Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 07 listopad 2019 15:11

Agresja u dzieci – z czego może wynikać?

Agresja u dzieci Agresja u dzieci

Czy agresja u dziecka jest zawsze powodem do niepokoju? Niekoniecznie. Mimo wszystko nie należy bagatelizować negatywnych zachowań swojego malucha. Warto szukać przyczyn jego postępowania i próbować różnych rozwiązań, które pomogą rozładować napięcie i ułatwią mu radzenie sobie z gniewem.  

Przyczyny agresji u dzieci

Przyczyn agresji u dzieci może być bardzo wiele, dlatego warto czujnie obserwować swoją pociechę. Pierwszy etap, na którym najczęściej napotykamy bunt ze strony malucha, to wiek dwóch lat, czyli czas, w którym dziecko zaczyna kształtować poczucie własnego „ja”. Wtedy też zauważa, że musi przestrzegać pewnych zasad i w związku z tym próbuje sprawdzać, jakie są granice rodziców, a to rodzi często zachowania agresywne, takie jak bicie, kopanie czy plucie.

Bardzo często agresja u dzieci wiąże się z brakiem stabilizacji, której te bardzo potrzebują. Negatywne emocje, kłótliwy nastrój, bunt i gniew może włączać się u maluchów, których rodzice nie żyją ze sobą w dobrych relacjach lub są w trakcie albo po rozwodzie. W takich sytuacjach należy otoczyć dziecko szczególną opieką, ponieważ niekiedy tak trudna sytuacja w jego życiu może prowadzić nawet do zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica dziecięca.

Zdarza się, że zachowania agresywne zaczynają występować u dzieci, kiedy w rodzinie pojawia się młodsze rodzeństwo. Wynikają one ze strachu przed konkurencją oraz z potrzeby dominacji. Starsza pociecha boi się, że nie otrzyma wystarczającej uwagi i chce za wszelką cenę zachować rodziców dla siebie, okazując swoją frustrację właśnie poprzez agresję. Istnieje jednak wiele sposobów na to, by poradzić sobie z tymi zachowaniami. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Agresja u dziecka – co powinien zrobić rodzic?

 Agresja u dziecka to problem, którego nie można bagatelizować. Nie zawsze musi być powodem do zmartwień, jednak żaden rodzic nie powinien zostawiać swojej pociechy, która nie potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami. Co w takim radzie należy zrobić?

 1. Nigdy nie reaguj agresją na agresję. Tylko spokój z Twojej strony może złagodzić nerwowe zachowania Twojego dziecka. Bądź cierpliwy i tłumacz mu zrównoważonym tonem, dlaczego nie powinno krzyczeć, bić czy pluć.

 2. Gdy rozmawiasz z dzieckiem, przyklęknij, by być na równi z nim. Maluch nie może poczuć się stłamszony. Patrz mu w oczy i traktuj jak równego rozmówcę, jednak cały czas staraj się być stanowczy i konsekwentny. Na pewno to doceni.

 3. Bądź przykładem dla Twojego dziecka. Każdemu z nas przytrafiają się zachowania agresywne. Jeśli Tobie zdarzy się krzyknąć, przeproś malucha. Wtedy on przekona się, że takie postępowanie jest negatywne i za którym razem z pewnością również przeprosi Cię za swoje zachowanie.

 4. Pozwól dziecku się uspokoić. W trakcie ataków złości nie upominaj go, ponieważ w ten sposób nic nie wskórasz. Maluch wtedy wcale nie przestanie się złościć. Wręcz przeciwnie, jego agresja z pewnością się nasili. Gdy jednak zauważysz, że się uspokaja, podejdź i przytul go. Z pewnością wtedy będzie tego potrzebował.

 5. Pamiętaj, by poświęcać swojemu dziecku uwagę każdego dnia. Wspólna zabawa, spacer, rysowanie czy wyjście do kina to świetna okazja do zacieśnienia waszych więzi. Okazuj mu miłość, przytulaj i rozmawiaj. Dbaj o to, ponieważ czas spędzony z maluchem przekłada się na jego poczucie bezpieczeństwa.

Czytany 145 razy

Artykuły powiązane

 • Z krainy mlekiem płynącej Z krainy mlekiem płynącej

  Naleśniki to potrawa doskonała – stwarzają pole do popisu dla każdej gospodyni. Można je jeść bez dodatków, ale w kwestii farszu możemy popuścić wodze fantazji, komponując wersje wytrawne, słodkie i pikantne. Również ci, którym natura poskąpiła talentów kulinarnych, mogą pokusić się o przygotowanie tradycyjnych naleśników z serem.

 • Kiedy spotkanie biznesowe można uznać za udane? Kiedy spotkanie biznesowe można uznać za udane?

  Podczas wszelkiego rodzaju konferencji, szkoleń, seminariów oraz innych wydarzeń, w trakcie których omawiane są sprawy dotyczące działalności i rozwijania przedsiębiorstw, najważniejsza jest strona merytoryczna. Nie ulega to żadnej wątpliwości, jednak przygotowując spotkanie biznesowe trzeba uwzględnić więcej czynników.

 • Czy warto urządzać imprezy okolicznościowe? Czy warto urządzać imprezy okolicznościowe?

  Sporo osób wchodzących w następny rok swojego życia lub mających którąś z kolei rocznicę ślubu, nie celebruje tego w jakiś specjalny sposób. W końcu przygotowanie imprezy jest czasochłonne i drogie, a poza tym co tu świętować – że staje się coraz starszym? Takie podejście faktycznie kłóci się z ideą dobrej zabawy, a powinniśmy mieć na nią ochotę bez względu na wiek.

 • Szybka nauka języków. Jak to zrobić? Szybka nauka języków. Jak to zrobić?

  Znajomość języków obcych jest dzisiaj wymagana właściwie w każdej pracy. Każdy, kto chce rozwijać się zawodowo i wspinać po szczeblach kariery powinien o tym wiedzieć.

 • Motywy zero waste na weselu w stylu boho Motywy zero waste na weselu w stylu boho

  Obecnie odchodzi się już od tradycyjnych wesel urządzanych z dużym przepychem, w równie przeładowanych dekoracjami salach bankietowych. W opozycji do takiego podejścia stają wesela w stylu boho.