niedziela, maj 05, 2024
wtorek, 05 wrzesień 2023 13:49

Najczęstsze problemy w ciąży doświadczane przez kobiety 35+

porady w ciąży porady w ciąży pixabay

Życie zawodowe, problemy z zajściem w ciążę lub świadoma decyzja – wiele kobiet decyduje się na dziecko dopiero po 35. roku życia. W tym wieku ciąża jest bardziej ryzykowna, dlatego koniecznie należy pamiętać o obowiązkowych badaniach.

 

Jakie problemy w ciąży mogą pojawić się u kobiet 35+? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Czy z wiekiem coraz trudniej zajść w ciążę?

Płodność to kwestia indywidualna, jednak przyjmuje się, że ze względu na procesy starzenia się komórek jajowych, największe szanse na spłodzenie dziecka przypadają na 20-24. rok życia. Szacuje się, że po 30-tce kobieta ma 20%, aby zajść w ciążę, po 35. roku życia 12%, a po 40-tce zaledwie 7%.

Warto przy tym pamiętać, że zależy to nie tylko od predyspozycji genetycznych, ale również od stanu zdrowia czy prowadzonego trybu życia. Jeśli nie pojawiły się problemy zdrowotne, wiek nie powinien stanowić przeciwwskazania do zajścia w ciążę.

Rodzicielstwo w późniejszym wieku – jakie problemy mogą pojawić się u kobiet w ciąży 35+?

Im kobieta starsza, tym większe ryzyko, że w ciąży mogą pojawić się problemy. U kobiet po 30. roku życia zagrożeniem jest poronienie, przedwczesny poród i różnego rodzaju powikłania związane z ciążą, czyli cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy i nadciśnienie. Mogą też pojawić się bardziej uciążliwe niż u młodszych mam nudności, zmęczenie czy zmienność nastrojów.

Przyszłe mamy 35+ powinny mieć świadomość, że istnieje u nich większe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości genetycznych. Dotyczy ono wad degeneracyjnych w komórkach jajowych, które prowadzą do aberracji chromosomowych, a w tym do choroby Downa (niewielki lub średni stopień niepełnosprawności intelektualnej), zespołu Edwardsa (trisomia 18. chromosomu powodująca między innymi wady narządów wewnętrznych, deformacje kończyn, zmiany w budowie twarzy) i zespołu Pataua (trisomia 13. chromosomu powodująca wady w budowie płodu i opóźnione wzrastanie).

W późniejszym wieku może również dojść do powikłań okołoporodowych czy konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Odklejenie łożyska jako największe zagrożenie ciąży w późnym wieku

Odklejenie łożyska to jego oddzielenie od ścianki macicy powodujące pojawienie się krwiaka pozałożyskowego i nierzadko – krwawienie z dróg rodnych. Ryzyko wzrasta w 24-26 tygodniu ciąży, a wraz z czasem jej trwania gwałtownie spada.

Odklejenie łożyska może wystąpić z powodu uderzenia w brzuch, ale także samoistnie – do czynników ryzyka zalicza się między innymi wiek powyżej 35. roku życia, ciążę mnogą, krótką pępowinę czy palenie papierosów. Niezależnie od przyczyny, gdy pojawią się objawy takie jak krwawienie, nagły ból brzucha, skurcze macicy, tachykardia lub nasilone/osłabione ruchy dziecka, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Jest to bardzo ważne, ponieważ odklejone łożysko zagraża życiu zarówno dziecka, jak i matki.

Więcej informacji na temat przyczyn, objawów i działania w razie odklejenia łożyska znajdziesz na https://spokojnieociazy.pl/porady/odklejanie-sie-lozyska-w-ciazy-przyczyny-objawy-postepowanie/.