niedziela, 19 sierpień 2018 13:04

Skuteczna depilacja. Jaką metodę wybrać?

Każda z nas marzy o pięknej, gładkiej, wydepilowanej skórze na długo. Szczególną wagę do perfekcyjnej depilacji, przykładamy w sezonie wiosenno-letnim. Do wyboru mamy wiele metod usuwania niechcianego owłosienia. Wszystkie mają zarówno zalety, jak i wady. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Najtańszym i najszybszym sposobem pozbycia się zbędnego owłosienia jest golenie. Ma ono jednak sporo wad. Największą z nich jest krótkotrwały efekt, gdyż włoski zaczynają odrastać już następnego dnia.
Powszechnie dostępne na rynku są również kremy do depilacji, jednak one także dają krótkotrwały efekt, a ponadto zawierają silnie działające środki chemiczne (z reguły jest to kwas glikolowy), które, zwłaszcza u osób o wrażliwej skórze, mogą powodować podrażnienia lub reakcje alergiczne.


Kolejną popularną metodą usuwania zbędnego owłosienia jest depilacja woskiem. Domowa depilacja woskiem w plastrach jest tania, a jej efekty utrzymują się nawet 3-4 tygodnie. Często jednak ta metoda depilacji, powoduje podrażnienia skóry i przyczynia się do wrastania włosków. Ponadto jest dosyć bolesna i jej wykonanie wymaga wprawy. Możemy również zaprosić do domu wykwalifikowaną kosmetyczkę lub zdecydować się na depilację woskiem w gabinecie kosmetycznym. Powoduje to jednak znaczne zwiększenie kosztów zabiegu. Warto, także pamiętać o tym, że kosmetyczka przeprowadza zabieg depilacji przy użyciu ciepłego wosku. Jeśli mamy skórę naczyniową, pajączki czy żylaki nie jest to dobra metoda dla nas.


Wśród zwolenniczek ekodepilacji popularna jest metoda depilacji pastą cukrową. Preparat ten możemy łatwo przygotować same w domu lud dokonać zakupu w ekodrogerii. Robi się go z cukru i soku z cytryny. Jest to metoda tania. Jej efekty utrzymują się kilka tygodni. W porównaniu z depilacją woskiem powoduje znacznie mniejsze podrażnienia skóry, ponieważ włoski usuwane są zgodnie z kierunkiem wzrostu, a nie pod włos jak ma to miejsce w przypadku depilacji woskiem. Odrastające po kilku tygodniach włoski mają również mniejszą tendencję do wrastania. Depilacja pastą cukrową, zwłaszcza na początku zabiera sporo czasu i wymaga wprawy. Jednak, kiedy już się jej nauczymy, wykonuje się ja szybko, a efekt jest bardzo ładny. Jest to metoda w pełni ekologiczna, całkowicie oparta na składnikach naturalnych, dlatego jakiekolwiek reakcje alergiczne po jej zastosowaniu należą do rzadkości. Warto spróbować.


Bardzo popularne są również depilatory mechaniczne. Koszt takiego urządzenia to kilkaset złotych, ale za to bez wątpienia, będzie nam ono służyło przez kilka lat, więc koszty pojedynczego zabiegu depilacji są niskie. Efekty usuwania zbędnego owłosienia depilatorem utrzymują się od 4 do nawet 6 tygodni w zależności od posiadanego przez nas typu owłosienia. Nowoczesne urządzenia są łatwe w użyciu i efektywne. Jednak, aby zabieg przebiegł szybko i bezproblemowo musimy nabrać wprawy. Zwłaszcza przy pierwszym zastosowaniu tego urządzenia depilacja zajmie nam dłuższą chwilę. Zalety tej metody to niskie koszty jednostkowe i długotrwały efekt. Stosując depilator mechaniczny, nie jesteśmy też narażone na wystąpienie reakcji alergicznej, ponieważ nie stosujemy tu żadnych środków chemicznych. Zabieg jest jednak dosyć bolesny, zwłaszcza w okolicach gdzie skóra jest bardziej wrażliwa jak pachy czy strefa bikini. Może również powodować drobne mechaniczne uszkodzenia naskórka oraz przyczyniać się w znacznym stopniu do wrastania w skórę odrastających włosków. Kiedy regularnie używamy depilatora, aby zapobiec wrastaniu włosków, warto zacząć systematycznie szczotkować ciało na sucho lub mokro. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania wrastaniu włosków po depilacji, a ponadto pomaga złuszczyć stary naskórek. Wspomaga także krążenie krwi i limfy, co wpływa korzystnie na zdrowie i wygląd skóry.


Kolejną bardzo skuteczną metodą usuwania zbędnego owłosienia jest wykorzystanie impulsów światła. Metoda IPL zdobywa coraz większą popularność. Możemy się nią cieszyć również w warunkach domowych, ponieważ od niedawna dostępne są na rynku urządzenia, dzięki którym taki zabieg możemy przeprowadzić same w domu. Zalety technologii IPL są ogromne. Jest to, przede wszystkim, całkowicie bezbolesna metoda usuwania zbędnego owłosienia. Zapewnia ona bardzo ładne trwałe rezultaty. Efekt depilacji utrzymuje się nawet do kilku miesięcy. IPL nie tylko nie powoduje podrażnień skóry, ale wręcz przyczynia się do poprawy jej kondycji. Nie powoduje wrastania włosków. Zabieg trwa krótko i jest bardzo łatwy do wykonania. Doskonale sprawdza się nie tylko w przypadku rąk czy nóg, ale również wydaje się najlepszą metodą usuwania niechcianego owłosienia z wrażliwej skóry okolic bikini, pod pachami, a nawet na twarzy. Mimo wielu niezaprzeczalnych zalet także ta metoda ma pewne wady. Największą z nich jest cena. Koszt zakupu domowego urządzenia IPL jest wysoki. Zapłacimy za nie nawet kilka razy więcej niż za klasyczny depilator mechaniczny. IPL nie jest również najlepszą metodą depilacji dla osób posiadających jasne owłosienie. Światło, które jest emitowane przez urządzenie IPL jest bowiem pochłanianie przez struktury mieszka włosowego, które zawierają barwnik melaninę. Dlatego też najlepsze efekty depilacji uzyskają osoby posiadające grube, ciemne owłosienie. Efekt depilacji u kobiet, których owłosienie jest jasne, mogą nie być zadowalające.
Metod usuwania zbędnego owłosienia jest wiele. Każdy znajdzie coś na swoją kieszeń i odpowiedniego dla posiadanego typu skóry i owłosienia. Warto spokojnie się zastanowić, która z nich będzie dla nas najodpowiedniejsza.