piątek, marzec 29, 2024
środa, 29 lipiec 2020 15:33

Jak zapobiec cukrzycy? Najlepsze porady i sposoby

Życie cukrzyka nie jest łatwe. Zła gospodarka cukrowa potrafi wywrócić wszystko do góry nogami. Trzeba kontrolować poziom glukozy we krwi, wspomagać się insuliną albo przestrzegać restrykcyjnej diety.

Cukrzyca może mieć różne podłoże, jednak najczęściej powodem wszystkich problemów jest niewłaściwy tryb życia. Nie od razu można też rozpoznać czy zdiagnozować wszystkie objawy. Jak zapobiegać więc cukrzycy, by prawidłowo funkcjonować i nie być zależnym od insuliny?

 

Jedz regularnie

Twoim głównym zadaniem przy walce z cukrzycą, jest utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi. Uda Ci się to, jeśli postawisz na regularne, mniejsze posiłki i co ważne o niskim indeksie glikemicznym. Ważne jest więc, by do godziny po przebudzeniu, zjeść śniadanie, a między posiłkami wprowadzić 2-3 godzinne przerwy. By całkowicie wyeliminować podjadanie, zwłaszcza słodyczy, jak i podnoszących poziom glukozy chipsów czy słonych orzeszków, wprowadź zdrową dietę, np. śródziemnomorską - https://dietmania.pl/sklep/diety/dieta-srodziemnomorska/.

Dietmania -Zdrowa dieta

Dietomania - Zdrowa dieta

Bogata w warzywa, drogocenne oleje i ryby zapewni Ci energię na cały dzień i skutecznie odsunie od niezdrowych przekąsek.

Uważaj na indeks glikemiczny

Poziom glukozy we krwi może wzrosnąć również po spożyciu niektórych owoców np. po arbuzie, bananach, czy kiwi. Dlatego przy komponowaniu posiłków, warto wspierać się indeksem glikemicznym. Wszystkie produkty, których indeks glikemiczny nie przekracza 50, są odpowiednie i bezpieczne dla cukrzyka. Tu jednak trzeba uważać, nie tylko na same produkty, ale również na ich obróbkę termiczną, która znacznie może podwyższyć indeks glikemiczny. Dlatego na początku jadłospis warto skomponować przy pomocy dietetyka https://dietmania.pl/diety/.

Masz cukrzycę? Tego absolutnie unikaj!

Podwyższona glukoza we krwi oznacza eliminację słodyczy – np. pączków, ciastek, batoników itd. Możesz za to zaprzyjaźnić się z gorzką czekoladą (taka z zawartością min. 70% kakao, odznacza się indeksem glikemicznym na poziomie 30). Szkodliwe są również produkty z białej mąki.

Dieta dla cukrzyka - czego unikać

Dieta dla cukrzyka - czego unikać

Te zastąp pełnymi ziarnami, soczewicą, ciecierzycą albo płatkami owsianymi. Na śniadanie nie serwuj dżemu, a z menu obiadowego wykreśl biały ryż, frytki czy gotowane ziemniaki. Co jeść? Jeśli zmagasz się z cukrzycą typu 2, to idealna dla Ciebie dieta, będzie np. https://dietmania.pl/sklep/diety/dieta-w-insulinoopornosci/. Taka dieta pozwoli zgubić nadmiar kilogramów i zadbać o właściwy poziom glukozy we krwi.

 

Ruch to zdrowie!

Rozwojowi cukrzycy sprzyja również siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Jeśli więc większość czasu w pracy spędzasz za biurkiem, to zrezygnuj z dojazdu samochodem, a wybierz np. rower. Do pobliskiego sklepu idź pieszo, a na spotkanie z przyjaciółką zaplanuj spacer nie do cukierni a np. do lasu czy parku.

Aktywność fizyczna dla chorych na cukrzycę

Aktywność fizyczna dla chorych na cukrzycę

Wspólny jogging czy spacer z kijkami, pozwoli Wam również poplotkować i przy okazji zadbać o właściwą aktywność fizyczną. Przy sporej otyłości, serię ćwiczeń najlepiej dobierzesz z lekarzem, bądź dietetykiem.