Polecane artykuły

 • 1

poniedziałek, 26 marzec 2018 10:59

Badanie EKG metodą Holtera – na czym polega?

Niektóre nieprawidłowości w pracy serca nie dają się wykryć w badaniach takich jak klasyczny elektrokardiogram (spoczynkowy) czy echo serca. Pojawiają się bowiem np. wówczas, gdy pacjent śpi albo podejmuje wysiłek. Na szczęście istnieje sposób monitorowania tego typu zaburzeń, którym jest EKG metodą Holtera. Na czym polega to zwane skrótowo „holterem” badanie?

 Składa się ono z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszym jest rejestracja czynności serca przez minimum dobę przy pomocy specjalnego urządzenia, drugim natomiast – prowadzenie przez badaną osobę dzienniczka aktywności. Porównanie zapisu z urządzenia z notatkami pacjenta pozwala stwierdzić lekarzowi, jaki rodzaj nieprawidłowości występuje w odpowiedzi na dane zdarzenie czy zachowanie.

Dzienniczek pacjenta

Badany powinien uwzględniać w swoich zapiskach nie tylko konkretne czynności (jak np. „sen”, „wchodzenie po schodach na drugie piętro” czy „kłótnia z żoną”), ale też godzinę, w której miały one miejsce, a także towarzyszące im, odczuwane w ciele reakcje (np. „duszności”, „kołatanie serca”, „zawroty głowy”).

Urządzenie

Jeśli chodzi o samo urządzenie monitorujące pracę serca, to ma ono postać niewielkiego pudełeczka i przypomina nieco walkmana albo telefon komórkowy. Podczas badania EKG metodą Holtera, czyli przynajmniej przez 24 godziny, nosi się je na pasku. Urządzenie jest połączone za pomocą cienkich przewodów z przyklejonymi na skórze w okolicach serca elektrodami. Przed ich umieszczeniem skórę należy oczyścić i odtłuścić – spirytusem, eterem albo specjalną pastą. Owłosioną klatkę piersiową należy też w miejscu naklejenia elektrod uprzednio ogolić.

Zalecenia

Co jakiś czas trzeba sprawdzać, czy elektrody nie odkleiły się od ciała (wówczas wystarczy przykleić je zwyczajnym plastrem bez opatrunku) i czy przewody też są na swoim miejscu (jeśli „wyskoczą”, wystarczy wcisnąć je z powrotem na zatrzask). Przez czas trwania badania nie wolno myć całego ciała, zarówno w kąpieli, jak i pod prysznicem, aby nie zamoczyć elektrod ani samego urządzenia. – Niewskazane jest też korzystanie z koców i poduszek elektrycznych, a także telefonów komórkowych – mówi specjalista z NZOZ Euro-Klinika w Siemianowicach Śląskich. – Poza tym nie należy stosować żadnych ograniczeń w codziennej aktywności. Tylko dzięki temu badanie będzie miarodajne – dodaje.

Wskazania

EKG metodą Holtera jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne. Wykonuje się je u osób, którym zdarzają się omdlenia i zasłabnięcia, u których stwierdzono zaburzenia rytmu serca albo w przypadku których zachodzi podejrzenie tzw. bloku, czyli nieprawidłowo wolnej pracy mięśnia sercowego (np. w czasie snu). Badanie to przeprowadza się także wtedy, gdy pacjent nie odczuwa żadnych negatywnych objawów, ale przebył zawał serca, cierpi na cukrzycę lub rozpoznano u niego chorobę niedokrwienną serca. Służy ono także do monitorowania pracy serca u osób z wszczepionym rozrusznikiem.

Czytany 255 razy

Artykuły powiązane

 • Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej Zegar aktywności narządów w medycynie chińskiej

  Umiejętność czytania sygnałów, które wysyła nam organizm, jest bardzo ważna. Nie każdy ją posiada, ale spokojnie i bez problemów można się jej nauczyć. Narzędziem, które przyda się w takiej edukacji, jest np. zegar aktywności narządów.

 • Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie Polska przychodnia Londyn – usługi medyczne na wysokim poziomie

  Do niedawna wśród Polaków przebywających na Wyspach panowało przekonanie, że korzystanie z usług medycznych w Wielkiej Brytanii jest drogie. Co prawda w UK działa publiczna służba zdrowia, ale z powodu długich kolejek do lekarzy specjalistów, wiele osób decyduje się na prywatną opiekę lekarską.

 • Alergia – co pyli wiosną? Alergia – co pyli wiosną?

  Wszyscy cieszymy się wiosną – coraz dłuższymi dniami, wysoką temperaturą i chwilami spędzonymi na świeżym powietrzu. Tak długo wyczekiwana pora roku jest jednak trudnym czasem dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na roślinne alergeny wziewne. Które rośliny mogą wiosną wywoływać objawy alergii? Sprawdzamy!

 • Cynk - kiedy warto go suplementować? Cynk - kiedy warto go suplementować?

  Po różnego rodzaju suplementy diety coraz to częściej sięgają nie tylko osoby aktywne fizycznie i trenujące zawodowo, ale również Ci, którzy na co dzień ze sportem nie mają styczności. To sprawdzona droga do zdrowia, ponieważ nasz organizm potrzebuje wielu witamin i minerałów, których dzienne zapotrzebowanie nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć samą dietą.

 • Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka

  Prozdrowotnych właściwości oleju z wiesiołka nie sposób zliczyć, jednakże jedno jest pewne: to wyjątkowy produkt dla utrzymania zdrowia wszystkich kobiet! Poznajmy bliżej właściwości oraz zastosowanie oleju z wiesiołka, ponieważ jego włączenie do codziennej rutyny bez wątpienia przyniesie każdemu z nas wiele korzyści.