Jak można sobie radzić przy wypadaniu włosów? Kiedy należy udać się do lekarza? Co zrobić, gdy u dziecka pojawią się wszy?
Dlaczego włosy wypadają?
Tak jak to zostało wspomniane we wstępie, przyczyn wypadania włosów jest wiele. Do najczęstszych zalicza się stres i przemęczenie, złą dietę, zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. po ciąży) czy nieodpowiednią pielęgnację. Pamiętaj jednak, że wypadanie włosów może też sygnalizować, że coś niedobrego dzieje się z Twoim ciałem. Zjawisko to towarzyszy bowiem chorobom tarczycy, anemii, a także ubocznym skutkom stosowania niektórych leków. Jeżeli zatem obok wypadania włosów, zauważysz również inne, niepokojące objawy, np. silne osłabienie, udaj się do lekarza.
Z drugiej strony pamiętaj o tym, że do pewnego stopnia wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym. Każdego dnia może wypaść nawet do 100 włosów. Dopiero jak na szczotce czy na poduszce znajdziesz ich więcej, powinieneś skonsultować się z trychologiem, a także lekarzem rodzinnym.
Wypadające włosy – sprawdź, jak sobie z tym poradzić
Zanim sięgniesz po domowe sposoby na wypadanie włosów, określ przyczynę tego zjawiska. Jeżeli choroby zostały wykluczone, możesz rozpocząć kurację. Co będzie pomocne? Wiele osób sięga po tak zwane wcierki, czyli skoncentrowane wyciągi z roślin, które wciera się w skórę głowy. Możesz wykorzystać gotowe produkty dostępne w drogeriach lub przygotować je samodzielnie. Najprostsza wcierka pomagająca zmniejszyć wypadanie włosów, to mocny napar z pokrzywy. Możesz też wykonać płukankę z naparów z takich roślin jak skrzyp polny, kora brzozy czy chmiel. Zauważ, że wyciągi z nich są często składnikami kosmetyków przeciw wypadaniu włosów (np. szamponów).
Jeżeli chcesz zmniejszyć wypadanie włosów, wzbogać także swoją dietę o produkty takie jak: wątróbka, jajka, brokuły, drożdże, owoce sezonowe, a także kakao i różne odmiany kasz. Są one bogatym źródłem takich witamin jak: A, E i C oraz witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na kondycję włosów.
Jak się pozbyć wszy? Jakie akcesoria to ułatwią?
Wszy to drugi z omawianych w artykule problemów. Najczęściej występują u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Bardzo łatwo się rozprzestrzeniają, dlatego zawsze profilaktycznie sprawdzaj głowę swojemu dziecku, czy na włosach nie ma gnid (jak wszy). A jak zwalczyć wszy, kiedy się już pojawią? Sięgnij po specjalistyczne preparaty apteczne w formie szamponu. Ma on specjalny skład sprawiający, że wszy „duszą się” i umierają. Preparat ten pomaga również zwalczyć gnidy. Pamiętaj, że takim szamponem powinna umyć głowę cała rodzina dwa razy w odstępie tygodnia. W międzyczasie specjalnym grzebieniem trzeba wyczesywać rosnące gnidy, by nie wykluwały się z nich nowe wszy.