poniedziałek, październik 14, 2024
sobota, 06 czerwiec 2020 18:34

Co to jest mleczko pszczele?

Mleczko pszczele Mleczko pszczele

Już w czasach starożytnych Greków trwały poszukiwania eliksiru życia, napoju wiecznej młodości. Jakkolwiek ambrozja, pokarm bogów, jest częścią mitologii, starożytni lekarze wskazywali na substancje, które mogłyby wchodzić w skład takiego nektaru.

Jedną z nich było mleczko pszczele. Ten jasny, lekko galaretowaty, kremowy płyn, będący wydzieliną ślinianek pszczół-robotnic, od najdawniejszych czasów aż po dziś dzień znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości.

 

 

Skąd pochodzi i z czego się składa mleczko pszczele?


Mleczko pszczele naturalnie służy do odżywiania larw pszczół w najwcześniejszej fazie życia, a także jako pożywienie dla królowej, dzięki któremu żyje ona aż czterdzieści razy dłużej niż zwyczajna pszczoła, zarazem osiągając dużo większe rozmiary i potrafiąc złożyć dziennie dwa, trzy tysiące jaj. Nic zatem dziwnego, że substancja ta znalazła się w kręgu zainteresowania medycyny. Jak wykazano, mleczko pszczele składa się przede wszystkim z wody (od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu procent; średnio ok. 60%), węglowodanów i białek ( w obu przypadkach od ok. ośmiu do ok. osiemnastu procent) – w przypadku węglowodanów, mowa o glukozie i fruktozie; sacharoza i inne cukry występują w śladowych ilościach. W mleczku pszczelim możemy znaleźć także tłuszcze, w tym specyficzne kwasy tłuszczowe występujące tylko w nim, a także makro- i mikroelementy (np. fosfor, miedź, krzem, wapń czy żelazo) oraz witaminy, zarówno te rozpuszczalne w wodzie (C, D i witaminy z grupy B) jak i w tłuszczach (witamina A).

 

Jak działa mleczko pszczele?


Mleczko pszczele wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Jednak wyłącznie w przypadku świeżego surowca – z czasem siła tego działania słabnie. Prócz tego, w ramach suplementacji, mleczko pszczele znajduje inne, różnorakie zastosowania. Pomaga zredukować stres i usprawnia procesy myślenia. Jest stosowane w profilaktyce nowotworowej, opóźnia procesy starzenia i poprawia sprawność seksualną, a także podnosi odporność. Uznaje się, że ma dobry wpływ na problemy z układem krwionośnym, takie jak nadciśnienie czy miażdżyca, może być również pomocne przy osteoporozie. Odmładza skórę, odżywia włosy – dlatego jest stosowane również w kosmetyce, do użytku zewnętrznego. Niemniej należy pamiętać, że większość pożytecznych efektów, za które miałoby być odpowiedzialne mleczko pszczele, nie została udowodniona naukowo, a na dodatek – mleczko pszczele, podobnie jak inne produkty uzyskiwane od pszczół, może wywoływać reakcje alergiczne. Dlatego też ważne jest, aby traktować mleczko pszczele jedynie jako suplement, dodatek do diety bądź zaordynowanej przez lekarza kuracji.

W mleczko pszczele można się zaopatrzyć na różne sposoby. Stacjonarne i internetowe apteki czy sklepy zielarskie, drogerie, sklepy on-line mają w swojej ofercie wiele różnych preparatów. Kapsułki, liofilizaty i aerozole. Maści i kremy, krople i tabletki. I wiele więcej – każdy zainteresowany suplementacją mleczkiem pszczelim bez problemu znajdzie coś dla siebie. Przy okazji pamiętajmy też o jednym – naturalne mleczko pszczele ma lekko kwaśny, kwaskowaty smak. Więc jeśli oferowany produkt będzie słodki, najpewniej nie jest to mleczko pszczele.

Jak myślisz...co na to celebryci?