wtorek, marzec 19, 2024
środa, 28 wrzesień 2022 12:17

Jakie buty przydadzą się na górską wyprawę?

buty na górską wyprawę buty na górską wyprawę

Podczas wyboru butów w góry warto pamiętać o starym porzekadle, które mówi, że przygody przytrafiają się tylko nieprzygotowanym. Aby uniknąć wątpliwej przyjemności pokonywania kolejnych kilometrów w niewygodnych lub uwierających butach trzeba zadbać o kilka kwestii podczas zakupów. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru obuwia turystycznego?

Gdzie i kiedy zamierzamy iść?

Góry górom nierówne, o czym zapewne nie trzeba przypominać amatorom wędrówek. Marsz bieszczadzkimi lub gorczańskimi szlakami znacząco różni się od kamienistych tras, które możemy napotkać w Tatrach. Jeżeli nie zamierzamy zdobywać wysokich szczytów, wystarczą nam lżejsze buty z cieńszą podeszwą. Takie rozwiązanie wpływa na komfort noszenia, jednakże zapewnia gorszą amortyzację na twardym podłożu. Oczywiście cięższe obuwie sprawdzi się również w mniej wymagającym terenie, jednak będziemy musieli się przyzwyczaić do nieco większej masy butów.

Również pora roku jest istotna podczas wyboru obuwia. Buty męskie zimowe różnią się od swoich letnich odpowiedników pod względem grubości ocieplenia i obecności specjalnej wodoszczelnej membrany. Element ten nie pozwala przenikać wilgoci w głąb buta, co jest nieocenione podczas marszu przez śnieg lub podczas deszczowej pogody. Odporność na wodę oraz izolacja termiczna to kluczowe atrybuty w przypadku zimowego obuwia, podczas gdy w lecie lepiej postawić na lżejsze oddychające buty, które pozwolą odprowadzać wilgoć ze stóp. Dobrze też pamiętać, że uniwersalne buty, chociaż użyteczne w większości sytuacji, mogą nie sprawdzić się w przypadku ekstremalnych warunków, które wymagają specjalistycznych modeli.

Podeszwa i bieżnik

Buty są równie ważne, co odpowiednie ogumienie w przypadku samochodu. Podeszwy odpowiadają za nasz komfort oraz bezpieczeństwo podczas wycieczki. Łatwo zbagatelizować ten czynnik, jednakże podczas wspinaczki stromym szlakiem poślizgnięcie się na kamiennej nawierzchni może skończyć się skręceniem kostki lub poważniejszą kontuzją. Im trudniejszy teren przyjdzie nam pokonywać, tym solidniejsza musi być podeszwa. Wyższa cholewka natomiast pomoże stabilizować kostkę i uniknąć zwichnięć.

W przypadku butów zimowych ważny jest bieżnik o głębokich wcięciach, który został wykonany z materiału zachowującego elastyczność w niskich temperaturach. Mróz sprawia, że guma staje się sztywna i krucha, przez co wybór niewłaściwych butów może doprowadzić do pękania podeszwy lub ułamania fragmentów bieżnika. Jeżeli planujemy chodzenie po lodzie, wymogiem będzie obuwie dostosowane do zakładania raków.

Rozmiar

Buty turystyczne mają zapewnić komfort – jest to ich podstawowe zadanie. Zbyt ciasne obuwie utrudnia krążenie krwi, co podczas długich wycieczek będzie powodowało dyskomfort. Zalecany jest wybór obuwia większego o około pół rozmiaru. Dlaczego? Podczas wycieczek w góry zakładamy zwykle grubsze skarpetki – warto unikać bawełny – jednakże nie jest to jedyny powód. Podczas marszu stopa naturalnie zwiększa swoją objętość, co w przypadku ciasnych butów może przyczynić się do powstawania otarć. Wyjścia do sklepu nie warto zostawiać na ostatnią chwilę, gdyż wycieczka w nierozchodzonych butach może skończyć się licznymi pęcherzami. Buty turystyczne są sztywniejsze od adidasów czy obuwia miejskiego i przed wyruszeniem na szlak należy przejść się w nich kilka razy – najlepiej w grubych skarpetkach – aby uniknąć otarć.