czwartek, marzec 28, 2024
piątek, 17 kwiecień 2020 17:08

Czym jest labioplastyka i kiedy można ją wykonać?

Kobieta po zabiegu labioplastyki w specjalistycznej poradni chirurgii estetycznej w Gdyni Kobieta po zabiegu labioplastyki w specjalistycznej poradni chirurgii estetycznej w Gdyni

W świecie medycyny estetycznej szczególne miejsce znalazły zabiegi ginekologii estetycznej, które od jakiegoś czasu cieszą się rosnącą popularnością. Tego typu operacje plastyczne potrafią w znaczący sposób wpłynąć nie tylko na samoocenę każdej kobiety, ale również na poprawę komfortu podczas codziennego funkcjonowania.

Zabiegi ginekologii estetycznej są polecane przez wielu specjalistów nie tylko ze względów estetycznych, ale również są korzystne dla zdrowia pacjenta.

 

Ginekologia estetyczna - labioplastyka 

Jednym z zabiegów jakie oferuje ginekologia estetyczna jest labioplastyka, polegająca na korekcji warg sromowych poprzez ingerencję w ich wielkość lub kształt. Można ją wykonać w wielu gabinetach medycyny estetycznej, a między innymi w Specjalistycznej Poradni Chirurgii Estetycznej w Gdyni. Decydując się na tego typu ingerencję chirurgiczną, musimy jednak zwrócić uwagę na doświadczenie pracujących w danym gabinecie chirurgów plastycznych, a także wykonać szereg badań, które wykluczą możliwe przeciwwskazania do zabiegu. Są to między innymi podstawowe badania ginekologiczne oraz badania krzepliwości krwi, istotne w procesie gojenia. Sam zabieg jest ustalany w terminie poprzedzającym kolejny cykl menstruacyjny o co najmniej 14 dni, aby operowane miejsca miały szansę wygoić.

Labioplastyka - kiedy się na nią zdecydować?

Decyzja o poddaniu się labioplastyce jest kwestią indywidualną i może być podyktowana pobudkami estetycznymi, problemami związanymi z odbywaniem czynności seksualnych, a także z problemami zdrowotnymi.  Korekcja warg sromowych jest bardzo popularna u kobiet, których poród był szczególnie trudny, a podczas niego doszło do uszkodzenia warg sromowych. Labioplastyka to szansa na poprawę kształtu tego narządu, dając kobiecie poczucie komfortu. To także zabieg, na który chętnie decydują się kobiety z przerośniętymi wargami sromowymi, ponieważ problem ten może powodować dyskomfort podczas codziennych czynności, oraz narażać kobiety na ciągłe infekcje intymne, które są ryzykowne i bardzo nieprzyjemne. 

Labioplastyka - techniki zabiegowe

Decydując się na labioplastykę, możliwy jest również dobór odpowiedniej metody zabiegowej. O wielu z nich można przeczytać w atykule: https://www.chirurg-gdynia.pl/artykuly/techniki-zabiegowe-w-labioplastyce, przygotowanym przez doświadczonych chirurgów plastycznych. Zamieszczono tam między innymi opisy zabiegów przeprowadzanych skalpelem, laserem oraz nożem radiofrekfencynym. Szukając informacji na temat jakichkolwiek zabiegów medycznych, powinno się zwracać szczególną uwagę na źródło pochodzenia danych informacji. Treści zamieszczane przez specjalistów z danej dziedziny, posiadają wartość merytoryczną, której często brak tekstom przygotowanym przez osoby, nie mające pojęcia na temat danej gałęzi medycyny. 

Labioplastyka - przeciwwskazania 

Jak każdy zabieg chirurgiczny, labioplastyka również posiada swoją listę przeciwwskazań, których istnienie może wykluczyć możliwość wykonania zabiegu. Przede wszystkim są to niektóre choroby ginekologiczne oraz nowotworowe. W ich przypadku wykonanie zabiegu byłoby po prostu zbyt ryzykowne. Tak jak przy wszystkich operacjach wykonywanych chirurgicznie, labioplastyki nie można wykonać jeśli u pacjentki występują problemy z krzepliwością krwi. Tego zabiegu nie wykonuje się także podczas miesiączki, a także w okresie ciąży. 

Proces gojenia po zabiegu labioplastyki

Najważniejszy po zakończonym zabiegu jest proces gojenia, który jest kwestią indywidualną i u każdej kobiety może przebiegać w inny sposób. W części przypadków rany pozabiegowe pięknie się goją i już po dwóch tygodniach nie ma po nich śladu. Jednak proces gojenia może się również wydłużyć. Trzeba jednak liczyć się także z tym, że taki zabieg może pozostawić po sobie blizny, a nawet ból czy przeczulicę. W procesie gojenia ma także prawo wystąpić nieprzyjemna opuchlizna, utrzymująca się nawet do sześciu tygodni. Jednym z powikłań po labioplastyce jest także uszkodzenie zakończeń nerwowych w wargach sromowych przez co zmniejsza się ich wrażliwość na bodźce.