny elektrokardiogram (spoczynkowy) czy echo serca. Pojawiają się bowiem np. wówczas, gdy pacjent śpi albo podejmuje wysiłek. Na szczęście istnieje sposób monitorowania tego typu zaburzeń, którym jest EKG metodą Holtera. Na czym polega to zwane skrótowo „holterem” badanie?

 Składa się ono z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym jest rejestracja czynności serca przez minimum dobę przy pomocy specjalnego urządzenia, drugim natomiast – prowadzenie przez badaną osobę dzienniczka aktywności. Porównanie zapisu z urządzenia z notatkami pacjenta pozwala stwierdzić lekarzowi, jaki rodzaj nieprawidłowości występuje w odpowiedzi na dane zdarzenie czy zachowanie.

Dzienniczek pacjenta

Badany powinien uwzględniać w swoich zapiskach nie tylko konkretne czynności (jak np. „sen”, „wchodzenie po schodach na drugie piętro” czy „kłótnia z żoną”), ale też godzinę, w której miały one miejsce, a także towarzyszące im, odczuwane w ciele reakcje (np. „duszności”, „kołatanie serca”, „zawroty głowy”).

Urządzenie

Jeśli chodzi o samo urządzenie monitorujące pracę serca, to ma ono postać niewielkiego pudełeczka i przypomina nieco walkmana albo telefon komórkowy. Podczas badania EKG metodą Holtera, czyli przynajmniej przez 24 godziny, nosi się je na pasku. Urządzenie jest połączone za pomocą cienkich przewodów z przyklejonymi na skórze w okolicach serca elektrodami. Przed ich umieszczeniem skórę należy oczyścić i odtłuścić – spirytusem, eterem albo specjalną pastą. Owłosioną klatkę piersiową należy też w miejscu naklejenia elektrod uprzednio ogolić.

Zalecenia

Co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy elektrody nie odkleiły się od ciała (wówczas wystarczy przykleić je zwyczajnym plastrem bez opatrunku) i czy przewody też są na swoim miejscu (jeśli „wyskoczą”, wystarczy wcisnąć je z powrotem na zatrzask). Przez czas trwania badania nie wolno myć całego ciała, zarówno w kąpieli, jak i pod prysznicem, aby nie zamoczyć elektrod ani samego urządzenia. – Niewskazane jest też korzystanie z koców i poduszek elektrycznych, a także telefonów komórkowych – mówi specjalista z NZOZ Euro-Klinika w Siemianowicach Śląskich. – Poza tym nie należy stosować żadnych ograniczeń w codziennej aktywności. Tylko dzięki temu badanie będzie miarodajne – dodaje.

Wskazania

EKG metodą Holtera jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Wykonuje się je u osób, którym zdarzają się omdlenia i zasłabnięcia, u których stwierdzono zaburzenia rytmu serca albo w przypadku których zachodzi podejrzenie tzw. bloku, czyli nieprawidłowo wolnej pracy mięśnia sercowego (np. w czasie snu). Badanie to przeprowadza się także wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych negatywnych objawów, ale przebył zawał serca, cierpi na cukrzycę lub rozpoznano u niego chorobę niedokrwienną serca. Służy ono także do monitorowania pracy serca u osób z wszczepionym rozrusznikiem.

Czytany 374 razy

Artykuły powiązane

 • Co na zmęczenie? Co na zmęczenie?

  Regenerująca dieta, sen, aromaterapia, dodające sił napoje, suplementy (np. solgar magnez) to tylko niektóre sposoby na regenerację organizmu, która jest wręcz niezbędna po ciężkim dniu. Poznaj jak działają te sposoby radzenia sobie ze zmęczeniem.

 • Jak poprawić smarowanie stawów? Jak poprawić smarowanie stawów?

  Chód, bieg, a nawet gryzienie – każda z tych czynności angażuje do działania stawy. W momencie, gdy sprawują się one bez zarzutu, rzadko kto zwraca uwagę na ich kondycję. Jednak w sytuacji pogorszenia się ich stanu, samodzielne funkcjonowanie staje się nie lada wyzwaniem.

 • Jak walczyć z żylakami? Jak walczyć z żylakami?

  Jeszcze niedawno pozbycie się żylaków było możliwe jedynie za pomocą poważnej operacji. W obecnych czasach stosuje się mało inwazyjne zabiegi, w których nie korzysta się już ze skalpela, tak więc nie budzą już one tyle grozy. Warto pamiętać, iż żylaki to sprawa, której nie należy bagatelizować, ponieważ są one nie tylko defektem kosmetycznym, ale i objawem choroby, którą powinno się zdiagnozować i leczyć.

 • Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony? Co zrobić gdy cały czas czuje się zmęczony?

  Ciągłe uczucie zmęczenia może oznaczać pojawieniem się anemii. Jest to choroba, w której zaburzenia dotyczą czerwonych krwinek i ilości hemoglobiny będącej czerwonym barwnikiem krwi. Choroba ta jest niezwykle groźna dla serca oraz mózgu, tak więc przy pierwszych takich objawach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który na początku zleci proste badanie krwi mające na celu wykrycia lub wykluczenia anemii.

 • Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną? Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

  Pokrzywka idiopatyczna jest schorzeniem utrudniającym życie wielu pacjentom, ponieważ jest jaeną z najczęściej pojawiających się pokrzywek przewlekłych. Jej objawy, takie jak swędzące wykwity, mogą utrzymywać się ponad 6 tygodni i towarzyszy im bardzo często złe samopoczucie, bezsenność i rozdrażnienie.