poniedziałek, 02 marzec 2020 19:42

Dlaczego włosy elektryzują się?

Poduszka jedwabna Poduszka jedwabna

Aby zrozumieć zjawisko elektryzowania się włosów należy przyjrzeć się zjawisku odpychania i przyciągania się jonów. Włosy same w sobie są naładowane jonami o ładunku dodatnim. Ten sam ładunek jonów wiruje wraz z cząsteczkami kurzu. Gdy włosy stykają się ze wspomnianymi cząsteczkami, zachodzi znane nam zjawisko elektryzowania.

O elektryzowanie włosów szczególnie łatwo w zimie, gdy w pomieszczeniach jest sucho. Zimą nosimy też szaliki i czapki (również naładowane jonami dodatnimi), które wzmagają zjawisko elektryzowania się.

W jakich sytuacjach najczęściej elektryzują się włosy?

Najbardziej na elektryzowanie narażone są włosy suche i jednocześnie takie, które mają tendencję do przetłuszczania się. Dodatkowo, do elektryzowania się włosów dochodzi najczęściej, gdy jesteśmy świeżo po ich umyciu. Wówczas włosy są pozbawione ochronnej warstwy sebum oraz pozbawione są ochronnej warstwy kosmetyków, które generalnie minimalizują zjawisko elektryzowania się. Co ciekawe, częściej elektryzują się włosy, które regularnie suszymy suszarką niż te, którym pozwalamy wyschnąć naturalnie lub w ręczniku. Kolejną czynnością dnia codziennego, którą należy wyeliminować, gdy przeszkadza nam zjawisko elektryzowania się włosów jest czesanie włosów szczotką z syntetycznym włosiem. Lepiej jest zastąpić ją szczotką z włosiem dzika. Z naszej półki w łazience powinny zniknąć również szampony z silikonami (które generalnie też dobrze nie wpływają na kondycję włosów).

Jedwabne poszewki na elektryzujące się włosy

Kolejną rzeczą, którą możemy uczynić, aby pozbyć się problemu elektryzujących się włosów jest zadbanie o odpowiedniej poduszki i kołdry. Polecane są na przykład koce wełniane, które nie tylko zapobiegają elektryzowaniu się pomieszczenia, ale też są naturalnym neutralizatorem pola magnetycznego. Doskonale działają również jedwabne poszewki na poduszki oraz poszwy na kołdry. Poszewka jedwabna to obowiązkowy zakup szczególnie dla kobiet, które mają kręcone włosy. To właśnie lokom najbardziej doskwiera elektryzowanie się. Odejmuje im sprężystości, odkształca skręt i doprowadza do tego, że fryzura jest nieuporządkowana. Jedwabna poduszka już po kilku tygodniach stosowania przyniesie wyraźną poprawę kondycji włosów.

Czytany 291 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.