Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 26 marzec 2018 10:59

Badanie EKG metodą Holtera – na czym polega?

Niektóre nieprawidłowości w pracy serca nie dają się wykryć w badaniach takich jak klasyczny elektrokardiogram (spoczynkowy) czy echo serca. Pojawiają się bowiem np. wówczas, gdy pacjent śpi albo podejmuje wysiłek. Na szczęście istnieje sposób monitorowania tego typu zaburzeń, którym jest EKG metodą Holtera. Na czym polega to zwane skrótowo „holterem” badanie?

 Składa się ono z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym jest rejestracja czynności serca przez minimum dobę przy pomocy specjalnego urządzenia, drugim natomiast – prowadzenie przez badaną osobę dzienniczka aktywności. Porównanie zapisu z urządzenia z notatkami pacjenta pozwala stwierdzić lekarzowi, jaki rodzaj nieprawidłowości występuje w odpowiedzi na dane zdarzenie czy zachowanie.

Dzienniczek pacjenta

Badany powinien uwzględniać w swoich zapiskach nie tylko konkretne czynności (jak np. „sen”, „wchodzenie po schodach na drugie piętro” czy „kłótnia z żoną”), ale też godzinę, w której miały one miejsce, a także towarzyszące im, odczuwane w ciele reakcje (np. „duszności”, „kołatanie serca”, „zawroty głowy”).

Urządzenie

Jeśli chodzi o samo urządzenie monitorujące pracę serca, to ma ono postać niewielkiego pudełeczka i przypomina nieco walkmana albo telefon komórkowy. Podczas badania EKG metodą Holtera, czyli przynajmniej przez 24 godziny, nosi się je na pasku. Urządzenie jest połączone za pomocą cienkich przewodów z przyklejonymi na skórze w okolicach serca elektrodami. Przed ich umieszczeniem skórę należy oczyścić i odtłuścić – spirytusem, eterem albo specjalną pastą. Owłosioną klatkę piersiową należy też w miejscu naklejenia elektrod uprzednio ogolić.

Zalecenia

Co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy elektrody nie odkleiły się od ciała (wówczas wystarczy przykleić je zwyczajnym plastrem bez opatrunku) i czy przewody też są na swoim miejscu (jeśli „wyskoczą”, wystarczy wcisnąć je z powrotem na zatrzask). Przez czas trwania badania nie wolno myć całego ciała, zarówno w kąpieli, jak i pod prysznicem, aby nie zamoczyć elektrod ani samego urządzenia. – Niewskazane jest też korzystanie z koców i poduszek elektrycznych, a także telefonów komórkowych – mówi specjalista z NZOZ Euro-Klinika w Siemianowicach Śląskich. – Poza tym nie należy stosować żadnych ograniczeń w codziennej aktywności. Tylko dzięki temu badanie będzie miarodajne – dodaje.

Wskazania

EKG metodą Holtera jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Wykonuje się je u osób, którym zdarzają się omdlenia i zasłabnięcia, u których stwierdzono zaburzenia rytmu serca albo w przypadku których zachodzi podejrzenie tzw. bloku, czyli nieprawidłowo wolnej pracy mięśnia sercowego (np. w czasie snu). Badanie to przeprowadza się także wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych negatywnych objawów, ale przebył zawał serca, cierpi na cukrzycę lub rozpoznano u niego chorobę niedokrwienną serca. Służy ono także do monitorowania pracy serca u osób z wszczepionym rozrusznikiem.

Czytany 224 razy

Artykuły powiązane

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe? Jak prawidłowo oczyszczać przestrzenie międzyzębowe?

  Codzienna higiena jamy ustnej to obowiązkowa czynność wykonywana przez wszystkich z nas każdego dnia. Jednakże zwykłe szczotkowanie zębów to za mało. Nawet ich najdokładniejsze mycie nie zawsze pozwala bowiem dotrzeć w trudno dostępne miejsca naszej jamy ustnej, czyli tak zwane przestrzenie międzyzębowe, w których gromadzą się resztki pokarmów.

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?

 • Wiosenne wzmocnienie Wiosenne wzmocnienie

  Transmisja na żywo offline na: https://youtube.com/Invexremedies

 • Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek! Poznaj smak bezglutenowych placuszków bananowych! Przepis bez jajek!

  Masz ochotę na pożywne śniadanie? A może chcesz zabrać ze sobą do szkoły, pracy lub na uczelnię przekąskę, która nasyci Cię, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie Twoich założeń dietetycznych?